Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Colours of Ostrava 2024 – cztery dni z muzyką na najwyższym poziomie 

W minioną środę, o godzinie 17:15, na scenie Česká spořitelna odbyło się oficjalne otwarcie 21. edycji Colours of Ostrava. Muzyczne święto, które potrwa cztery dni oficjalnie otwarła dyrektor artystyczna Zlata Holušová, dramaturg Filip...

Chorągiew Śląska ZHP otrzyma 1,13 mln zł z WFOŚiGW. W wodzisławskiej stanicy w Ustroniu podpisano umowę [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W czwartek 18 lipca w tanicy obozowej „Lipowiec” Hufca Ziemi Wodzisławskiej w Ustroniu odbyło się podpisanie umowy pomiędzy ZHP Chorągiew Śląska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofianansowanie...

Polski Alarm Smogowy obliczył - najtaniej ogrzewać dom pompą ciepla. Najdroższe: olej i gaz 

Polski Alarm Smogowy od lat monitoruje nie tylko jakość powietrza w naszym kraju, ale i konsumencki rynek indywidualnych źródeł ciepła. Po opublikowaniu nowych stawek za energię elektryczną i gazową PAS podliczył, czym obecnie najtaniej ogrzewać...

Strajkował z górnikami, krytykował księży i ratował ludzi  

Żył w burzliwych czasach: I wojny światowej, kryzysu gospodarczego, przewrotu politycznego w Polsce, II wojny światowej. Miał za sobą służbę w mundurze niemieckiego zaborcy, zsyłkę na Syberię, w końcu niemiecki obóz koncentracyjny w Mauthausen,...

26 lipca zaczynają się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Wśród najlepszych zawodników świata są sportowcy z naszego regionu 

Pięciu sportowców z naszego regionu znalazło się w składzie reprezentacji Polski na olimpiadzie w Paryżu.

Nawałnice, gradobicia i powodzie błyskawiczne to dopiero początek. Czy jesteśmy wobec nich bezsilni? 

- 20 sekund i nie ma nic. Dach zerwany. Dwa piętra zalane. Mieliśmy normalny dom, teraz mamy dom w surowym stanie, bez dachu – mówi Piotr Duraj, mieszkaniec Pstrążnej, przez którą w czerwcu przetoczyła się potężna nawałnica.

Mieszkańcy zdecydowali. Co z budżetu obywatelskiego? [WIDEO] 

W 2024 roku mieszkańcy wybrali sześć zadań ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego. W tegorocznej puli było aż 640 000,00 zł do zagospodarowania. Głosowano nad szesnastoma propozycjami.

Prokurator krajowy: poseł Woś miał się stawić do prokuratury 15 lipca. Polityk wyznaczył obrońcę 

W Polsat News Dariusz Korneluk prokurator krajowy podał, że przesłuchanie Michała Wosia było zaplanowane na 15 lipca, ale do niego nie doszło z uwagi na niestawiennictwo wezwanego.

Posłowie z naszego regionu byli na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej 

- To było ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem - mówi o rzezi wołyńskiej poseł Roman Fritz z Konfederacji.

440 tys. zł do podziału na jastrzębskie sołectwa 

Ponad 440 000,00 zł trafi do jastrzębskich sołectw. To kwota, na jaką opiewa Fundusz Sołecki – czyli specjalne środki w budżecie miasta przeznaczone tylko dla sołectw.

Strajkował z górnikami, krytykował księży i ratował ludzi  

Żył w burzliwych czasach: I wojny światowej, kryzysu gospodarczego, przewrotu politycznego w Polsce, II wojny światowej. Miał za sobą służbę w mundurze niemieckiego zaborcy, zsyłkę na Syberię, w końcu niemiecki obóz koncentracyjny w Mauthausen, gdzie został zamordowany przez Niemców. Dopiero wiele lat po jego śmierci świat dowiedział...

Na osiedlu Arki Bożka ruszają bezpłatne zajęcia dla dzieci  

Jeśli jesteś mieszkańcem osiedla Arki Bożka i nie masz, co zrobić z dzieckiem w wakacje, to masz  ciekawą propozycję. W dniach 29 lipca - 2 sierpnia są organizowane bezpłatne zajęcia dla dzieci. Przewodniczący zarządu osiedla Arkadiusz Panfil, pedagog z „Korfantego” zaprasza do wspólnego spędzenia wolnego czasu najmłodszych mieszkańców.

Mieszkańcy zdecydowali. Co z budżetu obywatelskiego? [WIDEO] 

W 2024 roku mieszkańcy wybrali sześć zadań ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego. W tegorocznej puli było aż 640 000,00 zł do zagospodarowania. Głosowano nad szesnastoma propozycjami.

O Henryku Sławiku w Galerii Historii Miasta [WIDEO] 

W Galerii Historii Miasta odbyło się spotkanie przybliżające postać Henryka Sławika. Do Jastrzębia-Zdroju przyjechał dr Tomasz Kurpierz z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki pt. „Henryk Sławik 1894–1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Wszystko to w ramach cyklicznych spotkań pt. Przystanek Muzeum.

