Kolejne spotkanie w Galerii Historii Miasta poświęcono dawnym dziejom, ale też przyszłości Jastrzębia-Zdroju. Prelekcja, jaką wygłosił Marcin Boratyn, nawiązywała do tradycji uzdrowiskowej oraz z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy miasto stało się silnym ośrodkiem wydobycia węgla.
Wzrasta wartość ekwiwalentu pieniężnego za posiłek regeneracyjny, czyli tak zwane flapsy. Od 1 stycznia 2025 r. będzie to 69,99 brutto zł za dniówkę. Jak twierdzą działacze z reprezentatywnych organizacji związkowych, nie wszyscy pracownicy kopalni mają mieć w przyszłości prawo do tego świadczenia.
Solanka i węgiel koksowy odcisnęły swoje piętno na historii Jastrzębia-Zdroju. Po odkryciu tych dwóch skarbów ziemi nastąpiły poważne zmiany. Teraz, w XXI wieku warto postawić pytanie: co będzie dalej?
Darmowa dla pasażera komunikacja miejska na terenie Jastrzębia-Zdroju cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy zastanawiają się, czy w 2025 roku nadal będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów.
Na wiosnę mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju będą mogli cieszyć się nowym ogrodem kieszonkowym, który będzie zlokalizowany tuż za głównym budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej, a dokładniej w Jarze Południowym. Prace wykończeniowe są dość zaawansowane.
Może niektórym trudno w to uwierzyć, ale są ludzie, dla których szczęściem jest dostać buty, pastę do zębów, kurtkę czy pralkę. Nie mają pieniędzy na nic i kupienie czegokolwiek, jest nie lada wyzwaniem. Dla nich święta Bożego Narodzenia niekoniecznie są radosnym czasem. Posłuchajcie o rodzinie pani Katarzyny, jej męża Marka i syna Jakuba.
Koncert świąteczny, jaki odbył się w murach Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju był wielkim wydarzeniem dla społeczności osiedla. Mieszkańcy dopisali, a dzieci dały z siebie wszystko! Impreza wprowadziła wszystkich w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Ciągle trwają dyskusje o tym, jak należy zwracać się do kobiet – profesor czy profesorka, dyrektor czy dyrektorka albo minister, czy ministra. To osławione feminatywy, ale tak naprawdę nie o słownictwo tutaj chodzi, ale o rzeczywiste uznanie tego, że są równoprawnymi członkiniami społeczeństwa, tak jak mężczyźni.
Pierwszym blokiem z wielkiej płyty był budynek przy ulicy Wielkopolskiej określany popularnie jako 106, później powstały następne. Wszystko to było dziełem pracowników - budowlańców z fabryki domów „FADOM”. I właśnie tej, tak bardzo związanej z Jastrzębiem-Zdrojem, firmie było poświęcone kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek...
W mikołajki tradycyjnie obdarowujemy się prezentami. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 postanowiły, że w tym roku niespodzianką będzie czas spędzony na wspólnym czytaniu. Uczniowie klas ósmych zaprosili do lektury swoje młodsze koleżanki i kolegów.
Już w najbliższy czwartek mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju będą mieli okazję poczuć magię świąt podczas wyjątkowego kiermaszu i koncertu świątecznego. Wydarzenie, organizowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima oraz Zarząd Osiedla Staszica, zapowiada się jako spotkanie pełne radości, muzyki i świątecznych atrakcji.
Arkadiusz Panfil jest przewodniczącym Zarządu Osiedla Arki Bożka, którym został 2 lipca tego roku. Znany z różnych akcji społecznych i na rzecz mieszkańców, jak chociażby wakacje dla najmłodszych, udział w wolontariacie Szlachetnej Paczki czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacji św. Mikołaja. Zawodowo jest pedagogiem...
Błyszczące choinki, mikołaje, aniołki i elfy - czym jeszcze może zaskoczyć nas jarmark świąteczny? Jastrzębianie wybierają się do innych miast, aby porównać, gdzie jest ładniej. Dzisiaj przedstawiamy dwa katowickie jarmarki, na rynku i Giszowcu. Czy czuć tam atmosferę świąteczną? Czy mają w sobie to „coś”?
Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju zamieniła się w magiczne miejsce pełne radości i śmiechu. Dzieci miały okazję spotkać się ze św. Mikołajem, który przybył z workiem pełnym prezentów. Biblioteka była wypełniona po brzegi, a najmłodsi uczestniczyli w kreatywnych warsztatach plastycznych, czerpiąc ogromną...
„Barbórka”, kojarzy się przede wszystkim z górnikami i ich ciężką pracą pod ziemią. Jednak, zazwyczaj pomija się kobiety, które pracują w kopalniach, a dokładnie w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. I właśnie o „górniczkach” opowiada film Anety Nowickiej pt. „Córy węgla”.
50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym. Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.
To, że święta tuż, tuż odczuwamy coraz bardziej. W naszych domach można zobaczyć wieńce adwentowe, a nie ma to, jak samodzielne wykonanie takiej ozdoby. Panie, biorące udział w comiesięcznych spotkaniach „Babiniec”, stanęły na wysokości zadania i pięknie wykonały te szczególne ozdoby.