Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezpłatny Science Bus do Dolnych Witkowic. Na szlaku Węgla i Stali

Pogranicze polsko-czeskie jest bogate w zabytki postindustrialne. W celu lepszego poznania tych obiektów został uruchomiony bezpłatny Science Bus – Autobus Naukowy, który kursuje z Jastrzębia-Zdroju do Dolnych Witkowic (Dolní Vítkovice), gdzie znajduje się obiekt pod intrygującą nazwą Mały Świat Techniki U6.

Bezpłatny Science Bus do Dolnych Witkowic. Na szlaku Węgla i Stali
Obiekty poprzemysłowe wykorzystane są do celów edukacyjnych i kulturalnych. Fot. UM Jastrzębie

Przejazd autobusem jest darmowy, jednak pod warunkiem zakupienia biletu wstępu do Małego Świata Techniki U6. To miejsce ma bogatą przeszłość. W XIX wieku istniała tam huta, a następnie koksownia i kopalnia, które pod koniec XX wieku zakończyły działalność. Obecnie dawne obiekty poprzemysłowe wykorzystywane są do działalności edukacyjnej, kulturalnej, organizowane są wystawy i imprezy artystyczne. Wiele się tam dzieje.

Science Bus jest bezpłatny, pod warunkiem wykupienia biletów wstępu do Małego Świata Techniki U6 Fot. UM Jastrzębie

Mały Świata Techniki U6 oferuje podróż w krainę dawnych wynalazków technicznych, od rewolucji przemysłowej po współczesność. Unikalne, interaktywne eksponaty zapewniają niezwykłe odczucia, gdyż możesz je dotknąć i poczuć. Tam przeszłość zdaje się ożywać.

Science Bus kursuje w każdy wakacyjny wtorek, piątek, sobotę i niedzielę. Dostępne przystanki w naszym mieście to: ul. Armii Krajowej WORD, Dworzec Arki Bożka, Aleja Piłsudskiego - Osiedle Pionierów, ul. Wodzisławska. W busach podczas ok. 30-minutowej podróży turyści będą mogli skorzystać z informacji o Szlaku Węgla i Stali udzielanych przez pokładowy personel.

Naprawdę warto skorzystać z tej wycieczki i przekonać się jak bardzo pogranicze polsko-czeskie może fascynować, zachwycać i zapraszać do odkrycia jego tajemnic. Historia, technologia i kultura tworzą tutaj niezwykłe i niesamowite połączenie. To może być ciekawe doświadczenie.

Projekt „Postindustrialne Dziedzictwo Pogranicza” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg V-A Czechy - Polska.

Warto przed wycieczką zapoznać się z rozkładem jazdy. Fot. UM Jastrzębie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Super (89.64. * .167) 28.07.2023 07:53

Super !