Pierwsza komunia. Wiara czy pieniądze? 

Tradycyjnie w maju odbywają się pierwsze komunie święte. Dla osób wierzących to duże przeżycie religijne. Jest celebrowane przez całą rodzinę. Z pewnością powinno to być ważne wydarzenie dla młodego człowieka, który wchodzi do społeczności kościelnej jako jej pełnoprawny uczestnik. Czy jednak jest to wyłącznie uroczystość o charakterze duchowym?

Czy jesteśmy zadowoleni z komunikacji miejskiej?  

Nie ma miasta bez autobusów, a czasem tramwajów. Wielkie aglomeracje mają metro.  Wszystko po to, aby szybko i w miarę komfortowo przewozić ludzi. Chodzi też o to, aby nie zrujnować ich finansów. Częstotliwość kursowania też ma znaczenie, bo nikt nie chce stać 40 minut na przystanku i czekać aż przyjedzie autobus.  Czy komunikacja...

Pies w mieście. Sprzątają po zwierzakach czy nie? 

O tym, że w Jastrzębiu i nie tylko mieszkają psiaki, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jakie są zalety posiadania czworonoga wiedzą najlepiej ich właściciele. Mają też świadomość - albo mieć powinni - obowiązków, jakie się wiążą z posiadaniem psa. Czy da się pogodzić wielbicieli zwierzaków z tymi, którzy uważają,...

Po co nam straż miejska? 

Straż miejska wzbudza kontrowersje. Są tacy, którzy uważają, że odgrywa ważną rolę w naszej lokalnej społeczności. Inni natomiast twierdzą, że należy ją zlikwidować, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na policję, która ma o wiele szersze uprawnienia.

Niech się dziecko samo wychowa 

Kto wychowuje dzieci? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Czy jednak koledzy, środowisko, media społecznościowe nie przejmują tej roli? A może nawet - paradoksalnie - dzieci wychowują się same? Robią co chcą, żyją jak chcą, a rodzice nie są dla nich żadnym autorytetem. Ich rola sprowadza się do opłacenia abonamentu...

Osiedla i sołectwa politycznym poligonem? 

W marcu 2023 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbywają się wybory do zarządów osiedli i rad sołeckich. To najniższy szczebel samorządności, szkoła demokracji.  W jednym z zebrań wzięło udział  13 (!) mieszkańców. Warto dodać, że osiedle zamieszkiwane jest przez ok. 6-8 tys. osób.  Jednak wybory te cieszą się zainteresowaniem poszczególnych...

Tajemnicze banery podgrzewają dyskusję. Każdy pyta, czy to już kampania? [FELIETON] 

Każdy pyta, a to przecież oczywiste. Akcją społeczną raczej bym tego nie nazwał. Zasadnym pytaniem jest jednak, czyją twarz ujrzymy za niedługo, jako wybawcę od tych wszystkich problemów, które opisano na tajemniczych banerach. 

Donosić na sąsiada? Kto nie segreguje śmieci? [FELIETON] 

Patrząc na nasze osiedlowe śmietniki oraz teren do nich przylegający widzimy tam wszystko - stare meble, opony, szkło, zużyty sprzęt AGD. Z segregowaniem też jest - mówiąc delikatnie - różnie. Czy jedynym sposobem zaradzenia temu jest tropienie sąsiadów i donoszenie na nich?

Jak karać za jazdę „na bani”? Więzienie czy utrata auta? 

Policja wciąż informuje o zatrzymanych kierowcach jeżdżących pod wpływem alkoholu. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że to złamanie przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim zagrożenie dla innych osób. Zawsze przy tej okazji pojawia się pytanie, w jaki sposób karać takich „mistrzów kierownicy”?

Wójt zostanie posłem, naczelnik wójtem... czyli samorządowa układanka przy krajowej polityce [FELIETON] 

W polityce ogólnopolskiej doszło już do pewnych fuzji. Łączą się ugrupowania, które na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego. Widać , że zaczyna się coś dziać. Każdy, kto śledzi uważnie temat wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią, doskonale wie, że rozpoczął się nerwowy wyścig z czasem.

Czy Jastrzębie jest przyjazne mieszkańcom? [FELIETON] 

Miasto to nie tylko pojedyncze osiedla czy dzielnice, ale przede wszystkim obszar, który ma być przyjazny dla ludzi. Stwarzać im możliwość realizacji różnych potrzeb. Chodzi o to, aby  żyło się w nim wygodnie,  a nawet przyjemnie. Czy Jastrzębie-Zdrój spełnia te warunku lub ma szansę w najbliższym czasie je spełnić?

Życie bez samochodu. Czy komunikacja miejska zastąpi auta? [FELIETON] 

O tym, że znalezienie miejsca parkingowego to droga przez mękę dyskutowaliśmy niedawno. A może teraz zastanowić się, czy nie da się żyć bez samochodu? Może nie aż tak radykalnie, że w ogóle, ale przynajmniej znacząco ograniczyć jego używanie. Czy komunikacja miejska powinna zastąpić podróż prywatnymi autami?

Podstawówki z ograniczeniami w używaniu komórek. Dzieci same zauważyły zagrożenie 

Ogólnopolskie media podały, że uczniowie chcą, by w szkołach podstawowych ukrócono korzystanie z telefonów komórkowych podczas przerw lekcyjnych. Można odnieść wrażenie, że dzieci mają nieco lepsze rozeznanie problemów, jakie niesie ze sobą nadużywanie komórek, niż rodzice, którzy pozwalają na przynoszenie do szkoły telefonów...

Gdzie zaparkować samochód? Zabetonować wszystkie trawniki? [FELIETON] 

„Gdzie ja mam zaparkować!?” – takie pytania stawiają często zdenerwowani kierowcy, kiedy podjeżdżają pod swój blok. Trudno dziwić się tej złości, bo każdy przecież chciałby mieć zagwarantowane miejsce parkingowe. Czy jest sposób, aby temu zaradzić?

"Róbta, co chceta”. WOŚP łączy czy dzieli Polaków? [FELIETON] 

Słowa: „Róbta, co chceta” są wiązane z twórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzym Owsiakiem. Stały się synonimem niczym nieograniczonej wolności. Tak naprawdę pochodzą z tytułu programu telewizyjnego, „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, nadawanego w latach 90. To właśnie wtedy narodziła...

Sport i ciekawe zajęcia, a może zakrapiane ferie? 

Jakie będę te ferie? Młodzież zajmie się czymś ciekawym i rozwijającym czy może wybierze imprezy zakrapiane alkoholem. Pewnie, ktoś powie, że nie każdy wyjedzie, a w mieście nic się nie dzieje. Czy jednak na pewno Jastrzębie i inne miasta nic nie oferują młodym ludziom?

Kto rządzi w mieście? [FELIETON] 

Pobazgrali ściany, kiedy indziej pozostawili w windzie odchody. Inni „bohaterzy” zdewastowali „zieloną klasę”, przy jednej ze szkół. Czy to już dyktatura wandali w mieście? Mamy kamery, ale oko Wielkiego Brata wydaje się bezsilne. Kto tak naprawdę rządzi Jastrzębiem - oni czy mieszkańcy?

Zobacz więcej