Strażacy, psy i wozy. Punkt koncentracji sił USAR zorganizowano w jastrzębskiej komendzie straży pożarnej [ZDJĘCIA]

Strażacy z Polski, Słowenii, Hiszpanii i Francji biorą udział w międzynardowych ćwiczeniach EU MODEX Eisenerz w Austrii. Odprawa polskiej grupy została przeprowadzona w punkcie koncentracji w KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

Strażacy, psy i wozy. Punkt koncentracji sił USAR zorganizowano w jastrzębskiej komendzie straży pożarnej [ZDJĘCIA]
Polska grupa przed wyjazdem do Austrii spotkała się na odprawie w Jastrzębiu-Zdroju / fot. Michał Piątek z KM PSP w Jastrzębiu

Polska Średnia Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza do działań międzynarodowych (MUSAR Poland) wyruszyła na ćwiczenia do Austrii. 7 września 43 osoby, 6 psów i 10 pojazdów wyjechało, by wspólnie ze strażakami ze Słowenii, Hiszpanii i Francji szkolić się i rozwijać swoje umiejętności.

Celem ćwiczeń jest zapewnienie dla modułów UMOL (Moduły w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności) platformy do przetestowania zarówno swoich procedur operacyjnych, jak i możliwości logistycznych oraz organizacyjnych w warunkach zbliżonych do realnych działań ratowniczych - przekazuje Państwowa Straż Pożarna.

Ćwiczenia prowadzone są w formie symulacji podzielonej na moduły obejmujące cały cykl reagowania na zdarzenie o charakterze katastrofy - od alarmowania, poprzez procedury graniczne i działania ratownicze na strefach oraz przekazanie miejsca działań służbom lokalnym.

Uczestnicy tego treningu mogą więc nie tylko przeprowdzić próbę działań w zbliżonych do realnych okolicznościach, ale również wymieniać się doświadczeniami i uczyć od siebie nawzajem.

Co ciekawe, odprawa polskiej grupy odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie zorganizowano punkt koncentracji polskich sił MUSAR Poland. Z Jastrzębia, grupa 43 osób, 6 psów i 10 pojazdów udała się w konwoju przez Czechy do miejsca docelowego w Austrii. Do kraju strażacy powrócą 11 września.

//źr. Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP/

//zdjęcia: Michał Piątek z KM PSP w Jastrzębiu, asp. Michał Szalc PSP//

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].