Szloga - widowisko obrzędowe [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]  

Jeszcze niedawno nie można było wyobrazić sobie wesela bez bram. Państwo młodzi musieli się wykupić, aby móc dojechać do kościoła. Na Śląsku tego typu zapora nazywa się szloga. W Galerii Historii Miasta zorganizowano widowisko obrzędowe przybliżające ten zwyczaj.

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA]  

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Ukarany za kradzież popielniczki i bycie pasożytem społecznym  

Hazardowa gra w karty, brak stałego zameldowania i pracy, wszczynanie burd po pijanemu w miejscach publicznych czy oddawanie moczu na pięknie zadbany kwietnik, a nawet kradzieże z placu budowy - to przewinienia, za które płaciło się niemałą grzywnę, wynoszącą kilka tysięcy złotych. Tak było 50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju.

Bryg. Jan Cepiel Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzebiu-Zdroju [ZDJĘCIA]  

Powołano Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Został nim bryg. Jan Cepiel. Funkcję zastępcy powierzono bryg. Danielowi Lebiodzie. Na uroczystą zbiórkę do Jastrzębia-Zdroju przybył Śląski Komendant Wojewódzki st.bryg. Wojciech Kruczek.

Nie wycinajmy drzew, ale budujmy parkingi? [FELIETON] 

Ostatnio w mediach społecznościowych głośno jest o wycince drzew, a to w Parku Zdrojowym, a to w innych częściach miasta. Jastrzębianie chcą dbać o przyrodę i to bardzo dobrze. Czy jednak w tym są konsekwentni? Bo troska o drzewa to jedno, a asfaltowanie naszych osiedli w poszukiwaniu miejsc parkingowych, to drugie.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców. Prace ruszyły  

Niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowym miejscem do wypoczynku. Będzie to zielony skwer przy ulicy Śląskiej, tuż nieopodal al. Piłsudskiego. Projekt "4 Pory Roku" skupia się na wprowadzeniu różnorodnej roślinności, która będzie odzwierciedlać piękno zmieniających się pór roku.

„Szloga” - widowisko obrzędowe. ZAPOWIEDŹ  

To impreza dla każdego, kto ceni zwyczaje śląskie lub chciałby je poznać. W najbliższy piątek w Galerii Historii Miasta śląskie zespoły folklorystyczne zapraszają na widowisko obrzędowe pt. „Szloga”.  To może być ciekawe spotkanie z kulturą.

Lodowisko potrzebuje remontu  

Jastrzębskie lodowisko musi przejść remont. Jest to warunek, aby obiekt mógł bezpiecznie funkcjonować. Sprawa ciągnie się od maja 2019 roku, kiedy konieczne stało się zbadanie jego stanu technicznego.  Termin wykonania niezbędnych prac upływa 30 listopada 2024 roku. Miasto chce na ten cel pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Nowe władze MZK. Grzegorz Dulemba przewodniczącym zarządu  

Przedstawiciele gmin członkowskich Międzygminnego Związku Komunikacyjnego spotkali się po raz pierwszy po wyborach samorządowych i wybrali władze Związku. Przewodniczącym zarządu został Grzegorz Dulemba, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.

Kto i dlaczego wyciął drzewa w Parku Zdrojowym? 

W centralnym miejscu parku, koło Domu Zdrojowego i dawnym budynku Galerii Historii Miasta, mieszkańcy zauważyli wycinkę drzew. W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Pojawiły się pytania, kto i dlaczego wyciął drzewa z Parku Zdrojowego, my – sprawdzamy.

Kulinarne lato po śląsku. Coś na ochłodę  

Uff, jak gorąco! Lato daje nam popalić. Każdy więc myśli, czym ugasić pragnienie. Niekoniecznie muszą to być napoje znanych marek, w których czasami jest więcej chemii niż ożywczych, naturalnych składników. Poznajmy więc tradycyjne specjały  na upalne dni. Pochodzą one ze znanej książki  o śląskich kulinariach pt. „Pełny...

Poznaj okolicę. Jastrzębianie popłynęli Odrą [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Upalna, lipcowa pogoda skłoniła grupę jastrzębian, aby poszukać ochłody w Granicznych Meandrach Odry. Wybrali jednak turystykę aktywną, czyli spływ kajakowy. Nie pożałowali - byli zachwyceni otaczają przyrodą.

W krainie bajkowych figurek [ZDJĘCIA, ROZMOWA]  

Galeria Historii Miasta pękała w szwach. Wszystko to z okazji wernisażu prac Stefanii Lachowicz, która wykonuje filcowe figurki i lalki. Każdy, kto w piątek przyszedł na wystawę, mógł poczuć się, jak w zaczarowanym świecie. Barwne i misternie wykonane prace zachwycały precyzją. Autorka opowiadała, jak znalazła pasję, która stała...

Zobacz więcej