Oto flota i sprzęt polskiej drogówki. Zobacz zdjęcia

"W zależności od potrzeb policjanci drogówki użytkują ponad trzy tysiące różnych pojazdów (stan na koniec 2021 r)" - przekazuje policja.

Oto flota i sprzęt polskiej drogówki. Zobacz zdjęcia
fot. Policja

Większość używanych przez policję pojazdów, to radiowozy oznakowane. Prym wiodą radiowozy marki KIA, których służy 1191 sztuk. Na drugim miejscu są ople w liczbie 366. Trzecie miejsce zajmują samochody marki BMW (238 sztuk), które wciąż zwiększają swoją liczebność. Hyundaie, volkswageny, toyoty i škody są w liczbach przekraczających setkę. Znajdziemy też rodzynki po kilka sztuk, takie jak: peugeot, alfa romeo, citroën czy nissan. Nie można zapomnieć o motocyklach, które głównie służą w ruchu drogowym. Jest ich ponad 600. Jeszcze do niedawna na drodze najczęściej spotykaliśmy hondy (359 sztuk), ale to się zmieni, w tym roku wejdzie do służby jeszcze 478 motocykli bmw. Często natkniemy się na motocykle yamaha (79), triumph (36) i kawasaki (27), lecz spotkać suzuki czy harleya davidsona nie będzie łatwo, bo tej pierwszej marki są dwie sztuki, a harley służy jedynie w Rzeszowie.

Ale policja drogowa korzysta również z innych sprzętów, to np.:

Dron DJI Matrice 200

Bezzałogowe statki powietrzne to nowe narzędzie w arsenale służby ruchu drogowego, służące do obserwacji zachowania się użytkowników dróg i rejestracji popełnianych przez nich wykroczeń. Kupione dla Policji drony DJI Matrice 200 mają mocne silniki, co zapewnia stabilność lotu w czasie silnych wiatrów. Mogą utrzymywać się w powietrzu ponad pół godziny na jednej baterii i zabierać ładunek ważący nawet 2 kg. W tym przypadku jest to doskonałej jakości kamera Z30 z 30-krotnym przybliżeniem optycznym, umożliwiająca dokładną rejestrację obiektów oddalonych nawet o kilkaset metrów.

LTI 20/20 TruCAM II

Te niewielkie urządzenia mają duże możliwości. Nie tylko laserowo mierzą prędkość pojazdu i odległość obiektu, lecz także rejestrują obraz z pomiaru w celu ujawniania innych wykroczeń, takich jak niezapięte pasy bezpieczeństwa czy przejazd na czerwonym świetle. Wideo zawiera informacje o wykonanym pomiarze, jego czas i miejsce oraz otoczenie drogi. Urządzenie cechuje się dużą rozdzielczością nawet z maksymalnej odległości, a ekran dotykowy i spora pojemność danych są kolejnym ułatwieniem. Przyrząd ma wiele funkcji, może pracować w trybach pomiaru prędkości manualnej i automatycznej, w trybie podwójnej prędkości czy odległości między pojazdami. Można włączyć filtry umożliwiające rejestrację pojazdów przy złej pogodzie lub używać tylko wideo. Tryb tylnej tablicy jest doskonały do pomiaru prędkości motocykli.

źr.: Jacek Chrzanowski Policja, oprac. sqx

(BKS/ zdj. autor Jacek Herok, Tomasz Dąbrowski, Piotr Maciejczak, podkom. Damian Janus KWP w Kielcach, Jadwiga Czyż KWP w Łodzi, KMP w Częstochowie, KPP w Przysusze, BRD KGP)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ktoss (5.184. * .65) 06.10.2022 13:09

O to flota mająca na celu oskubać Nas do reszty za byle gówno ...