Lasy chcą się dostosować do zmian klimatycznych
Podczas spotkania środowisk leśnych w Otrębusach padło wiele ważnych słów na temat przyszłej roli Lasów Państwowych w kwestii zachodzących zmian klimatycznych.

– Spotykamy się dziś nie tylko po to, by świętować naszą przeszłość, ale także by z pełną odpowiedzialnością spojrzeć w przyszłość Lasów Państwowych – powiedział 21 marca podczas spotkania z przedstawicielami władz państwowych, środowisk leśnych, naukowych i społecznych, dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss. Zwracając się do leśników, podkreślił, że kluczowe w ich pracy jest konsekwentne realizowanie planów i kontynuowanie tradycji, ale także uważna obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, rosnących oczekiwań społecznych oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.
– Naszym zadaniem jest nie tylko dostosowanie lasów do nowych warunków klimatycznych, ale także aktywny udział w walce z globalnym ociepleniem – poprzez pochłanianie dwutlenku węgla, regenerację gleby, retencję wody oraz wprowadzanie gatunków odpornych na zmiany klimatyczne – zaznaczył. Dodał również, że lasy pełnią coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu społecznym, stając się miejscem wypoczynku, rekreacji i poprawy zdrowia. – Musimy dostrzec te potrzeby i odpowiedzialnie na nie reagować, dbając o równowagę między ochroną przyrody a społecznymi oczekiwaniami – podkreślił.
Zwrócił też uwagę na rosnące zaufanie społeczne do leśników, zauważalne w tegorocznych badaniach opinii publicznej. – Pierwsze sygnały pokazują, że nasz wspólny wysiłek na rzecz odbudowy wizerunku polskiego leśnictwa przynosi efekty – dodał Koss.
Dyrektor podkreślił, że Lasy Państwowe stanowią fundament polskiej gospodarki. – Dzięki zaangażowaniu leśników, zakładów usług leśnych oraz branży leśno-drzewnej możemy mówić o silnej, stabilnej i zrównoważonej gospodarce leśnej, odpowiadającej na potrzeby rynku – zaznaczył.
Na spotkaniu obecna była też Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła znaczenie pracy leśników, dziękując im za troskę o jedną trzecią powierzchni kraju. – To ogromne wyzwanie, zwłaszcza wobec licznych zagrożeń, jakie dotykają lasy – zaznaczyła. Wspomniała również o tym, że ministerstwo w zeszłym roku postawiło na dialog i wyraziła wdzięczność przedstawicielom Lasów Państwowych za aktywne uczestnictwo w dyskusji o pogodzeniu trzech funkcji lasów. – Wierzę, że w tym dialogu uda nam się lasy będące w opiece Lasów Państwowych przekazać kolejnym pokoleniom w dobrej kondycji – dodała.
Zwróciła uwagę na to, że to właśnie perspektywa zmian klimatu, walki z utratą bioróżnorodności stanowi największe wyzwanie na kolejne 100 lat. – Przed Lasami Państwowymi będą stały coraz ambitniejsze wyzwania, bo ochrona lasów wodochronnych, przebudowa drzewostanów w związku ze zmieniającym się klimatem, zachowanie dla kolejnych pokoleń bioróżnorodności, która nam pozostała, próba odtworzenia części zasobów rzadkich gatunków zwierząt i roślin bez Państwa udziału na pewno się nie uda – podkreśliła minister Hennig-Kloska.
(eco)
3 komentarze
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

A ci partyzanci z wyciętego lasu nadmienili, że pod rządami helmuta LP przynoszą straty, jak nigdy? Zapomnieli??
Wyschnięty albo spalony las też są formą dostosowania.
Bełkot. Ale walczcie, walczcie dzielnie.