Start RowerON 2023 - miasteczko Panawit i kultowe FERRARI F8. To wszystko 3 czerwca w Parku Roth w Raciborzu! 

Zapraszamy wszystkich uczestników tegorocznego RowerON-u, ale również innych rowerzystów na oficjalny start tegorocznego RowerON 2023, który odbędzie się przy muszli koncertowej w Parku Roth w Raciborzu, 3 czerwca w godz. 11.00-13.30. Przyjedźcie...

Marszałek Chełstowski nie chce już współpracować z prezydentem Dudą. Poszło o "lex Tusk" 

- Jako wyraz protestu w związku z podpisaniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich (nazwaną w mediach "lex Tusk"), rezygnuję z członkostwa w prezydenckiej Radzie do spraw Samorządu...

Europejska Stolica Kultury kością niezgody na Śląsku? Prezydent Jastrzębia-Zdroju reaguje na słowa europosła Kohuta. "Nie zrezygnujemy" - zapowiada 

- Z ogromnym zdziwieniem przyjęłam słowa Pana Posła - pisze w liście otwartym do Łukasza Kohuta prezydent Jastrzębia-Zdroju. W ten sposób Anna Hetman reaguje na medialne wypowiedzi europosła. Poszło o Europejską Stolicę Kultury, którą...

Karawanem z promilami. Pracownicy firmy pogrzebowej pijani przyjechali po ciało kobiety 

Rodzina zmarłej była w szoku, kiedy pracownicy firmy pogrzebowej przyjechali kompletnie pijani. Policjanci, którzy byli na miejscu od razu zbadali mężczyzn alkomatem i ustalili, który z nich prowadził karawan będąc pod wpływem alkoholu.

Proboszczowie z naszego regionu odchodzący na emeryturę 

15 proboszczów archidiecezji katowickiej otrzymało dekrety zwalniających ich z pełnionej funkcji. Wśród nich jest aż 6, którzy kierowali parafiami w naszym regionie.

"Uratowali mojemu tacie życie". Mężczyzna podziękował policjantom z Jastrzębia 

Kiedy policjanci z jastrzębskiej komendy zauważyli zadymienie na ulicy oraz ogień na terenie ogródków działkowych natychmiast podążyli na miejsce. Wyprowadzili próbującego ugasić płonącą altanę mężczyznę, wystraszonego pieska oraz...

Prace społecznie użyteczne na rzecz szkoły dla nieletnich za złamanie prawa. Czy społeczeństwo powie „tak”? 

Uzależnienia to nie tylko problem osób dorosłych. W poważne tarapaty wpadają coraz młodsi obywatele naszego kraju, przez co konieczne było wprowadzenie zmian w prawie.

Wielki piknik naukowo-sportowy Kopalni Wiedzy JSW w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA] 

Nauka przez zabawę – to główne hasło przyświecające inicjatorom tej imprezy. W ostatnią niedzielę maja (28.05.) na polanie przed halą MOSiR w Jastrzębiu-Zdroju odbył się piknik naukowo-sportowy dla pracowników JSW i mieszkańców miasta oraz regionu.

Przyszedłem do Instytutu, aby zrobić coś dobrego - wywiad z Rafałem Jabłońskim 

Z nowym dyrektorem Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica – Rafałem Jabłońskim rozmawiamy o tym, czego jeszcze brakuje, na jakim etapie jest obiekt, czy będzie reorganizacja zatrudnienia oraz jak zakończyła się sprawa feralnych...

Łaźnia Moszczenica w Industriadzie 2023: warsztaty, wystawy i koncerty 

Wystawy, warsztaty fotograficzne i drukarskie, wyjątkowy tor wyścigowy oraz koncerty gwiazd. To wszystko czeka na uczestników Industriady 2023, którzy 17 czerwca od godz. 12:00 wybiorą się pod  budynek Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia...

Pierwsza komunia. Wiara czy pieniądze? 

Tradycyjnie w maju odbywają się pierwsze komunie święte. Dla osób wierzących to duże przeżycie religijne. Jest celebrowane przez całą rodzinę. Z pewnością powinno to być ważne wydarzenie dla młodego człowieka, który wchodzi do społeczności kościelnej jako jej pełnoprawny uczestnik. Czy jednak jest to wyłącznie uroczystość o charakterze duchowym?

Prezydent Anna Hetman z absolutorium. Radni PiS przeciwko 

Prezydent Anna Hetman otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 rok. Za uchwałą głosowało 12 radnych z Koalicji Samorządowej i Wspólnoty Samorządowej, przeciwko byli radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość - 9. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Opowieść o nieustępliwych kobietach 

W miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na wyżynach”. Tym razem bohaterami opowieści były dwie alpinistki Halina Kruger-Syrokomska i Wanda Rutkiewicz.

