Ekologiczny przymus czy świadomy wybór? Noworoczne postanowienia [FELIETON]
Nowy Rok to nowe postanowienia i wymagania, jakie wobec siebie stawiamy. Przeważnie dotyczą sfery osobistej, prywatnej. Czy jednak jesteśmy w stanie więcej od siebie wymagać na bardziej ogólnej płaszczyźnie, bo dotyczącej ochrony środowiska w naszym kraju? Niektórzy nazywają to ekologicznym przymusem, ale może lepsze są świadome działania?
Temat ochrony środowiska, a w zasadzie ograniczeń, jakie stawiamy sobie dla jego dobra, nie jest w ostatnim czasie przyjmowany z dużym entuzjazmem. Pominę już dyskusje o tak zwanym „Europejskim Zielonym Ładzie” czy globalnym ociepleniu. Od stycznia 2025 r. mamy pewną nowość w segregowaniu odpadów. To, że do osobnych pojemników powinny trafić: plastik, szkło, papier, odpady zmieszane – wszyscy wiedzą. Nowością jest obowiązek segregowania tekstyliów, czyli odzieży, firan, ręczników, plecaków, butów, by wymienić tylko te najbardziej popularne.
W tym momencie wypada zapytać: Czy stać nas na to, aby od siebie więcej wymagać? Jak na razie nie zobaczyłam przed naszymi blokami osobnych pojemników na tekstylia. Co więc należy z nimi zrobić? Trzeba udać się do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Jastrzębiu mieście się on przy ulicy Norwida 34, w sołectwie Szeroka. Być może specjalna wycieczka do tego punktu będzie dla części mieszkańców zbyt dużym wyzwaniem, ale może jednak warto je podjąć.
Co zyskujemy, wyrzucając zbędne tekstylia? Można odpowiedzieć, że osobiście nic i na tym zakończyć dyskusję. Zresztą tak samo można podejść do konieczności selekcji śmieci w momencie ich wyrzucania. Chodzi rzecz jasna o środowisko. Kiedy tekstylia trafiają do odpadów zmieszanych, znajdują się na wysypisku i są tam składowane lub spalane. Skutkuje to wysokim poziomem emisji gazów cieplarnianych, dużym zużyciem wody czy zanieczyszczeniem gruntów.
Warto dać tekstyliom drugie życie? Zastosowanie selekcji pozwala zużyte materiały poddać recyklingowi i wyprodukować nowe artykuły lub odnowić te zniszczone, aby sprzedać po obniżonej cenie.
Teraz być może odezwą się głosy krytyki, że przecież to już jakieś dziwactwo, aby segregować zużyte, niepotrzebne ubrania, a na dodatek trzeba jechać z nimi do oddalonego PSZOk-u i to już jest zbyt wygórowanym wymaganiem. Czasami też słychać głosy, że ktoś wyrzuca do śmietnika odpady w czarnym worku i daje tam, co chce i nie ponosi z tego tytułu żadnej kary.
A gdyby spojrzeć jednak na to w ten sposób, że nie musimy segregować odpadów, a po prostu chcemy to robić? Mamy dobrą wolę, aby takimi małymi krokami przyczynić się do lepszego środowiska, do jego ochrony, bo przecież ono nas otacza i w nim żyjemy. A już używając argumentacji nieco górnolotnej – chciejmy zostawić przyrodę naszym następcom, aby i oni mogli cieszyć się jej pięknem.
A może spojrzeć na ten problem z innej strony? Większość z nas lubi wyzwania. Jeszcze lepiej, kiedy udaje się nam je pokonać. Początek roku to dobry moment na to, aby żyć bardziej ekologicznie. Nie dlatego, że mamy taki obowiązek prawny, ale że znajdujemy sens w takim działaniu. To wcale nie musi być ekologiczny przymus, ale świadomy wybór.
O nowych zasadach segregacji odpadów przeczytasz więcej tutaj:
Zuzytych butów i starego biustonosza nie wrzucaj do zmieszanych. Nowe zasady segregacji odpadów