Autorka książki "Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego" w Miejskiej Bibliotece Publicznej

30 marca zapraszamy na spotkanie z Władysławą Magierą – historyczką i przewodniczką beskidzką, autorką m.in. książki „Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego” oraz artykułów dotyczących postaci związanych z Ziemią Cieszyńską.

Autorka książki "Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego" w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Powieść „Wspomnienia Zofii” została oparta na wspomnieniach Zofii Kirkor-Kiedroniowej. To prawda, że rodzimy się tylko raz, jednak ile razy można zaczynać życie od nowa? Zofia Kirkor-Kiedroniowa, polska działaczka społeczna i nauczycielka, zmagała się z tym wyzwaniem niejednokrotnie. Zesłanie na Syberię, dramat śmierci najbliższych w Krakowie, trudna decyzja o przeprowadzce na Śląsk Cieszyński… Niemymi świadkami tych wszystkich wydarzeń są tomy pamiętników spisywanych przez Zofię. To właśnie na ich podstawie Władysława Magiera snuje gęstą od emocji opowieść, w której na tle historycznej zawieruchy przeplatają się wzloty i upadki, radości i tragedie, miłość i żałoba. Wspomnienia Zofii to również niezwykłe źródło wiedzy o czasach minionych, o odradzaniu się polskiej państwowości, o emancypacji, a także o życiu Polaków na przełomie XIX i XX wieku.

Podczas spotkania porozmawiamy z autorką o jej najnowszej książce „Wspomnienia Zofii”, której bohaterką jest Zofia Kirkor-Kiedroniowa, polska działaczka społeczna i nauczycielka. Kim była ta kobieta? Jak wyglądało jej życie i świat, w którym żyła?

Zapraszamy 30 marca o godz. 18:00 do Biblioteki Głównej, ul. Wielkopolska 1a.

Wstęp bezpłatny.

źródło: UM Jastrzębie-Zdrój

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].