Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
13 lipca 2017

Sprawdzają autokary wiozące dzieci

Sprawdzają autokary wiozące dzieci
fot. Policja.pl

Wakacje w pełni. Dzieci i młodzież korzystają ze zorganizowanych wyjazdów. Policja zachęca, aby rodzice wcześniej powiadomili mundurowych, a wówczas sprawdzą stan techniczny pojazdu. Warto to zrobić, bo bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze. 

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, Policja uruchomiła punkty kontroli funkcjonujące w całej Polsce. Dodatkowo w niektórych stacjach kontroli pojazdów można będzie bezpłatnie sprawdzić stan techniczny autobusu. Sprawdzeń autobusów dokonuje również Inspekcja Transportu Drogowego.

Mundurowi wskazują, na co należy zwracać uwagę przed wyjazdem dzieci:

Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.

Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.

Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.

Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.

W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.

Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.

Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

Działania kontrolne policji uzupełnione zostaną aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną – policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach z wypoczywającymi dziećmi na koloniach oraz na licznych piknikach, okolicznościowych imprezach profilaktycznych, eventach promujących bezpieczeństwo.

Autokar możemy także sprawdzić także we własnym zakresie na stronie: bezpiecznyautobus.gov.pl., oraz na stronie historiapojazdu.gov.pl

Usługa „bezpieczny autobus” wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie),

stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku),

  dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,

czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W MZK przeprowadzono kontrolę W MZK przeprowadzono kontrolę

Rada Nadzorcza JSW zleciła kontrolę w spółce Rada Nadzorcza JSW zleciła kontrolę w spółce

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
BUSOMAT PL13.07.2017 16:16

Bardzo dobrze. Bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu.

...........13.07.2017 7:56

i wysłać na przymusowe leczenie

.........13.07.2017 7:37

seboca skontrolować