Połączenia z obcych numerów – czy warto je odbierać?

Każdy, kto posiada telefon komórkowy, wie jak bardzo uciążliwe, potrafią być telefony od nieznajomych numerów. Szczególnie kiedy nie wiadomo, czy za połączeniem stoi kolejny telemarketer, czy osoba chcąca przekazać naprawdę istotne informacje. Na szczęście istnieją różne sposoby, które pozwolą sprawdzić, do kogo należy dany numer. Jak to zrobić?

Połączenia z obcych numerów – czy warto je odbierać?

Telefon z obcego numeru rzadko oznacza coś dobrego. W zdecydowanej większości dzwoniącymi są telemarketerzy usiłujący sprzedać Ci różne towary i usługi. W ostatnim czasie wiele takich firm korzysta również z botów, które potrafią dość realistycznie odwzorowywać sposób mówienia człowieka. Jednak telefony z nieznajomego numeru to nie tylko telemarketing. Często bywają również próbami oszustwa i wyłudzenia pieniędzy. Dlatego, jeśli zastanawiasz się czyj to numer, warto sprawdzić, czy jakieś informacje na jego temat są dostępne w internecie. Jak to zrobić?

Gdzie szukać informacji o numerze?

Wiele osób nie potrafi prawidłowo wyszukać numeru telefonu. Aby znaleźć dane dzwoniącego, warto wpisać numer do internetowej wyszukiwarki. Jednak jeśli numer nie jest bardzo popularny lub istnieje wiele podobnych do niego, to takie poszukiwania trzeba nieco usprawnić. Numer warto wpisać w cudzysłowie, trzeba także spróbować różnych kombinacji. Np. szukając informacji o potencjalnie szkodliwym numerze 717971609, można go zapisać również jako 717 971 609 lub 71 797 16 09. Wiele spośród bardziej uciążliwych numerów można w taki sposób znaleźć i po identyfikacji dzwoniącego zablokować lub dodać na czarną listę.

Dzwoni nieznany numer - sprawdź, czy jest bezpieczny

Dlaczego ktoś ma Twój numer?

Wystarczy, że podasz swój numer telefonu na potrzeby jakiejś promocji, czy podczas rejestracji w serwisie. Twój numer może w taki sposób trafić do bazy, która będzie wielokrotnie sprzedawana. Bardzo często bywa on udostępniany różnym firmom zajmującym się telemarketingiem. Czasami nie trzeba nawet podawać swojego numeru – może on widnieć w różnych bazach z powodu poprzedniego właściciela lub w wyniku wycieku danych. Teoretycznie możesz żądać wykreślenia z takiej bazy, jednak w praktyce nie jest to takie łatwe.

Popularne oszustwa

Oprócz sprzedaży niechcianych towarów i usług, telefon z nieznajomego numeru może nieść ze sobą różne nieprzyjemne konsekwencje. Dotyczy to np. sytuacji, w których dzwoniący szybko się rozłącza, lub wysyła wiele krótkich sygnałów. Część osób próbuje wówczas odruchowo oddzwonić, co może wiązać się z wysokimi kosztami. Dlatego, jeśli koniecznie chcesz oddzwonić, to najpierw upewnij się, czy to bezpieczny numer.

Phishing

Całkiem nową, obszerną grupą oszustw jest tzw. phishing. Polega on na podszywaniu się pod inne osoby, firmy lub instytucje, w celu wyłudzenia pieniędzy lub ważnych danych. Należy pamiętać, że współczesna technologia umożliwia oszustom podszywanie się pod inne numery telefonu. Dlatego takie połączenie lub wiadomość może na Twoim smartfonie wyświetlać się pod numerem kogoś znajomego, lub np. infolinii banku. Warto mieć to na uwadze i zachować szczególną ostrożność.

Materiał zewnętrzny