Jak działa oczyszczalnia ścieków w Ruptawie? [WIDEO]
Zakład Ochrony Wód "Ruptawa" to miejsce, gdzie trafiają ścieki z Jastrzębia-Zdroju i nie tylko. Wszystko musi tu działać, jak w zegarku, a najliczniejszą grupą pracowników są... bakterie. ZOBACZ WIDEO!
![Jak działa oczyszczalnia ścieków w Ruptawie? [WIDEO]](https://cdn2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/03/26/238972_1742945639_94321800.webp)
Jak działa oczyszczalnia ścieków w Ruptawie? [WIDEO]
O pracy oczyszczalni ścieków opowiedzieli nam Tadeusz Pilarski - Prezes Zarządu Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. oraz Sebastian Nietrzebka - Kierownik Wydziału Oczyszczalni Ścieków.
Cała aglomeracja, z której zbierane są ścieki do Zakładu Ochrony Wód "Ruptawa" oraz Zakladu Ochrony Wód "Dolna" w Zdroju liczy ok. 93 tys. osób z Jastrzębia-Zdroju, Godowa i Mszany. Do oczyszczalni trafiają także ścieki z obiektów przemysłowych i firm.
W samej oczyszczalni proces pracy ze ściekami dzieli się na kilka etapów, w których używane są procesy mechaniczne i biologiczne. Co ciekawe, dzięki odzyskowi biogazu i zastosowaniu kogeneracji oraz fotowoltaiki do produkcji ciepła i prądu, zakład produkuje sporo energii, aby zasilać swoje systemy. Inwestycja w nowy zbiornik biogazu o pojemności 1000 m sześc. o wartości ok. 2 mln zł pozwoli w najbliższym czasie na to, aby oczyszczalnia stała się w 100 proc. samowystarczalna energetycznie.
W Zakładzie Ochrony Wód w Ruptawie działa także centrum edukacyjne, z którego korzystają m.in. uczniowie jastrzębskich szkół. O edukacji w JZWiK S.A. opowiemy w kolejnym materiale w naszym portalu.
2 komentarze
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Dlaczego, po jakimś czasie od umycia brodzika widać na nim rdzawe żółtawe zacieki? Podobno woda jest z Czech?
Dlaczego nie wspomniano, ze jest to najnowocześniejsza oczyszczalnia w regionie?