Kino w domu – jak urządzić domową salę i poczuć się jak na premierze ulubionego filmu?

Własne kino domowe przestaje być synonimem luksusu. Coraz więcej osób decyduje się na przekształcenie jednego z pomieszczeń w swoim domu czy mieszkaniu w salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Oglądanie filmów w domowym zaciszu to komfortowe wyjście dla wszystkich, którzy nie przepadają za dźwiękiem otwierania paczki chipsów gdzieś po drugiej stronie sali lub kopaniem w fotel. Urządzenie własnej sali kinowej wymaga trochę pracy i zaadaptowania pomieszczenia; jego wygłuszenia, wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, a także doboru odpowiednich materiałów, które uczynią ze zwykłego pokoju prawdziwe miejsce rozrywki.

Kino w domu – jak urządzić domową salę i poczuć się jak na premierze ulubionego filmu?

Prywatna sala kinowa przedsięwzięciem wartym starań

Inwestycja w znakomity sprzęt wizualny nie wystarczy, by rzeczywiście stworzyć namiastkę sali kinowej. Kluczowe jest tutaj zastanowienie się nad jej usytuowaniem – wyjścia zawsze są dwa. Jednym z nich jest przystosowanie salonu do oglądania filmów, drugim zaś wydzielenie osobnego pomieszczenia na domowe kino. Druga z wymienionych opcji plasuje się na korzystniejszym miejscu, bowiem przystosowanie salonu do wymagań kinomanów często nie pozwoli na osiągnięcie optymalnych parametrów, zwłaszcza ze względu na dodatkowe elementy znajdujące się w pomieszczeniu, jakimi są stoły, szafki czy witryny. Prywatna sala kinowa wymaga szczegółowo obmyślanego planu wykonawczego, nad którym powinno popracować kilka osób. Dobrze jest, by prace nad wymarzonym kinem domowym były nadzorowane przez dekoratora, akustyka oraz specjalisty od instalacji multimedialnych. Pierwszym punktem jest zadbanie o akustykę ścian. Pomieszczenie kinowe powinno być całkowicie odcięte od dźwięków dochodzących zza drzwi. Taki zabieg pozytywnie wpływa na komfort oglądania. Ciekawym i funkcjonalnym elementem dekoracyjnym jest zastosowanie lameli ściennych wykonanych w całości z betonu (najlepiej na ścianie telewizyjnej). Dzięki takiemu zabiegowi wyciszymy pomieszczenie, całą uwagę mogąc skupić na oglądanym filmie. Tego rodzaju lamele znaleźć można na stronie VHCT – jednego z najbardziej docenianych producentów na polskim rynku. Pod linkiem www.vhct.pl/beton-architektoniczny/lamele-scienne-betonowe/ znaleźć można liczne modele lameli ściennych. Występują one w wielu wersjach kolorystycznych, jednak w przypadku kina domowego warto wybrać ciemniejsze wersje. Nadadzą one pomieszczeniu głębi i przytulności, którą normalnie spotkalibyśmy w sali kinowej.

Najważniejsze korzyści płynące z posiadania kina domowego

Do swojego własnego kina zawsze możemy wybrać się w wygodnym dresie – nawet najbardziej deszczowa pogoda nie popsuje nam planów. Dodatkowo w skali kilku lat, własna sala kinowa w mieszkaniu lub domu okazuje się inwestycją zwrotną; nie płacimy za bilet i mamy możliwość wprowadzenia swoich własnych zasad. Film w każdej chwili możesz przerwać w określonym momencie i wrócić do niego po chwili, trzymając miskę pełną popcornu w swojej ręce. Osobne kino domowe daje poczucie luksusu, a także pozwala na zaznanie relaksu i odcięcia się od spraw codziennych. To my ustalany kinowy repertuar, na który możemy zaprosić dodatkowych widzów w postaci przyjaciół lub dzieci. Oglądanie filmów nigdy się nie nudzi!

Materiał zewnętrzny