11 nowych karetek dla pacjentów ze Śląska. Specjalistyczny ambulans trafi do Jastrzębia [ZDJĘCIA] 

Ambulanse typu C, w porównaniu do pozostałych typów, są najbardziej zaawansowane. To właściwie ruchome jednostki intensywnej opieki, przystosowane do transportu, leczenia i monitorowania pacjentów. 11 takich pojazdów trafiło do różnych stacji...

Każdego dnia siedem kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy 

To 2942 (wg. danych KRN) i 3200 (wg. NFZ) nowych zachorowań rocznie i aż 1585 zgonów na ten nowotwór, który może być całkowicie wyeliminowany dzięki odpowiedniej profilaktyce - alarmowali eksperci podczas konferencji na temat przeciwdziałania rakowi szyjki macicy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie IFIC Polska. Równocześnie skala niedoszacowania...

Ważne! Lek na objawy grypy wycofany z rynku 

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Febrisan. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawa dotyczy wystąpienia wady jakościowej w produkcie.

JASTRZĘBSKIE KOBIETY: Agnieszka Badach. VII lat drużyny „Kobiety na 5+” 

Rok temu przebiegła z koleżankami z drużyny maraton w Łodzi. Dla biegacza-amatora jest to najwyższy stopień wtajemniczenia, można powiedzieć absolut. Trudno w to uwierzyć, ale będąc młodą dziewczyną, niewiele miała wspólnego z bieganiem. Gdyby ktoś powiedział 20-kilkuletniej Agnieszce, że to stanie się jej drogą zawodową, może...

Ministerstwo Zdrowia przedstawia nowe statystyki zakażeń i informuje o nowym wariancie koronawirusa w Polsce 

- Badania potwierdziły 2 451 zakażeń koronawirusem (w tym 561 ponownych) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To raport zachorowań za okres od 19 do 25 stycznia.

Niewydolność serca zabija ponad 120 tysięcy Polaków rocznie 

Ponad 1,2 mln Polaków choruje na niewydolność serca. Choroba odpowiada za 20 proc. zgonów w Polsce. Dlatego organizacje pacjenckie, lekarze oraz eksperci nauk o zdrowiu łączą siły w kampanii edukacyjnej „Za głosem serca”, która ruszyła 19 stycznia.

Jastrzębska ekipa Mikołaja nadal w akcji. Zbiórka nakrętek przed "Korfantym" 

Jastrzębska ekipa Mikołaja dalej zbiera pieniądze na rzecz małego wodzisławianina potrzebującego najdroższego leku na świecie.  Grupa „Kobiety na 5+” ogłasza zbiórkę nakrętek plastikowych, które zostaną później spieniężone i zasilą fundusz chorego chłopca.  

Jastrzębski szpital ma nowy sprzęt do opieki nad nienarodzonymi dziećmi  

Wart 311 tysięcy złotych sprzęt trafił na oddział ginekologiczno-położniczy jastrzębskiego szpitala. To urządzenie - system nadzoru okołoporodowego (KTG). Zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu miasta.

Wielki powrót grypy. Liczba zachorowań bije rekordy - również w naszym regionie 

W grudniu zeszłego roku wodzisławski sanepid odnotował prawie dwa razy więcej przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę niż sanepidy w Raciborzu i Rybniku razem wzięte. Po dwóch tygodniach stycznia liczba przypadków zachorowań w powiecie wodzisławskim i Jastrzębiu-Zdroju zmalała w porównaniu do zeszłego miesiąca, ale...

Przykładowe sygnały ostrzegawcze kryzysu samobójczego - na co zwracać uwagę? 

Szybkie dostrzeżenie zagrożenia, związanego z głębokim kryzysem psychicznym oraz adekwatna na nie reakcja może zapobiec nieszczęściu.

Jastrzębski szpital nadal bez Oddziału Otolaryngologicznego  

Oddział Otolaryngologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju nadal nie będzie przyjmował pacjentów. Zawieszenie jego działalności przedłużono do końca kwietnia 2023 roku.

Grypa szaleje na Śląsku. Ponad 200% więcej przypadków niż rok temu [INFOGRAFIKA] 

Tylko w dniach 16-22 grudnia w województwie śląskim zgłoszono 39 890 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tym samym okresie 2021 roku zachorowań i podejrzeń zachorowań było 10 220. W naszym regionie najwięcej przypadków odnotowano w Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju, dalej są powiat raciborski i Racibórz, a potem...

Coraz więcej chorych dzieci w jastrzębskim szpitalu  

W kraju coraz więcej ludzi choruje na różnego rodzaju infekcje.  Do lekarzy zgłaszają się pacjenci cierpiący na grypę, ale też zarażeni wirusem COVID-19. A jak to jest z najmłodszymi pacjentami? Niestety, medycy nie mają dobrych informacji.

Lekarz nie może reklamować wyrobów medycznych. Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy 

Część przepisów ustawy o wyrobach medycznych, która weszła w życie w kwietniu minionego roku, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2023. To kwestie dotyczące reklam tychże wyrobów, zabraniające m.in. prowadzenia promocji przez lekarzy bądź przez osoby wcielające się w rolę medyków.

Dr Bonek: stwardnienie rozsiane należy zacząć leczyć w jak najwcześniejszej fazie  

"Postęp choroby SM, zwłaszcza niepełnosprawności ruchowej, był zdecydowanie niższy u pacjentów leczonych bardzo aktywnie od samego początku" – stwierdził w rozmowie z PAP dr n. med. Robert Bonek, ordynator Oddziału Neurologicznego i Neuroimmunologii Klinicznej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

11 nowych karetek dla pacjentów ze Śląska. Specjalistyczny ambulans trafi do Jastrzębia [ZDJĘCIA]  

Ambulanse typu C, w porównaniu do pozostałych typów, są najbardziej zaawansowane. To właściwie ruchome jednostki intensywnej opieki, przystosowane do transportu, leczenia i monitorowania pacjentów. 11 takich pojazdów trafiło do różnych stacji pogotowia na całym Śląsku, jedna z nich do stacji w Jastrzębiu-Zdroju.

Szczepienia dla ukraińskich dzieci. Pediatra: Uchodźcy mają takie obowiązki jak obywatele naszego kraju 

Szczepienia dla dzieci uchodźców są bezpłatne i obowiązuje je polski kalendarz szczepień. Brakujące można szybko uzupełnić. Pediatra dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka, ekspertka kampanii „Powiedz TAK szczepieniom”, wyjaśnia, dlaczego warto zachęcać naszych gości do szczepień.

Jak dobrze przeżyć święta? Najpierw wyrzućmy słowo "muszę" 

Święta nie mogą być przymusem, bo wszystko, co nim jest, jest negatywnie odbierane. Atmosfera świąteczna to nie jest tydzień przy kuchni, ale miła rozmowa przy stole, uśmiechanie się, bycie asertywnym. Nie przeprowadzajmy rewolucji w relacjach z bliskimi, odłóżmy trudne rozmowy na później, a kontrowersyjne tematy ucinajmy kolędami...

Zobacz więcej