Arkadiusz Panfil: Czas na parkingi podziemne lub piętrowe! [ROZMOWA TYGODNIA ]
Arkadiusz Panfil jest przewodniczącym Zarządu Osiedla Arki Bożka, którym został 2 lipca tego roku. Znany z różnych akcji społecznych i na rzecz mieszkańców, jak chociażby wakacje dla najmłodszych, udział w wolontariacie Szlachetnej Paczki czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacji św. Mikołaja. Zawodowo jest pedagogiem szkolnym w „Korfantym”, czyli Zespole Szkół Nr 2.
- Czy zdążył się już pan zapoznać ze specyfiką osiedla, jego problemami?
- Samo osiedle jest bardzo dobrze położone, bo leży w szeroko pojętym centrum miasta. Ma dobre zaplecze oświatowe – szkołę podstawową i średnią. Mamy stadion miejski, ośrodek zdrowia, w pobliżu znajduje się urząd miasta. Trzeba wymienić jeszcze targowisko, dworzec autobusowy. Można powiedzieć, że infrastruktura jest urozmaicona.
- Ale ta infrastruktura rodzi również problemy.
- Tak, od problemów nie uciekniemy. Pierwszym z brzegu jest dworzec autobusowy, który wymaga gruntownej modernizacji. Tutaj trzeba nowej wizji, nowego pomysłu. Mieszkańcy oczekują miejsca, gdzie mogliby się zimą ogrzać, czegoś w rodzaju poczekalni. Z tego, co wiem, miasto planuje powstanie takiego punktu, miałby się on znajdować w centralnej części placu.
- Jakie jest targowisko, każdy widzi.
- Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest rodem z minionej epoki. Jest tam coraz mniej stoisk i kupujących. Wszelkie plany remontowe uniemożliwiały roszczenia potomków właścicieli tego terenu. Z tego, co mi wiadomo, trwają jeszcze ostatnie sprawy sądowe z tym związane. Dopiero jak targowisko w całości przejdzie na własność magistratu, możliwe będą konkretne działania.
- Czy stadion miejski doczeka się liftingu?
- Na spotkaniu przewodniczących zarządów osiedli i sołectw została poruszona ta kwestia, ale szczegółów na razie brak. Jasne jest, że stadion w takim stanie nie powinien dalej funkcjonować. Może warto rozważyć budowę stadionu poza ścisłym centrum, a obecny obiekt zaadaptować na centrum sportowe dla młodzieży.
- Czy podjął pan jakieś działania na rzecz poprawy infrastruktury osiedlowej?
- Zarząd naszego osiedla złożył do urzędu miasta wniosek o modernizację boiska „Orlik”, znajdującym się przy Szkole Podstawowej nr 10. Wymaga ono pilnego remontu. Podobnie jest z drogą dojazdową do szkoły, która jest w opłakanym stanie i również trzeba ją odnowić. Korzystają z niej rodzice dowożący dzieci na zajęcia. Jest też projekt na wykonanie kilku miejsc parkingowych na ulicy Zielonej nr 21-31.
- Problem z parkingami jest obecny na każdym osiedlu.
- Powoli już zaczyna brakować miejsca na nasze samochody. Trudno się dziwić mieszkańcom, że chcą je bezpiecznie zaparkować. Złożyłem wniosek również w tym temacie. Chodzi o wybudowanie, może najpierw stworzenie projektu, parkingu piętrowego na naszym osiedlu. Dobrym miejscem jest jar, tuż koło MOSiR, w kierunku Zespołu Szkół nr 6. Właściciele aut deklarują, że są w stanie pokrywać koszty parkowania na zasadzie abonamentu miesięcznego.
- Plan powstania jednego z parkingów wzbudził spore kontrowersje wśród mieszkańców?
- Chodzi o plan powstania miejsc parkingowych na terenach należących do JAS-MOS a dokładnie na ulicy Zielonej. Miejsca te będą znajdować się głównie na wysokości mieszkań nr 21-31, a zdecydowali o tym przede wszystkim mieszkańcy z klatek nr 9-19. Wygląda więc na to, że lokatorzy z jednego bloku, będą zostawiać swoje samochody tuż pod balkonami bloku sąsiedniego. I to właśnie wzbudziło spory. Spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła do urzędu miasta o zgody na budowę, a następnie zaczną się prace nad projektem. Jak już wcześniej mówiłem, nie możemy każdego skrawka zieleni zamieniać w parkingi i czas na decyzję o budowie parkingów podziemnych lub piętrowych.
- Jest też infrastruktura leżąca na terenie spółdzielni mieszkaniowej JAS MOS
- Mam już deklarację, że spółdzielnia wybuduje schody na skarpie, w kierunku pasaży handlowych. Bardzo na tym zależy mieszkańcom, szczególnie z ulicy Harcerskiej nr 2-4 oraz Miodowej nr 2-4. Miejsce to jest bardzo uczęszczane, gdyż tamtędy ludzie udają się na zakupy. Schody mają zostać wybudowane w 2026 roku.
- Ruszą też prace w ramach budżetu obywatelskiego, które zostały zgłoszone w ubiegłym roku.
