Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkoła to ludzie - SP 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju świętowała swoje półwiecze

50 lat w życiu szkoły to kawał czasu. To setki nauczycieli, którzy w niej pracowali i pracują, tysiące uczniów, pobierających naukę w murach Szacownej Jubilatki. To dziesiątki tysięcy lekcji i niezliczona ilość życiowych historii, spraw, anegdot, wspomnień… I właśnie w przypadku każdego jubileuszu to wspomnienia są najważniejsze – łączą teraźniejszość z przeszłością, wywołują zachwyt, radość, wzruszenie. 17 maja 2024r. przejdzie do historii Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju jako dzień radosny i dostojny. W takiej bowiem atmosferze rzeczona placówka świętowała swoje półwiecze.

Szkoła to ludzie - SP 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju świętowała swoje półwieczeUM Jastrzębie-Zdrój
Cecylia Kukuczka – wdowa po Jerzym Kukuczce, otrzymała kwiaty i podziękowania

Szkoła to ludzie - SP 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju świętowała swoje półwiecze

Wcześniej jednak miały miejsce imprezy, jakie zaplanowano w ramach obchodów złotego jubileuszu, wpisane już we wrześniu 2023r. w całoroczny kalendarz szkoły. Włączyli się w nie nauczyciele i uczniowie aktualnie uczący się w budynku przy Szkolnej 7 oraz ich rodzice. I tak: były to np. rodzinne zawody sportowe, a 13 maja dyrektor szkoły Tomasz Domagała wraz z pięćdziesięcioma uczniami posadził w szkolnym ogrodzie dąb, który za kolejne 50 lat będzie zapewne odbierany jako pomnik czasów dzisiejszych. Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzymał na pamiątkę maleńką sadzonkę dębu szypułkowego.

W czwartek 16 maja w kościele pw. MB Częstochowskiej odprawiono uroczystą Mszę świętą w intencji byłych i obecnych pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców. Przewodniczący koncelebrze proboszcz parafii ksiądz Antoni Stefański, zwracając się do obecnych na uroczystości powiedział: - Szkoła to ludzie. To oni tworzą jej wizerunek – kiedyś i dziś. Więc my dziś wspominamy naszych nauczycieli, tak jak nas wspominać będą potomni. I to jest najtrwalszy pomnik.

I oto nadszedł ten dzień - Święto szkoły! W miniony piątek miały miejsce główne celebracje jubileuszowe. Najpierw uczniowie z wychowawcami zwiedzili pasjonackie wystawy pracowników szkoły: muzyków Henryki i Jakuba Moroń, plastyczki Renaty Dziadek i polonisty Andrzeja Ślakowskiego. Następnie oglądali archiwalne zdjęcia i filmy o historii szkoły, a także brali udział w konkursach popularyzujących wiedzę o jej patronie - Jerzym Kukuczce. Uczniom zaprezentowano również jubileuszową akademię, będącą uczniowsko-nauczycielską feerią muzyczno-teatralną. Widowisko to powtórzono następnie dla zaproszonych gości, wśród których największą radością dla organizatorów była pani Cecylia Kukuczka, żona patrona szkoły. Pani Cecylia to autorka książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”, której jeden z egzemplarzy z autografem ofiarowała w upominku do szkolnej biblioteki. Na galę przybyli ponadto posłowie: Krzysztof Gadowski i Grzegorz Matusiak, Prezydent Miasta Michał Urgoł ze swym II Zastępcą Andrzejem Kobą, dyrektorzy szkół podstawowych miasta, nauczyciele emeryci, absolwenci szkoły, przedstawiciele lokalnych władz oświatowych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej (scenografia autorstwa Urszuli Wiraszki i Moniki Żubertowskiej) uczniowie i nauczyciele wspólnie bawili się przy ciekawych inscenizacjach wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima (opiekun grupy Zofia Mazur), przy piosenkach z polskich seriali, na tę okoliczność ze zmienionymi nieco tekstami. Absolwent szkoły, obecnie jej nauczyciel, Jakub Moroń zaprezentował swą autorską piosenkę o „Dwunastce”, czym wywołał wzruszenie na twarzach wielu obecnych, a zwłaszcza swej mamy, pani Henryki, prowadzącej zespół wokalny Wiolinki od początku istnienia szkoły. Panu Jakubowi w tej nostalgicznej podróży towarzyszyli absolwenci: Milena Taraszkiewicz, Jan Noszczyk i Sebastian Sacewicz. Występ Bębniarzy (kierownik zespołu Ewelina Hercel) oraz absolwentki Antoniny Feczko (wiolonczela) dopełnił całości wspaniałych artystycznych wrażeń.

Nie zabrakło występów artystycznych. fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Poseł Krzysztof Gadowski przekazał szkole swą osobistą pamiątkę – zdjęcie Jerzego Kukuczki z autografem innego wybitnego himalaisty Artura Hajzera, a z kolei poseł Grzegorz Matusiak przyznał się do długoletniej znajomości z byłą dyrektorką szkoły Anną Podsiadło, z którą razem chodził do jednej klasy.

