Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgłoś komentarz do moderacji

Następujący komentarz zostanie przekazany do moderacji:

@pieron przedstawił pierōnowo bałamōncko argumyntacyjo! Roz, że by poczytoł fachmanōw, to by wiedzioł, że godo sie o dialekcie ślōnskimi kiery mo swojij ślōnski gwary abo ajnfach o dialektach ślōnskich. A aktualny stan żywej śląszczyzny jest taki, że na podstawie książek pisanych po śląsku możemy mówić już o pewnym standardzie literackim, który się klaruje i teraz już w zasadzie od jego użytkowników powinno zależeć czy będą rozwijać literacki język śląski, który ma być podstawą do zachowania lokalnych dialektów czy pozwolą dalej popadac w niebyt mówionym dialektom i jego gwarom. Taka jest logika rozwoju języków. Dziwne, że przeciwnicy śląskiego jako języka trąbią o potrzebie zachowania status quo i wspierania nie języka ale "gwary" czy gwar, ale jeszcze nikt z nich nie zaproponował prawnej formy i sposobów ich ochrony, kultywowania. To je ajnfach pusta paplanina bo naprawdę są przeciwko każdej formie śląszczyzny, która wychodzi poza dom i najbliższe otoczenie.... A czy po Ślązakach przyjdą inni, którzy będą chcieli język regionalny? Jeśli zadbają o swoje mowy i rozwiną na taki poziom jak śląski, to w czym problem, żeby zakazywać dbania w ramach prawa o swoje dziedzictwo jakim jest język. Różnica jest też taka, że głosy o emancypacji śląszczyzny możemy znaleźć już dawno, ale tylko na Śląsku i Kaszubach rozwinęło się to w stronę języka. W innych regionach póki co nie ma takich dążeń i nie zapowiada się na to. To dowód na specyfikę naszego regionu. No i przede wszystkim dlaczego mamy poświęcić szanse na zachowanie i rozwój śląszczyzny akurat z tego powodu, że inni też pójdą śląskim i kaszubskim śladem i będą w ten sposób chcieli dbać o swą mowę? A co nas obchodzą w tej sytuacji inni?! Hej przeciwnicy - nie bądźcie tacy bojaźliwi, boicie się, że w końcu śląszczyzna otrzyma należną jej rangę? Czego tu się bać? Co za cienkim Bolkiem trzeba być, żeby bać się śląskiego?!
Napisany przez ~CentroprawicowyLiberał, 16.05.2024 13:22
W powodzie zgłoszenia wpisz jak najwięcej informacji. Możesz pozostawić do siebie numer kontaktowy.

Wysyłając zgłoszenie, zgadzasz się z postanowieniam regulaminu dotyczącymi zbierania, przechowywania oraz przetwarzania danych.
Twoje zgłoszenie zostaje wysłane z adresu IP: 18.225.255.196 / ec2-18-225-255-196.us-east-2.compute.amazonaws.com
Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)