Nauczyciel wychowania przedszkolnego. Dlaczego mężczyzn na tym stanowisku jest tak mało?  

Mężczyzna jako nauczyciel wychowania przedszkolnego wśród grona nauczycielek przedszkola to widok bardzo rzadki. Dlaczego mężczyźni „nie palą się” do pracy z najmłodszymi, choć nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań i zakazów, a ich obecność w placówkach wniosłaby wiele korzyści?

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [Video, Zdjęcia]  

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego to wspólne przedsięwzięcie gmin: Jastrzębia-Zdroju, Zebrzydowic, Godowa i Piotrowic koło Karwiny. W wydarzeniu wzięli udział wielbiciele rowerów, ale też miłośnicy polsko-czeskiego pogranicza.  Specjalnie dla nich przygotowano ciekawy program.

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej  

 Spotkanie z Piotrem Siemko, znanym i cenionym autorem książek o historii naszego regionu, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zaprezentował on swoją najnowszą publikację pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.

Nauka, praca i spotkanie z kulturą. Staże zagraniczne „Korfantego”  

Czy można wyobrazić sobie naukę zawodu polegającą nie tylko na pracy w firmie, ale i na zwiedzaniu zabytków, smakowaniu lokalnej kuchni i spędzaniu wolnego czasu na wycieczkach kulturowych albo na plaży? Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju właśnie tak przeżyli praktyki zawodowe w Portugalii.

Konkurs wiedzy o Sejmie RP w „Korfantym”  

W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowano konkurs wiedzy o Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzież chętnie sprawdziła swoją wiedzę na temat parlamentu.

Już niedługo Hajer Indoor Triathlon 

Szykuje się impreza dla prawdziwych twardzieli. Hajer Indoor Triathlon jest wyzwaniem, dla każdego, kto chce sprawdzić się w sportowej rywalizacji. Wydarzenie zaplanowano na 27 maja, ale jeszcze trwają zapisy. Areną rozgrywek będzie Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Szotkówka posprzątana i gotowa do spływów   

To już drugi raz, jak jastrzębianie posprzątalii rzekę Szotkówkę. Nie dałoby się wykonać tego zadania, gdyby nie pomoc ochotniczych straży pożarnych z Ruptawy i Moszczenicy. Kajaki zapewniła Szkółka Pływania Pietrzyk oraz Jastrzębski Kajak - Przystań Szymańcówka.

Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym [ Fot., Video]  

W niedzielę zakończono XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.  Finał tego wydarzenia miał miejsce w Parku Zdrojowym. Świętowano również 75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej okazji przygotowano specjalny program.

Nowe stacje, więcej rowerów. Jastrzębie rozpoczyna sezon [ZDJĘCIA]  

Miasto Jastrzębie-Zdrój oficjalnie rozpoczęło sezon rowerowy 2023. Na stacji, która pojawiła się przy Hali Widowiskowo-Sportowej, prezydent Anna Hetman pokonała pierwsze metry na miejskiej Jaskółce, która... nieco się zmieniła. 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek z Arturem Andrusem  

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym dniu rozpoczyna się również XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W Jastrzębiu-Zdroju zainaugurowano go spotkaniem z Arturem Andrusem i recitalem zespołu Jarosława Pikuły.

Będą zmiany w Jarze Południowym  

To, że Jar Południowy wymaga odnowy, jest dla wszystkich jasne. W poniedziałek odbyły się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Magistrat zaproponował, aby powstał tam park kieszonkowy.

PTTK „Krokus” w Beskidzie Sądeckim [Zdjęcia]  

PTTK koło „Krokus” Jastrzębie-Zdrój zorganizowało, w drugi majowy weekend, tradycyjny rajd „Krokusa”. Pasjonaci górskich wędrówek udali się w malownicze rejony Beskidu Sądeckiego. Zwiedzili popularne uzdrowisko Krynica-Zdrój i ruszyli na turystyczny szlak.

Matematyczne zmagania maturalne   

W poniedziałek w całym kraju abiturienci zdają egzamin z trzeciego przedmiotu obowiązkowego - matematyki. Powszechni uważany jest on za najbardziej stresujący i trudny do pokonania.

Czy jesteśmy zadowoleni z komunikacji miejskiej?  

Nie ma miasta bez autobusów, a czasem tramwajów. Wielkie aglomeracje mają metro.  Wszystko po to, aby szybko i w miarę komfortowo przewozić ludzi. Chodzi też o to, aby nie zrujnować ich finansów. Częstotliwość kursowania też ma znaczenie, bo nikt nie chce stać 40 minut na przystanku i czekać aż przyjedzie autobus.  Czy komunikacja...

Zobacz więcej