Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie „Korfantego” na stażu w Lizbonie

Do stolicy Portugalii - Lizbony udała się druga grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Młodzież ucząca się w technikum, bierze udział w stażach zawodowych.

Uczniowie „Korfantego” na stażu w Lizbonie
Uczniowie jastrzębskiego „Korfantego” biorą udział w stażach zawodowych w Lizbonie i zwiedzają Portugalię. Fot. nph/ZS2

Uczniowie „Korfantego” na stażu w Lizbonie

Uczniowie kształcący się na kierunkach: logistyka, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, doskonalą swoje umiejętności zawodowe w lizbońskich przedsiębiorstwach. Młodzież odbywa praktyki w portugalskich firmach: „Brico Dépôt” (skład remontowo-budowlany), „Tivoli Oriente Hotel” (obiekt turystyczny), „Espacos verdes” (firma zajmująca się utrzymaniem terenów zielonych).

- Nieodzownym elementem praktyk w terenie i miejscowych zakładach pracy oraz przedsiębiorstwach jest konieczność stałego pokonywania bariery językowej, nie tylko w języku angielskim, ale i portugalskim, bo klienci lizbońskich przedsiębiorstw to przede wszystkim miejscowi mieszkańcy, nierzadko nieznający języka angielskiego. Ponadto staż to nieustający trening kompetencji miękkich, takich jak: radzenie sobie ze stresem, organizacja pracy i zarządzania własnym czasem, kreatywność, radzenie sobie z krytyką, skupienie na celu i nastawienie na realizację zadań, przystosowywanie się do zmieniającego się środowiska, otwartość na nowe rozwiązania, umiejętność uczenia się i pracy w zespole - mówi Katarzyna Śnieg, nauczycielka języka angielskiego, opiekująca się uczniami podczas wyjazdu.

Integralną częścią praktyk, oprócz stażów zawodowych, jest program kulturalny. Uczniowie zapoznają się z historią i tradycją Portugalii. Młodzież zobaczyła między innymi Torre de Belem, skąd żeglarze wyruszali w podróże morskie, czy klasztor Hieronimitów - jeden z Siedmiu Cudów Portugalii, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

 

 

 

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~OficerProwadzacy (196.12. * .118) 27.04.2023 14:41
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Oberwator_R 27.04.2023 12:04

Umówmy się że główny cel tego wyjazdu to ten "program kulturalny". Bo jakoś nie chce mi się wierzyć że trzeba jechać aż do Portugalii żeby nauczyć się czegoś wyjątkowego z dziedziny logistyki, kwestii żywienia czy też architektury krajobrazu. Z pewnością podróżowanie to bardzo pożyteczny aspekt życia ale tego typu wyjazdy bardziej przypominają mi konferencje dla naszych lekarzy n.p. na Dominikanie. Gdyby te praktyki odbyły się w naszych firmach to one by też na tym skorzystały mogąc przyciągnąć przyszłych absolwentów, nie byłoby bariery językowej bo portugalski rzadko jest u nas używany, noclegi byłyby tańsze, nie zadłużylibyśmy się w euro w związku z wydaniem na ten wyjazd środków unijnych które - jak chyba już wszystkim wiadomo - nie są darowizną tylko pożyczką, no i byłby zdecydowanie mniejszy "ślad węglowy" tych praktyk bo do Portugali jest dosyć daleko.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .89) 27.04.2023 09:48

No i super, trzeba za młodu korzystać z życia, podróżować, poznawać świat i jego różnorodność. Człowiek podróżujący to człowiek bardziej otwarty na drugiego człowieka.

~OficerProwadzacy (196.12. * .118) 27.04.2023 09:19
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Wspomnienia1992 (85.14. * .178) 27.04.2023 08:48
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 27.04.2023 08:36
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nawet na zwykłe staże nasza młodzież musi szukać miejsca za granicą. Żałosna jest lokalna polityka władz.