- Będą remontowane ulice: Zielona nr 21-31 oraz nr 33-43. Chodzi o schody i chodniki, których stan pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy od dawna zgłaszali taką potrzebę.
- W wakacje prowadził pan tygodniowe zajęcia dla najmłodszych?
- Spotkały się one z ciepłym odbiorem przez rodziców, którzy chętnie przysyłali dzieci na zajęcia. Mogli dzięki temu skupić się na innych rzeczach, bez konieczności opieki nad najmłodszymi. W tym czasie mieliśmy spotkania edukacyjne z mundurowymi, wycieczki do Parku Zdrojowego, zajęcia plastyczne. A dzieci chętnie brały udział w spotkaniach.
- Czy zarząd podejmuje próby integracji mieszkańców?
- O działaniach wakacyjnych przed chwilą mówiłem. Dodatkowo organizujemy festyny osiedlowe, spotkania z mundurowymi dla dorosłych. Miało miejsce spotkanie pod hasłem „Nitką uplecione” i odbyło się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Jastrzębiu-Zdroju.
- Jak się układa współpraca z miastem?
- Panie z Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój służą wszelką pomocą i radą. Były też już pierwsze spotkania z nowo wybranym prezydentem Michałem Urgołem i widzę, że interesuje się naszymi problemami, deklarując współpracę.
parkingi w Jastrzębiu dla kuni ?
Dobrze, że coraz częściej mówi się o parkingach wielopoziomowych. Niedługo matołki będę zrywać asfalt, kiedy zabraknie trawników
Czy się to komuś podoba czy nie, wcześniej czy później trzeba będzie rozwiązać problem z parkingami. I chyba jedynym rozsądnym rozwiązaniem są parkingi wielopoziomowe(w górę/w dół). Każde osiedle i A.Bożka nie jest wyjątkiem, ma kilka miejsc gdzie taki parking można postawić. Jestem pewien, że z zagospodarowaniem miejsc, za rozsądny abonament, nie byłoby żadnego problemu. Przecież taki parking mógłby również pomieścić niewielkie zaplecze usługowo-handlowe i niekoniecznie motoryzacyjne. Osobiście wolałbym, nawet za cenę spaceru, postawić auto pod dachem i zimą nie skrobać szyb, a latem nie wietrzyć przed wyjazdem, bo o obowiązkowym zwiedzaniu osiedla za wolnym miejscem nie wspominam. I może zmniejszyłaby się dziwna moda na blokowanie innym wyjazdu, bo ktoś musi zaparkować pod oknem.
Anka zawsze mnie bawi to określenie "pcha się" akurat wyboru zarządów osiedli cieszą się tak małym zainteresowaniem ze pchać się nie trzeba. Nie trzeba też jakichś wielkich kompetencji. Pani też by sobie poradziła. Tylko trzeba mieć chęci do działania dla dobra otoczenia. Mam wrażenie że pani ocenia nie mając zupełnie pojęcia o funkcji jaką pełni ten pan z którym nie do końca się zgadzam. Rozumiem jednak bo sam jestem w zasadzie osiedla o czym nie masz wspomniano w mojej rozmowie.
do ~TomaszM (89.64. * .227)
Dziękuję za propozycję, ale jestem wyznawcą motta: "jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz".
Dlatego dziwią mnie tacy ludzie, jak ten pan, o żadnej osobowości, którzy nie potrafią mierzyć się z krytyką.
Poza tym nie rozumiem... były, bo emerytowany, policjant z parciem na szkło pcha się jako działacz?
A czy jakiś były, bo emerytowany, działacz pcha się do Policji?
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Anka może pogadaj z redakcją to z tobą zrobią rozmowę bo widzę nikt ci nie pasuje. Jak ktoś robi coś więcej niż ty to już jest zły. Biedna kobieta
- Panie Okoń tak zdurniał , że z wody wyszedł i do lasu poszedł.
- Wrócił ?
- A cziort go wie !
Wie ile kosztuje wybudowanie parkingu podziemnego ? jeszcze na terenie sejsmicznym xD Czysty Populizm nic więcej... Ma pomysł niech buduje
Ma parcie na szkło.
Parkingi? Zapytajcie kierowców. Sami wam wskażą wolne i niezagospodarowane miejsca.
Dobrze by było tylko utwardzić jakiś teren. Kierowcy sami go zagospodarują. Będzie taniej i zmieści się więcej pojazdów. Bo budowanie wybetonowanych parkingów z wysokimi krawężnikami i wg chorych norm UE to strata pieniędzy, czasu i miejsca.
A co u pana tego z zeszłego tygodnia od memów?
Tęsknimy.
Piętrowy parking może powstać na miejscu tego pseudo targowiska , znakomicie wkomponuje się w architekturę osiedla Arki Bożka , rozwiązując tym samy problemy z miejscem do parkowania .
Tak, tak.
Kolejny "wybitny" pokroju tego od murali.
Tym razem wizjoner na wzór Cezarego Baryki z powieści Żeromskiego.
Te podzienmne lub naziemne piętrowe parkingi proponuję przy każdej z jastrzębskich uczelni wyższych.