Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem [FILM]

Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem [FILM]

To zabytki, dziedzictwo śląskiej kultury i gospodarki. Żywicielki pokoleń, źródło potęgi gospodarczej regionu. Kopalnia sprzed ponad stulecia, w której praca opierała się na prostych narzędziach, wykorzystaniu koni, a nawet przy wsparciu najmłodszych dzieci. Kopalnia nam współczesna, w której pracowali nasi dziadkowie i ojcowie. Wizyta w nich to podziemna przygoda. Dzięki towarzystwu przewodnika - niezapomniane przeżycie.

Z perspektywy Raciborza bliskość śląskiej atrakcji turystycznej to niewykorzystana szansa, jeśli nie skorzysta się z zaproszenia do Muzeum Górnictwa.

Nowiny miały taką sposobność we wtorek 25 marca. W łaźni górniczej, w której dziś mieszczą się kasy muzealne i sklepik z pamiątkami, przywitał nas przewodnik Mateusz Nowaczyński. Wpierw pokazał nam obiekty na powierzchni - bo kopalnia bez nich by nie istniała, a później zabrał nas pod ziemię. Wpierw na głębokość kilkudziesięciu, a później kilkuset metrów w głąb kopalnianych złóż.

Zwiedziliśmy tylko niektóre atrakcje, a i tak nasza wizyta trwała prawie 4 godziny. Po drodze spotykaliśmy wycieczki szkolne, zagraniczne, indywidualne i zbiorowe. Jeździliśmy kolejką - w górę i w dół, oraz podziemnym korytarzem.

Przyglądaliśmy się z bliska miejscom, z których wydobywano węgiel pilnując kanarka (ostrzeżenie przed stężeniem metanu), poganiając konia (zwierzęta miały podziemne stajnie) czy słuchając w gwarze głosu dziecka, które pomaga górnikowi (nagrane dźwięki pojawiają się w trakcie wycieczki w sposób zaskakujący).

Sztolnia Luiza zachwyca swoją historycznością, czuje się w niej ducha przeszłości. Po co jechać do Egiptu i oglądać piramidy, skoro w sercu regionu znajduje się podziemny wytwór ludzkich rąk i prostych narzędzi, który budowano pół wieku?

Maszyna parowa, karbidowe lampki, drewniany żuraw do ładowania węgla - te unikalne zabytki są wciąż sprawne odkąd służyły na co dzień górnikom.

Kombajny węglowe, którymi posługiwali się do niedawna górnicy w kiedyś eksperymentalnej, a dziś zabytkowej Kopalni Guido, to istne potwory do poskromienia ludzką ręką. Przewodnik obsługuje je, jakby był ich codziennym operatorem.

Spacer pod ziemią to także spotkanie z kulturą - są tu przestrzenie wykorzystywane na koncerty, wydarzenia i wystawy. Jest nawet pub z piwem, które dostępne jest wyłącznie w muzealnych obiektach.

Unikalnych przeżyć dostarcza jazdą windą, do której aby wejść, trzeba czekać na pozwolenie oraz sygnały informujące o przemieszczaniu się.

Wszyscy mówią tu: Szczęść Boże! Brzmi krzepiąco, ale i uczy pokory, bo zawód górnika jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. W Kopalni Guido jest taka prezentacja, jak wygląda zawał w kopalni. Od samego spojrzenia strach zagląda nie tylko w oczy.

Cała wycieczka wymaga założenia kasku - bez niego można tu łatwo uderzyć się w głowę, zwłaszcza w Sztolni. Tam zaskakuje ilość wody - podróż łodzią jest jedną z atrakcji. Ciarki przechodzą, kiedy pomyśli się, że górnicy sprzed stulecia musieli sobie tam radzić jako pracownicy, a nie turyści chronieni jak tylko się da.

Kto był, kto widział, ten z pewnością poleci. Kto jeszcze się waha - niech przestanie. Dziś jeszcze mamy do czynienia z pracującymi kopalniami, znamy górników, mamy przodków, którzy byli związani z tą profesją. Następne pokolenia z trudem będą kojarzyły czym był węgiel, kiedy „czarne złoto” wyprze zielona energia.

Lekcja historii, która się nie nudzi oraz emocje jak z hollywoodzkich filmów - tak wygląda wizyta w przestrzeniach zlokalizowanych w Zabrzu, a dokładniej pod zabrzańską ziemią. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału filmowego, który zrealizowaliśmy w marcowy, dość ciepły wtorek. Choć w podziemnych lokacjach nie miało to wielkiego znaczenia, bo tam panuje przyjemny chłód i atmosfera odkrywanej tajemnicy.


Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
A
~ankA_pisankA (80.188. * .23) 31.03.2025 06:23

A u nas co?
Jak z dostępnem do Karbonarióm?
Biletów podobno nie da się kupić aż do końca 2026.