Miejsca szpitalne będą znajdować się w szkołach
Potrzeby obronne państwa mają coraz większe znaczenie, szczególnie w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Jedną z ważniejszych potrzeb jest zapewnienie opieki medycznej dla ludności na wypadek sytuacji kryzysowych. Wyznaczono zastępcze miejsca szpitalne.

W przypadku, gdy jedyna lecznica w mieście, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2, nie będzie w stanie zapewnić niezbędnej pomocy medycznej, zostaną uruchomione tak zwane zastępcze miejsca szpitalne. Władze samorządowe zobowiązane są do ich powołania na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 27 października 2023 r. w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa.
Na terenie Jastrzębia-Zdroju tworzy się zastępcze miejsca szpitalne, które znajdują się w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Kościuszki – 200 miejsc oraz w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych przy ul. 11 Listopada – 200 miejsc.
Zadaniem zastępczych miejsc szpitalnych jest udzielanie świadczeń zdrowotnych poszkodowanym, rannym i chorym, którzy nie wymagają przyjęcia do szpitala lub oczekują na takie przyjęcie albo na transport zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Mogą tam być również kierowani pacjenci po zabiegach operacyjnych, niewymagających pobytu w szpitalu oraz osoby, u których proces leczenia, rekonwalescencji i rehabilitacji może być kontynuowany w trybie innym niż pobyt w szpitalu. Personel zastępczego miejsca szpitalnego musi być także gotowy na zapewnienie leczenia objawowego oraz pielęgnacji pacjentów w stanach terminalnych.