11 nowych karetek dla pacjentów ze Śląska. Specjalistyczny ambulans trafi do Jastrzębia [ZDJĘCIA] 

Ambulanse typu C, w porównaniu do pozostałych typów, są najbardziej zaawansowane. To właściwie ruchome jednostki intensywnej opieki, przystosowane do transportu, leczenia i monitorowania pacjentów. 11 takich pojazdów trafiło do różnych stacji...

Ruszyły zapisy dzieci na szczepienia przeciw HPV 

Od 1 czerwca będzie można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisy ruszyły 27 maja.

Minister zdrowia obiecuje dodatkowe środki dla szpitali powiatowych. Wskazał które placówki zostaną docenione 

System ochrony zdrowia zyska 15 mld zł rocznie. Dodatkowe środki trafią do sieci szpitali – w większości do szpitali powiatowych będzie to 5 mld zł. Wzrosną też wynagrodzenia minimalne.

60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca 

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób. Z roku na rok zagrożenie to dotyka coraz większej liczby młodych osób – obecnie już co dziesiąty zawał dotyczy pacjenta przed 45. rokiem życia.

"Nie zabiłem się, bo po prostu mi się nie udało". Wywiad z niedoszłym samobójcą. Jak wyszedł z depresji? 

Depresja to choroba XXI wieku. Dotyka ona ogromnej części społeczeństwa a nawet ludzi w naszym najbliższym otoczeniu, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nasz dzisiejszy rozmówca podzielił się swoimi doświadczeniami z depresją, z którą zmagał się do niedawna.

Nowy ksiądz z Jastrzębia. Święcenia kapłańskie w archidiecezji katowickiej 

W sobotę w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyły się święcenia prezbiteratu (kapłańskie), których udzielił arcybiskup Wiktor Skworc. 

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca 

- Z dniem 1 lipca 2023 r. odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - czytamy w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, które ukazało się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Mała jastrzębianka traci wzrok. Trwa zbiórka na leczenie 

Laura od urodzenia zmaga się z przeciwnościami losu. Jej życie to ciągła walka. Jest nieuleczalnie chora. Zespół Ushera typ 1F zabrał jej słuch, a teraz również wzrok.  Zostało jej niewielkie pole widzenia.

Prawa i obowiązki pacjentów i pracowników placówki medycznej 

Na czym polegają role w relacji pacjenta z pracownikiem placówki medycznej? Każda osoba w relacji ma swoje prawa i obowiązki.

Wyniki raportu "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży". Oto wnioski i rekomendacje 

W Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano raport z ogólnopolskich konsultacji o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Dokument został przygotowany przez Radę Dzieci i Młodzieży RP. To początek ogólnopolskiej kampanii społecznej na temat zdrowia psychicznego i pierwsze z cyklu spotkań w formule...

Kolejny telefon zaufania dla dorosłych w depresji 

W Polsce działa kilkadziesiąt telefonów zaufania. Do tej grupy 11 kwietnia dołączył Telefon Zaufania Fundacji Twarze Depresji. Jeśli chcesz porozmawiać o swoich trudnościach z psychologiem, który konsultuje osoby pełnoletnie, zadzwoń pod numer 22 290 44 42. We wtorki i środy od 9.00 do 11.00 można porozmawiać z psychologiem.

Jak uchronić się przed kleszczem 

Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów,...

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe organizuje kurs pierwszej pomocy [SPRAWDŹ] 

Wiedza o tym, jak udzielić pierwszej pomocy jest bezcenna. WPR zaprasza na szkolenie wszystkie osoby, które chcą nauczyć się, jak działać w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia. Kurs jest jednodniowy i odbędzie się w Katowicach. Sprawdź szczegóły.

15-letnia jastrzębianka zbiera na schodołaz  

Wiktora Garsztka, młoda mieszkanka Jastrzębia, cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Choroba uniemożliwia jej samodzielne poruszanie się, a nawet stanie. Jej rodzice zbierają pieniądze na schodołaz kroczący.

Bezpieczna Wielkanoc dla diabetyków. Jak delektować się tradycyjnymi potrawami bez obaw o cukrzycę? 

Odpowiednia dieta u diabetyka jest podstawą skutecznej terapii, a tradycyjna Wielkanoc na stole może być dla niego pułapką, bo to przede wszystkim ciężkie potrawy i wypieki – mazurki z kajmakową masą i bakaliami czy lukrowane baby. Na szczęście można przyrządzić tradycyjne potrawy, które jednocześnie będą bezpieczne dla osoby...

Codziennie co najmniej 4 godziny w mediach społecznościowych. Jak to na nas działa? 

Badacze z Uniwersytetu w Arkansas potwierdzili, że media społecznościowe mogą odgrywać dużą rolę przy procesach tworzących depresje. Okazuje się, że znaczenie ma typ osobowości.

Lecząc nadciśnienie redukujesz ryzyko demencji 

Nadciśnienie jest uznawane za jeden z najistotniejszych czynników ryzyka rozwoju zaburzeń otępiennych, na dodatek taki, na który mamy wpływ. Najczęściej bowiem możemy zapobiegać rozwojowi nadciśnienia, a jeśli już do niego dojdzie, istnieje szereg możliwości jego leczenia. Skuteczna terapia tej choroby to jednocześnie szansa na zdrowy...

Będzie jedna szczepionka na grypę i koronawirusa? 

Minister zdrowia mówi, że panuje pewnego rodzaju wyczekiwanie, czy przed kolejnym sezonem będziemy mieli dostęp do połączonych szczepionek przeciwko grypie i COVID-19.

Zobacz więcej