Po jubileuszowej gali goście udali się na poczęstunek, z olbrzymich rozmiarów tortem w roli dania głównego. Oglądano okolicznościowe wystawy. Ciekawym pomysłem były pamiątkowe zdjęcia robione na fotościance, darowane gościom w specjalnych ramkach. Beata Frąckowiak i Monika Żubertowska odpowiadające za tę atrakcję miały sporo pracy. Rozmowom i wspominaniu tylko dobrych chwil z życia szkoły nie było końca. Wszyscy uczestnicy jubileuszowych celebracji otrzymali pamiątkowe breloki do kluczy wykonane na drukarce 3D (projekt Łukasza Wolnera) oraz pamiątkowe foldery i gazetę „NASZA BUDA” (pomysł i wykonawstwo to zasługa Anny Sojki i Elżbiety Kulak). W niedługim czasie szkołę czeka wkopanie w tajemnym miejscu Kapsuły Czasu. Mówiła o tym w trakcie uroczystości pedagożka szkolna Renata Mruk.

Spora rzesza ludzi z dokładnie przydzielonymi zadaniami i precyzja ich wykonania to gwarancja sukcesu uroczystości jubileuszowych o czym z nieskrywaną radością i dumą zaświadcza autor scenariusza tychże -

- Andrzej Ślakowski

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Michał Urgoł

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, były radny miejski i sołtys sołectwa Bzie. 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Aślakowski (93.179. * .142) 27.05.2024 09:20

Izabelę Grzybek i Łukasza Wolnera serdecznie przepraszam za te pomyłki.

~Aślakowski (93.179. * .142) 27.05.2024 09:18

W moim artykule Szkoła to ludzie wkradła się pewna nieścisłość.
Autorką projektu zawieszki na klucze jest Izabela Grzybek, a Ł. Wolner zawieszki te wykonał dla wszystkich obecnych na naszej uroczystości.
Jeśli chodzi o wskazanie błędów w tym tekście i hejt w niektórych wypowiedziach to nie zwykłem odnosić się do wypowiedzi anonimowych.

~tragedia2 (82.212. * .6) 25.05.2024 20:29

"Polonosta, Andrzej Ślakowski"

Nie, to rusycysta, przepraszam goscia.
Szkoda tylko, ze uczy nie tego jezyka, ktory potrafi.
Z polskiego szlo mu kiepsko, ale Batalia Nogocz pewnie czlopca lubila.

~Justa85 (217.39. * .222) 24.05.2024 13:36

Przypomniały mi się stare dobre czasy w tej szkole. Od razu poznałam panią od muzyki zawsze się jej bałam... moja najlepszą nauczycielką byla pani Anioł i Sroka. :*)

~Ryl (46.134. * .101) 23.05.2024 21:55

Przykro, że wcześniej nikt nie mówił o tym jubileuszu. Szkoda, bo chętnie bym przyjechał odwiedzić stare kąty.

~Jastrzębianiee (178.43. * .128) 23.05.2024 19:53

Po co wymieniać wszystkich panów i panie zaangażowanych w organizację imprezy. Chwała im, ale nie o nich się tu rozchodzi. Przypadkowo uczą w roku jubileuszowym... Rozumiem chęć chwalenia się, ale jakby to nie na miejscu...

~tragedia2 (82.212. * .6) 23.05.2024 19:35

Polonosta, Andrzej Ślakowski, nauczyciel roku, zrobil kupe na jezyk polski.
Niech lepiej wroci do lawki w podstawowce.
To sa zgroza i tragedia ludzka!

"w murach Szacownej Jubilatki" - grzecznosciowo duza litera piszemy o osobie, nie o instytucji.
"odprawiono uroczystą Mszę świętą" - odprawiono uroczystą mszę świętą. Nie ma powodu uzyc duzej litery.
"muzyków Henryki i Jakuba Moroń" muzyków Henryki i Jakuba Moroniow. Co da sie odmienic, odmienamy.
"Prezydent Miasta Michał Urgoł ze swym II Zastępcą Andrzejem Kobą" - Prezydent Miasta, Michał Urgoł, ze swym II zastępcą, Andrzejem Kobą.
"Występ Bębniarzy (kierownik zespołu Ewelina Hercel) oraz absolwentki Antoniny Feczko (wiolonczela) dopełnił całości" - Występy Bębniarzy (kierownik zespołu Ewelina Hercel) oraz absolwentki Antoniny Feczko (wiolonczela) dopełniły całości.
"z autografem innego wybitnego himalaisty Artura Hajzera" - z autografem innego wybitnego himalaisty, Artura Hajzera.
"z byłą dyrektorką szkoły Anną Podsiadło" - z byłą dyrektorką szkoły, Anną Podsiadło.
"goście udali się na poczęstunek, z olbrzymich rozmiarów tortem" goście udali się na poczęstunek z olbrzymich rozmiarów tortem.
"zwracając się do obecnych na uroczystości powiedział: - Szkoła to ludzie. To oni tworzą jej wizerunek – kiedyś i dziś. Więc my dziś wspominamy naszych nauczycieli, tak jak nas wspominać będą potomni. I to jest najtrwalszy pomnik." - tu cytujemy!
"I oto nadszedł ten dzień - Święto szkoły!" - I oto nadszedł ten dzień - święto szkoły!
y

~tragedia (103.164. * .66) 23.05.2024 19:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~DoPrzedsiębiorca32 (37.30. * .221) 23.05.2024 15:28

Spadaj wakacje są do leniuchowania i dobrej zabawy.
A poza tym bardzo POdejrzany wpis.
Jesteś zapewne Niemcem od szparagów!! :') raus sznel itp.

~Przedsiębiorca32 (46.204. * .128) 23.05.2024 14:45
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem