Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Matematyk mózgiem gangu, rzeźnik - kluczowym członkiem. Jastrzębska prokuratura postawiła kolejne zarzuty ws. fabryki faktur

Kolejnych siedem osób usłyszało zarzuty w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Jastrzębiu-Zdroju. To m.in. prezesi kilku spółek oraz nieuczciwi przedsiębiorcy będący końcowymi odbiorcami fałszywych faktur. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Matematyk mózgiem gangu, rzeźnik - kluczowym członkiem. Jastrzębska prokuratura postawiła kolejne zarzuty ws. fabryki fakturfreepik, ilustracyjne
Skarb Państw mógł ponieść straty w wysokości ok. 40 milionów złotych.

Fałszywe faktury, realne straty

W prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju śledztwie w sprawie gangu fabryki fałszywych faktur policjanci Wydziału do Zwalczania Przestępczości Gospodarczej KMP w Jastrzębiu-Zdroju wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zatrzymali kolejne siedem osób zajmujących się wystawianiem nierzetelnych fikcyjnych faktur VAT i dokonujących oszustw podatkowych.

Czynności były prowadzone na terenie kilku miast województwa śląskiego. Przeszukano siedziby nieuczciwych firm i ich biura rachunkowe. Zabezpieczono dokumentację kilkunastu podmiotów gospodarczych, w tym kilkaset nierzetelnych faktur o wartości ponad 10 mln złotych. Zatrzymani to m.in. prezesi kilku spółek oraz nieuczciwi przedsiębiorcy, będący końcowymi odbiorcami fałszywych faktur.

- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. zbrodni fakturowej, tj. wystawiania nierzetelnych faktur VAT o znacznej wartości lub posługiwania się takimi fakturami w celu dokonywania oszustw podatkowych i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu (art. 271 a par. 1 i 2 kk), przestępstw karnoskarbowych oraz prania brudnych pieniędzy - informuje rzecznik Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju, prokurator Arkadiusz Kwapiński.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. Do tego grożą im wysokie grzywny i przepadek korzyści uzyskanej z przestępstwa. Będą musieli także zapłacić wraz z odsetkami uszczuplone podatki.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego odgrywającego kluczową rolę w procederze środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego 3-miesięcznego aresztowania.

49-latek, z zawodu rzeźnik, to prezes i zarazem właściciel spółki formalnie zajmującej się hurtowym handlem częściami samochodowymi oraz usługami budowlanymi. Ustalono, że posłużył się „pustymi” fakturami o wartości 12 mln zł, dokonując oszustw podatkowych w podatku VAT i CIT na kwotę 4 mln złotych. Ponadto uczestniczył w wystawianiu „pustych” faktur dla innych podmiotów, a kierowana przez niego spółka pełniła rolę „bufora”.

Odpowie za zbrodnię VAT-owską i rozprowadzanie fikcyjnych faktur. Grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności oraz surowe grzywny. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach do 400 tysięcy złotych oraz dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz wskazanymi osobami.

Produkowali na zamówienie „puste” faktury

Grupa przestępcza produkowała tzw. „puste faktury” przy wykorzystaniu kilkunastu podmiotów gospodarczych. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że członkowie gangu podatkowego działali na terenie województwa śląskiego w latach 2018-2022. Stworzona została struktura powiązanych spółek wystawiających na zamówienie fałszywe faktury za fikcyjne usługi i pozorny zakup towarów.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że w tym czasie wprowadzili do obrotu ponad 8 tysięcy nierzetelnych faktur na kwotę ponad 100 mln złotych oraz inne poświadczające nieprawdę dokumenty, mające uwiarygodnić zaistnienie transakcji usługowych, np. informatycznych, transportowych, kolportażu i produkcji materiałów reklamowych, a także sprzedaży części samochodowych, wykrojników do pras hydraulicznych, usług marketingowych, pozyskania klientów.

