Tradycyjnie w maju odbywają się pierwsze komunie święte. Dla osób wierzących to duże przeżycie religijne. Jest celebrowane przez całą rodzinę. Z pewnością powinno to być ważne wydarzenie dla młodego człowieka, który wchodzi do społeczności kościelnej jako jej pełnoprawny uczestnik. Czy jednak jest to wyłącznie uroczystość o charakterze duchowym?
Prezydent Anna Hetman otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 rok. Za uchwałą głosowało 12 radnych z Koalicji Samorządowej i Wspólnoty Samorządowej, przeciwko byli radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość - 9. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
W miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na wyżynach”. Tym razem bohaterami opowieści były dwie alpinistki Halina Kruger-Syrokomska i Wanda Rutkiewicz.
Mężczyzna jako nauczyciel wychowania przedszkolnego wśród grona nauczycielek przedszkola to widok bardzo rzadki. Dlaczego mężczyźni „nie palą się” do pracy z najmłodszymi, choć nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań i zakazów, a ich obecność w placówkach wniosłaby wiele korzyści?
Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego to wspólne przedsięwzięcie gmin: Jastrzębia-Zdroju, Zebrzydowic, Godowa i Piotrowic koło Karwiny. W wydarzeniu wzięli udział wielbiciele rowerów, ale też miłośnicy polsko-czeskiego pogranicza. Specjalnie dla nich przygotowano ciekawy program.
Spotkanie z Piotrem Siemko, znanym i cenionym autorem książek o historii naszego regionu, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zaprezentował on swoją najnowszą publikację pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.
Czy można wyobrazić sobie naukę zawodu polegającą nie tylko na pracy w firmie, ale i na zwiedzaniu zabytków, smakowaniu lokalnej kuchni i spędzaniu wolnego czasu na wycieczkach kulturowych albo na plaży? Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju właśnie tak przeżyli praktyki zawodowe w Portugalii.
W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowano konkurs wiedzy o Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzież chętnie sprawdziła swoją wiedzę na temat parlamentu.
Szykuje się impreza dla prawdziwych twardzieli. Hajer Indoor Triathlon jest wyzwaniem, dla każdego, kto chce sprawdzić się w sportowej rywalizacji. Wydarzenie zaplanowano na 27 maja, ale jeszcze trwają zapisy. Areną rozgrywek będzie Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.
To już drugi raz, jak jastrzębianie posprzątalii rzekę Szotkówkę. Nie dałoby się wykonać tego zadania, gdyby nie pomoc ochotniczych straży pożarnych z Ruptawy i Moszczenicy. Kajaki zapewniła Szkółka Pływania Pietrzyk oraz Jastrzębski Kajak - Przystań Szymańcówka.
W niedzielę zakończono XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Finał tego wydarzenia miał miejsce w Parku Zdrojowym. Świętowano również 75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej okazji przygotowano specjalny program.
Miasto Jastrzębie-Zdrój oficjalnie rozpoczęło sezon rowerowy 2023. Na stacji, która pojawiła się przy Hali Widowiskowo-Sportowej, prezydent Anna Hetman pokonała pierwsze metry na miejskiej Jaskółce, która... nieco się zmieniła.
Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym dniu rozpoczyna się również XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W Jastrzębiu-Zdroju zainaugurowano go spotkaniem z Arturem Andrusem i recitalem zespołu Jarosława Pikuły.
To, że Jar Południowy wymaga odnowy, jest dla wszystkich jasne. W poniedziałek odbyły się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Magistrat zaproponował, aby powstał tam park kieszonkowy.
PTTK koło „Krokus” Jastrzębie-Zdrój zorganizowało, w drugi majowy weekend, tradycyjny rajd „Krokusa”. Pasjonaci górskich wędrówek udali się w malownicze rejony Beskidu Sądeckiego. Zwiedzili popularne uzdrowisko Krynica-Zdrój i ruszyli na turystyczny szlak.
W poniedziałek w całym kraju abiturienci zdają egzamin z trzeciego przedmiotu obowiązkowego - matematyki. Powszechni uważany jest on za najbardziej stresujący i trudny do pokonania.
Nie ma miasta bez autobusów, a czasem tramwajów. Wielkie aglomeracje mają metro. Wszystko po to, aby szybko i w miarę komfortowo przewozić ludzi. Chodzi też o to, aby nie zrujnować ich finansów. Częstotliwość kursowania też ma znaczenie, bo nikt nie chce stać 40 minut na przystanku i czekać aż przyjedzie autobus. Czy komunikacja...