Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
13 lipca 2017

Wszyscy zapłacimy abonament węglowy

Wszyscy zapłacimy abonament węglowy
fot. Kompania Węglowa

Minister energii niejednokrotnie ogłaszał, że w Polsce istnieje konieczność budowy nowych kopalń i elektrowni węglowych. Teraz wiadomo już, że rząd zamierza wprowadzić specjalny abonament węglowy, który będzie obowiązkowo naliczany do rachunku za prąd. W ten sposób obywatele będą wspierać polskie górnictwo. 

Abonament węglowy, ma być obowiązkowo płacony przez każde gospodarstwo domowe (ok. 14,5 mln zł) oraz firmy (ok. 2 mln zł ).  Tak zakłada projekt ustawy, który został złożony w Sejmie.

Ministerstwo energii prognozuje, że wprowadzenie takiej opłaty, którą niektórzy nazywają nowym podatkiem, przyniesie państwu ok. 27 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Odbiorcy indywidualni zapłacą 7 mld zł, duże zakłady przemysłowe - 2,1 mld zł. Najwięcej, bo 15 mld zł maja zapłacić małe i średnie firmy, co zwiększy koszty ich działalności, a zatem mocno ograniczy konkurencyjność. Opłatę będą ponosić również samorządy.

Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci z tytułu abonamentu węglowego ok. 90 zł rocznie.

Unia Europejska jest przeciwna, aby w ten sposób wspierać górnictwo i budowę elektrowni węglowych. Komisja Europejska już przygotowuje rozporządzenie zakazujące takiej dotacji górnictwa. Jeśli mimo to abonament węglowy zostanie wprowadzony, to Polska może liczyć się z problemami finansowymi, ponieważ nowo powstałe kopalnie i elektrownie zostaną pozbawione dopłat państwowych i będę mieć problem z funkcjonowaniem. Może okazać się tak, że ostatecznie za wszystko i tak  zapłacą podatnicy. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (47)
Gość16.07.2017 8:48

Górników najbardziej ucieszy podwyższenie akcyzy na alkohol i przewidywany wzrost cen piwa o złotówkę na butelce.

mecenas15.07.2017 6:39

Powinni płacić ci, którzy głosowali na pis. W moim środowisku ludzie się wstydzą że uwierzyli tej niszczącej nasz kraj partii. Wracamy do PRL-u. Cofamy się w rozwoju a nasze państwo nie jest już demokratyczne. Macie już wyrzuty sumienia? A może zadowala was 500 zl. miesięcznie, które długo jeszcze będą spłacać wasze dzieci i wnuki.

mobi14.07.2017 17:39

zdegalizować platformę !

j14.07.2017 16:06

Do do obserwator. U hanyski chłopek ma robić, to takie robole i mają im przynosic kasę. Taki chłop to ma mało do powiedzenia. Raz jak sąsiad przyszedł pod wpływem, to kazał mu iśc do piwnicy spac,aby jej salonów nie pobrudził .

j14.07.2017 16:03

Z jakiej raci mam płacić tym darmozjadom, Juz dopałcamy do ich emerytur. Zabrać wszytskie przywileje! Nikt w zakładzie pracy nie dostaje takich profitów! Dosyć dopłacania do górnictwa. Jak nie potrafią sie utrzymac na rynku, to zamykac koplanie.

Gość14.07.2017 11:26

Jak Matusiak to podpisał, to niech całą poselską dietę przeznaczy na to, a nie my mamy płacić.

Gość14.07.2017 9:47

Ginter, 10 lipca br. projekt ustawy o rynku mocy skierowany został do pierwszego czytania. Przeczytaj projekt i zobacz , czy to jest propaganda.

Pokaż wszystkie opinie (47)