Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Podróż po krainie książek - okładkowy asamblaż w I LO  

Okładka jest tym, z czym czytelnik spotyka się, biorąc do ręki dzieło literackie. Okazuje się, że może być ona potraktowana jako kreacja artystyczna. Dowiedli tego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju.

Uczniowie „Korfantego” na stażu w Lizbonie  

Do stolicy Portugalii - Lizbony udała się druga grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Młodzież ucząca się w technikum, bierze udział w stażach zawodowych.

Studenci Architektury PWSZ projektują dla nadmorskiego Ośrodka w Pleśnej 

Dzięki współpracy z Miastem Racibórz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz przychylności władz Uczelni kolejny rocznik studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu miał możliwość realizacji praktyk w formie wyjazdowej w nadmorskiej...

PWSZ pracuje z liderami nowoczesnych technologii 

PWSZ w Raciborzu jako nowoczesna i efektywna uczelnia nastawia się na praktyczne nauczanie swoich studentów. Dobitnym tego przykładem jest bliska współpraca z lokalnymi firmami, które na co dzień zajmują się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi.

Burmistrz, ksiądz, leśniczy, strażacy, byli i obecni radni z naszego regionu odebrali odznaczenia nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę  

Szesnatu mieszkańców naszego regionu zostało odznaczonych krzyżami za zasługi, jedna osoba otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Spływ kajakowy sposobem na upały [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Ostatnio padają rekordy temperatur, które nieco zaskakują we wrześniu. Dobrym sposobem na ochłodę jest spływ kajakowy rzeką Szotkówką.  Przy okazji można poznać mniej znane okolice miasta Jastrzębie-Zdrój. Uczniowie „Korfantego” właśnie na kajakach spędzili upalny wtorek.

„Korfanty” ma nowoczesną pracownię informatyczno-językową 

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczą się języków obcych w nowoczesnej pracowni. Do jej powstania przyczyniła się Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w 90% sfinansowała przedsięwzięcie.

Nowy rok szkolny w „Korfantym” po raz 50. [wideo] 

Uczniowie w całym kraju wrócili po wakacjach do szkół. W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju już po raz 50. zainaugurowano nowy rok szkolny.

Szkoła bez ocen? Bez jedynek i szóstek?Jest taka szkoła w Jastrzębiu-Zdroju 

W jednej z jastrzębskich szkół uczniowie nie boją się, że ze sprawdzianu dostaną ocenę niedostateczną, ale nie mogą też otrzymać bardzo dobrej czy celującej.  Czy to znaczy, że tam w ogóle nie oceniają poziomu ich wiedzy? Oceniają, ale nie w skali 1-6. Mają inny sposób. Wprawdzie na półrocze i koniec roku szkolnego pojawia się...

Na tropie tajemnic dawnego kurortu [ZDJĘCIA]  

„To w Jastrzębiu była skocznia narciarska?” - pytali uczestnicy wycieczki po Parku Zdrojowym, którzy wybrali się w piątkowe przedpołudnie na spacer śladami dawnego kurortu. Była to młodzież z Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci. 

Bezpłatny Science Bus do Dolnych Witkowic. Na szlaku Węgla i Stali  

Pogranicze polsko-czeskie jest bogate w zabytki postindustrialne. W celu lepszego poznania tych obiektów został uruchomiony bezpłatny Science Bus – Autobus Naukowy, który kursuje z Jastrzębia-Zdroju do Dolnych Witkowic (Dolní Vítkovice), gdzie znajduje się obiekt pod intrygującą nazwą Mały Świat Techniki U6.

Znaleźli szkielet w galerii handlowej [ZDJĘCIA]  

W galerii Zdrój można było w sobotę odkopać szkielet, wziąć do ręki czaszkę człowieka, a przy odrobinie szczęścia znaleźć drogocenna ozdoby. Wszystko to w ramach warsztatów archeologicznych dla dzieci, chociaż dorośli też dali się wciągnąć w tę fascynującą podróż w czasie.

Mniejszość Niemiecka wytyka ministrowi Czarnkowi, że nie zamierza zakończyć dyskryminacji 55 tys. dzieci w Polsce 

- Apelujemy po raz kolejny do Ministra Czarnka o dotrzymanie swojego własnego słowa i złożonej deklaracji i o pilne wycofanie zapisów rozporządzenia z 4 lutego 2022 r. - po raz kolejny Mniejszość Niemiecka powraca do tematu finansowania języka niemieckiego jako mniejszości. To reakcja na odpowiedź, jaką Ministerstwo Edukacji i Nauki skierowało...

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać swoją nieobecność w szkole? 

Rzecznik Praw Obywatelskich udzielił jednoznacznej odpowiedzi zarówno na tytułowe, jak i na szereg kolejnych pytań dotyczących przestrzegania praw ucznia w szkołach. To reakcja na liczne skargi na zapisy w statutach jednostek oświatowych.

Matury 2023. Wiemy, jaka zdawalność była w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Żorach 

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym, tj. w maju 2023 r. Maturę zdało 84,4 proc. wszystkich absolwentów. W formule 2023 odsetek sukcesów wyniósł 91,1 proc., natomiast w formule z 2015 r. – 74,6 proc. Łącznie do egzaminu w terminie głównym przystąpiło ponad...

Z Balladyną sobie poradzili. Gorzej było z jedną niewiadomą. Ósmoklasiści znają już wyniki egzaminu 

OKE w Jaworznie podała wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie śląskim. - Tak jak co roku, również i tym razem średnia, którą uzyskali uczniowie z naszego województwa, jest wysoka w skali kraju – poinformowała wicedyrektor Urszula Okrajni z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Przyszłość zatrudnienia leży w usługach - trzy pytania do Janusza Toborowicza 

Z kierownikiem praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych oraz miejskim radnym Januszem Toborowiczem rozmawiamy o zawodach, które chętnie wybierają uczniowie, górnictwie oraz potrzebach rynku.

Czerwony pasek na świadectwie. Czy to (jeszcze) ma sens? 

W ubiegłym tygodniu zakończył się rok szkolny. Uczniowie otrzymali świadectwa, niektórzy z czerwonym paskiem. Oni musieli osiągnąć średnią arytmetyczną ze wszystkich przedmiotów na poziomie 4,75 lub wyższą oraz ocenę z zachowania -  wzorową lub bardzo dobrą. To z tą grupą uczniów celebruje się uroczyste zakończenie roku szkolnego....

Koniec roku szkolnego! Dwa miesiące laby rozpoczęte   

Piątek był ostatnim dniem roku szkolnego. Uczniowie dostali świadectwa, odbyły się tradycyjne akademie, a w szkołach zapanowała pustka i cisza. Teraz dzieci i młodzież mają ponad dwa miesiące wakacji.

HiT, strzelanie i zmiany w awansach. 7 faktów o kończącym się roku szkolnym 2022/2023 

23 czerwca to dzień, na który czekali uczniowie z prawdziwym utęsknieniem. Po 10. miesiącach nauki nadszedł upragniony czas odpoczynku i zabawy.

Przedszkolaki na kajaki [ZDJĘCIA]  

Nawet młody wiek nie jest przeszkodą w pływaniu kajakiem. W ten sposób przedszkolaki spędziły Dzień Dziecka. Była to dobra zabawa na Szotkówce, zakończona piknikiem.

Zobacz więcej