W schemacie przestępczym można wyróżnić tzw. „bufory” które miały wydłużyć drogę faktury i utrudnić wykrycie procederu. Większość z tych „buforów” przestała prowadzić działalność. Znikła z rynku stając się „znikającymi” podatnikami. Spółki często zostały „sprzedane” tzw. słupom.

Dwa schematy wystawiania faktur

W pierwszej sytuacji w ogóle nie ma usług lub produktów wskazanych w fakturach. Dotyczy to fikcyjnych usług pozyskania klienta, usług informatycznych, usług marketingowych, kolportażu materiałów reklamowych, doradztwa biznesowego czy usług transportowych. W drugiej sytuacji czynności (usługi) lub towary w jakiejś części istnieją, lecz w znacznie mniejszej ilości niż wynikające z faktur albo wykonywane są własnymi siłami przez firmę korzystającą z fałszywych faktur. Tak wygląda to w sytuacji niektórych usług budowlanych, produkcji urządzeń. Firma wykorzystuje swoich pracowników i swoje urządzenia, lecz fikcyjna faktura kosztowa wskazuje, że korzystała z usług innego podmiotu.

- Ustalono, że cena faktury, tzw. „papieru”, oscylowała od 10% do 14% wartości netto. Co stanowiło około połowę VAT przy stawce 23%. To był koszt przestępcy. Reszta VAT-u, czyli przeciętnie 12% wartości faktury plus podatek dochodowy CIT lub PIT, czyli od 15% do 19% wartości faktury, to był zysk oszusta podatkowego - przedstawia szczegóły prokurator Arkadiusz Kwapiński.

40 mln złotych strat Skarbu Państwa

„Mózgiem” gangu był 40-letni matematyk. Istotną rolę w procederze tzw. „buforów” odgrywali także dwaj obecnie tymczasowo aresztowani przez sąd podejrzani. Są to prezes spółki i właściciel firmy, którzy „refakturując” fikcyjne usługi mieli wydłużyć ścieżkę przepływu „pustych” faktur, co utrudniło wykrycie oszustw podatkowych.

„Puste” faktury pozwalały rzeczywiście istniejącym firmom generować koszty, które umożliwiały obniżanie w nieuprawniony sposób należności podatkowych. Z nierzetelnych faktur skorzystało około 200 firm. W procederze brały udział zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki prawa handlowego.

Używając tych fikcyjnych dokumentów prawie 200 firm składało w urzędach skarbowych poświadczające nieprawdę deklaracje podatkowe dokonując oszustw podatkowych. Skarb Państw mógł ponieść z tego tytułu straty w wysokości ok. 40 milionów złotych.

Ponad 20 osób z zarzutami

Większość podejrzanych przyznała się do nieuczciwych praktyk. Część nieuczciwych przedsiębiorców tłumaczyła się, że powodem ich nieuczciwych zabiegów była trudna sytuacja finansowa wynikająca z nietrafnych decyzji biznesowych. Inni po prostu chcieli zwiększyć zyski. Fikcyjnymi fakturami posługiwały się zarówno podmioty małe, których obroty oscylowały wokół miliona złotych rocznie, jak i całkiem duże spółki o obrotach przekraczających 100 mln zł rocznie.

Podmioty, które skorzystały na oszustwach podatkowych będą musiały zapłacić uszczuplone podatki wraz z odsetkami. Grożą im surowe kary pozbawienia wolności i grzywny. W przypadku złożenia korekt podatkowych i wpłaty podatków z odsetkami mają szansę na złagodzenie kar, zwłaszcza kary pozbawienia wolności.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kali (37.31. * .23) 18.02.2025 07:14
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Puknijtosiewleb (91.204. * .1) 17.02.2025 17:50
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Polka (89.64. * .193) 17.02.2025 10:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Pukowiec (85.202. * .230) 16.02.2025 20:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I PIS go chrobił.
Brawo Koalicjo.
Robota wre.
Oby sprawdzili wszystkich przedsiębiorców w Jastrzębiu.
Są tacy co wymieniają części za 6 zł a faktórka na 2100 zł.
Takich złodzieji łapcie.
Spółdzielnie naiwne nie kontrolują bo z ludzi ściągną.