Rok po katastrofie w kopalni Pniówek [ZDJĘCIA] 

W kopalni Pniówek zakończyły się uroczystości pierwszej rocznicy katastrofy, w której zginęło dziewięciu górników, a siedmiu wciąż jest poszukiwanych. To był jeden z najbardziej dramatycznych dni w historii polskiego górnictwa.

Pracownicy JSW zarobią więcej. Strony doszły do porozumienia 

Zakończył się trzeci etap mediacji, JSW i związkowcy porozumieli się w sprawie płac. Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymają ponad 15% podwyżki.

90 zastępów ratowniczych w akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek. Zakończył się pierwszy etap [ZDJĘCIA] 

W niedzielę (5.02.) o 16:09 zakończyła się akcja ratownicza w rejonie ściany N-6 w kopalni Pniówek. Tym samym zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej, która ma na celu dotarcie do siedmiu zaginionych w kwietniu 2022 roku górników.

W kopalni Pniówek rozpoczęła się akcja ratownicza [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Od budowy nowych tam rozpoczął się pierwszy etap akcji ratowniczej w kopalni Pniówek. Działania, które mają na celu dotarcie do siedmiu zaginionych górników, wznowiono w sobotę (4.02.) wczesnym rankiem.

Wypłata w JSW wyższa średnio o 1300 złotych? "To za mało" - komentują związkowcy i zapowiadają protest w Warszawie 

Nie ma porozumienia między Jastrzębską Spółką Węglową a związkami. Postulat o 25-procentowym wzroście wynagrodzeń od 1 stycznia tego roku spotkał się z odmową zarządu, który zaproponował 12-procentową podwyżkę. Dodatkowo też ewentualny...

Nowiny Barbórkowe - gryfny cajtung na Barbórka! 

Drodzy Górnicy! Portale Nowiny.pl i JastrzebieOnline.pl przygotowały specjalne wydanie Nowin Barbórkowych z okazji Waszego święta, które zostało wydane 29 listopada br.. A w nim znalazły się teksty m.in. o Barbórce jako naszym narodowym...

Składy węgla skontrolowane przez UOKiK. "Krajowi dostawcy lub importerzy odmówili dostarczenia towaru" 

Sytuacja na rynku węgla stała się obiektem zainteresowania Prezesa UOKiK w lipcu br., wszczęto w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. We wtorek (25.10.) Urząd opublikował wstępne wnioski, jakie płyną z dotychczasowych ustaleń. Na terenie...

Niebezpieczne odpady zakopane na terenie kopalń. "Mogły stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi" [ZDJĘCIA] 

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. skierowała do prokuratury siedem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wobec czterech nierzetelnych wykonawców, którzy działali na szkodę Spółki oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentach.

Śląscy policjanci i ratownicy górniczy podpisali porozumienie o współpracy [ZDJĘCIA]  

W poniedziałek (5.06.) podpisane zostało porozumienie pomiędzy Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego a Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Dotyczyło one szkolenia i wspólnych ćwiczeń grup wysokościowych. Na spotkanie stawili się szefowie obu tych instytucji.

"Górnictwo polega na walce z naturą, która czasami zaskakuje". Jak w JSW dbają o bezpieczeństwo górników?  

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 1,14 miliarda złotych na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nakłady w 2023 roku mają być wyższe.

Szykuje się remont ul. Libowiec w Jastrzębiu-Zdroju. Koszty pokryje JSW 

Bezpieczny i wygodny chodnik, ścieżka rowerowa, a także oświetlenie uliczne z prawdziwego zdarzenia. Ulica Libowiec w Jastrzębiu–Zdroju zostanie gruntownie zmodernizowana. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Jastrzębska Spółka Węglowa wydaje miliony na nowoczesny sprzęt dla ratowników górniczych 

Zadaniem ratowników górniczych jest niezwłoczne niesienie pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia osób przebywających w zakładzie górniczym, a także bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego. Aby mogli realizować swoje zadania na najwyższym poziomie, ratownicy muszą ciągle doskonalić swoje umiejętności i być wyposażeni w najlepszy sprzęt.

Rozporządzenie metanowe pogodziło polityków PiS, PO i Lewicy 

Polscy europarlamentarzyści wyjątkowo zgodnie zagłosowali w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego, którego kształt będzie mieć wpływ na przyszłość górnictwa w Polsce.

