Używali fałszywych recept, by wyłudzać morfinę. Akt oskarżenia wobec trzech osób

Prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa z Jastrzębia-Zdroju skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom. Łącznie przedstawiono im 25 zarzutów.

Używali fałszywych recept, by wyłudzać morfinę. Akt oskarżenia wobec trzech osób
Łącznie przedstawiono im 25 zarzutów. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Sprawa została ujawniona w 2021 roku, po tym, jak do jastrzębskiej policji zgłosiła się przedstawicielka jednej z aptek na terenie miasta. Z relacji kobiety wynikało, że jeden z klientów próbował zrealizować receptę na tabletki zawierające morfinę. Gdy po jakimś czasie sytuacja się powtórzyła, farmaceutka od razu powiadomiła funkcjonariuszy. Przybyli na miejsce kryminalni zatrzymali podejrzanego.

Śledczy ustalili, że osoba zatrzymana realizowała podrobione recepty w wielu aptekach. Jastrzębscy policjanci na terenie całej Polski dokonali w sumie zatrzymań 6 osób w wieku od 24 do 28 lat, które posiadały znaczne ilości środków narkotycznych, "prali brudne pieniądze" oraz fałszowali i sprzedawali podrobione recepty, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu - przekazuje jastrzębska komenda policji.

O sprawie pisaliśmy w czerwcu, kiedy zatrzymano podejrzanych: Seria zatrzymań za wyłudzenia morfiny, fałszowanie recept i pranie brudnych pieniędzy

Jeden z zatrzymanych to 26-latek, mieszkaniec Wrocławia, który pomógł w stworzeniu aplikacji umożliwiającej wystawianie fałszywych recept lekarskich. Druk zawierał kod recepty, podmiot wystawiający receptę, dane pacjenta oraz dowolny lek.

Jak informują śledczy, oskarżeni realizowali recepty w różnych aptekach na terenie całego kraju, między innymi we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Knurowie, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim.

Do Sądu trafił akt oskarżenia w sprawie dwóch mężczyzn w wieku 26 lat oraz 26-letniej kobiety. Oskarżeni usłyszeli zarzuty. Odpowiedzą za posiadanie znacznych ilości środków narkotycznych, sprzedaż morfiny, jak i innych narkotyków oraz fałszowanie recept. Łącznie przedstawiono im 25 zarzutów. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

/źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].