Rocznica katastrofy w Ruchu Zofiówka. Zginęło pięciu górników  

Dziś mija 5 lat od katastrofy w Ruchu Zofiówka. 5 maja 2018 roku doszło do silnego tąpnięcia, które zabrało życie pięciu górnikom. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, w kopalnianej cechowni oddano hołd ofiarom katastrofy.

JSW świętowała 30-lecie wielką galą w NOSPR [ZDJĘCIA]  

Kasia Moś, Kuba Badach, Marcin Wyrostek, Adam Sztaba z batutą, amerykańska wokalistka jazzowa China Moses oraz pełny skład orkiestry - to oni uświetnili galę jubileuszową 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która odbyła się w budynku NOSPR w Katowicach. 

Górnicy testują nową odzież ochronną. Ma być trwalsza i ergonomiczna 

W kopalniach Piast-Ziemowit oraz ROW należących do PGG S.A. ruszają testy odzieży ochronnej. Wytypowanych zostało 20 górników, którzy przez najbliższe miesiące będą sprawdzać wytrzymałość i funkcjonalność nowych zestawów ubrań do pracy. Chodzi o bluzy, spodnie oraz koszulki, które mają być trwalsze i bardziej ergonomiczne.

Rok po katastrofie w kopalni Pniówek [ZDJĘCIA]  

W kopalni Pniówek zakończyły się uroczystości pierwszej rocznicy katastrofy, w której zginęło dziewięciu górników, a siedmiu wciąż jest poszukiwanych. To był jeden z najbardziej dramatycznych dni w historii polskiego górnictwa.

Izabela Kloc: Jest metanowy kompromis, który opłaca się polskim kopalniom 

W Parlamencie Europejskim zakończono negocjacje dotyczące tzw. rozporządzenia metanowego. Przyjęto założenia korzystniejsze dla polskiej branży wydobywczej, niż było to w zakładanym projekcie. 

Izabela Kloc o nieprawdziwych informacjach ws. rozporządzenia metanowego. Padają słowa o sukcesie polskich negocjatorów 

- Należy przypuszczać, że część komentatorów myli wniosek Komisji Europejskiej ze stanowiskiem Rady - czytamy w oświadczeniu Izabeli Kloc. Dalej europosłanka stwierdza, że wypowiedzi jakoby "rząd nie zrobił nic" w sprawie rozporządzenia metanowego są zupełnie niezrozumiałe.

Rocznica katastrof w kopalniach JSW. Wdowy po górnikach przekażą kopalni obraz św. Barbary 

W Pniówki i Zofiówce zginęło łącznie 19 górników, 7 uznano za zaginionych.

Górnicy JSW dostaną 11 230 zł za węgiel  

Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiły, że należność za deputat węglowy dla uprawnionych pracowników wynosi 11 230 zł netto (16 473,76 zł brutto).

JSW, PGG i Tauron Wydobycie mówią jednym głosem w sprawie metanu [WIDEO, ZDJĘCIA]  

Przedstawiciele zarządów spółek PGG S.A., JSW S.A. oraz Tauron Wydobycie z wiceministrem Markiem Wesołym podczas konferencji prasowej w Katowicach wyjaśnili temat emisji metanu oraz podpisali wspólny list do europarlamentarzystów, w którym informują o zagrożeniach dla polskich kopalń, związanych z tzw. rozporządzeniem metanowym UE. 

Poseł Matusiak otworzył wystawę o protestach przed siedzibą JSW  

Poseł Grzegorz Matusiak otworzył wystawę fotografii, przedstawiających demonstracje przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2015 roku. Ekspozycję można oglądać w jednej z sal restauracji „Hawana”.

"Tusk nie będzie robił w ciula Ślązaków" 

Tytułowe zdanie wypowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w Jastrzębiu-Zdroju. Towarzyszył swojemu szefowi Zbigniewowi Ziobrze, który odwiedził KWK Borynia i KWK Zofiówka. Minister Sprawiedliwości mówił o konieczności obrony polskiego węgla i kopalń. 

Zielone finansowanie, czyli jak JSW chce się zadłużyć na 1,65 mld zł 

Jastrzębska Spółka Węglowa jako pierwszy w Polsce oraz jeden z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej podmiotów z sektora wydobywczego, ma szansę na pozyskanie nowatorskiego finansowania w formule SLL (Sustainability Linked Loan). To ostatni element trwającego kilkanaście miesięcy procesu budowy nowej struktury finansowania, która umożliwi...

Zobacz więcej