Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Mikołaj na lodzie w Jastrzębiu. Dzieci uradowane [ZDJĘCIA] 

Kolejny raz na JASTORze odbyło się nietypowe spotkanie z Mikołajem. Przybyło sporo dzieci, bo akcja "Mikołaj na lodzie" cieszy się co roku ogromnym powodzeniem. 

Atak zimy w regionie. Fatalne warunki na drogach. Opóźnienia pociągów 

Ze względu na intensywne opady śniegu, które występują od piątku, sytuacja na drogach naszego regionu jest bardzo niebezpieczna. Istnieją również inne zagrożenia związane z nadmierną ilością śniegu.

Nowa ksiązka o Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO] 

„Jastrzębie-Zdrój na łamach prasy w latach 1945-1989” – to nowa książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura. Jej promocja odbyła się w Galerii Historii Miasta, na którą przybyło niemałe grono wielbicieli rodzimej historii.

Z jastrzębskiej kopalni w rejs dookoła świata. Niesamowita historia kapitana Jerzego Radomskiego i jachtu "Czarny Diament" 

Ten widok musiał zadziwić mieszkańców Jastrzębia-Zdroju... Pomiędzy blokami na samochodzie ciężarowym sunie jacht dalekomorski. Z tego kopalnianego miasta bliżej jest przecież w góry niż nad Bałtyk czy Mazury. Sprawcami całego zamieszania...

Zima nie daje za wygraną. Weekend będzie niezwykle śnieżny [PROGNOZA POGODY] 

W pierwszy weekend grudnia na pogodę w Polsce wpływać będzie niż, który przyniesie intensywne opady śniegu w południowej i południowo wschodniej części Polski. Przyrost pokrywy śnieżnej będzie znaczny. Miejscami wyniesie ona do 30, a nawet 40 cm.

Raport o Biedzie. Ponad 1,8 mln Polaków żyje za mniej niż 20 zł dziennie 

Według raportu Szlachetnej Paczki aż 1,8 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie i nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. W tej grupie jest niemal 400 tys. dzieci oraz 290 tys. seniorów. Dzienny budżet w takich domach to...

Złe powietrze w regionie. RCB rozsyła ostrzeżenia 

Sezon grzewczy dopiero się zaczyna, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wydało pierwsze alerty smogowe. Specjaliści zalecają mieszkańcom naszego regionu rezygnację z aktywność na zewnątrz.

Dużej sieci handlowej grozi upadłość. Ma sklepy w Jastrzębiu, Raciborzu, Rybniku, Rydułtowach Wodzisławiu i Żorach 

Mowa o sieci elektromarektów Neonet, która została założona we Wrocławiu 20 lat. Firma rozwijała się w szybkim tempie. Obecnie na terenie całej Polski wciąż funkcjonuje około 300 placówek tej sieci.

Oszustwo na Blik. Czytelnik opowiada nam, jak nie dał się nabrać na próbę wyłudzenia pieniędzy 

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustw. Jedna z form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. - Perfidia tego typu oszustw polega na tym, że taką prośbę można otrzymać w każdym momencie, np. kiedy jesteś czymś...

Kopalnia w Bziu nie osiągnie oczekiwanego poziomu wydobycia 

Szyb w Bziu-Dębinie był największą od 20 lat inwestycją w polskim górnictwie. Stał się podstawą do utworzenia nowej kopalni, której pierwsza ściana została uruchomiona w marcu 2022 roku. Rocznie miało tu być wydobywane 2,5 mln ton węgla...

Za darmo autobusem miejskim. Będą chętni? [FELIETON] 

Jechać czy nie jechać autobusem miejskim? Już niedługo będzie to możliwe zupełnie za darmo, a więc komunikacja publiczna stanie się bardziej dostępna, czy jednak oznacza to, że – bardziej atrakcyjna? Wkrótce przekonamy się, jak mieszkańcy rozwiązali ten dylemat.

Opuszczony dwór z piękną przeszłością  

Patrząc na ledwo stojący jeszcze budynek, z trudem odnajdujemy ślady dawnej świetności. Trzeba naprawdę wielkiej wyobraźni, aby uwierzyć, że miejsce to odwiedził prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy uznany pisarz. A przecież w tej ruinie odbywały się kiedyś rauty, spotkania, a nawet ślub.

Góral z Jastrzębia żeglarskim mistrzem świata  

Ze łzami w oczach wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego, kiedy nie dał rywalom żadnych szans na Mistrzostwach Świata Klasy Hansa 2.3 w regatach. Andrzej Bury, jadąc do portugalskiej miejscowości Marina de Portimão wiedział, że jest w stanie powalczyć. Jednak wynik przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Do Jastrzębia-Zdroju wrócił ze złotym medalem.

Święto Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W Jastrzębiu-Zdroju obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Bziu i mszy świętej za Ojczyznę w kościele „na górce”. Był też polonez w wykonaniu uczniów „Korfantego”, musztra klas mundurowych oraz koncert pieśni patriotycznych. Odbył się również Marsz Niepodległości.

Święto Niepodległości. Zatańczyli poloneza na 500 par [ZDJĘCIA]  

Świętowanie Dnia Niepodległości w „Korfantym” przybrało w tym roku szkolnym wyjątkowy charakter. Rozpoczęto od uroczystego tańca narodowego - poloneza. Ze względu na dużą liczbę uczestników - około 1 tysiąc, rolę sali balowej przejęło boisko sportowe. Piękna, jesienna aura stanowiła naturalną scenografię dla tego wydarzenia.

Mieszkańcy (w końcu) mają sklep  

Mieszkańcy osiedla Staszica od dłuższego czasu postulowali, aby przy ulicy Opolskiej powstał sklep spożywczy. W poniedziałek ich oczekiwanie zostanie spełnione.

Jakub Kornhauser na tropach zwierząt  

Jakub Kornhauser był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Tradycyjnie na spotkanie przyjechał na rowerze.  Tematem jego opowieści były zwierzęta, gdyż jest on autorem książek, w których są głównymi bohaterami.

Wiśnie japońskie zakwitną na osiedlu Staszica  

Na wiosnę na osiedlu Staszica zakwitną wiśnie japońskie. Nasadzenia drzewek zostały wykonane w ramach programu unijnego „Śląskie. Przywracamy błękit”, który jest wdrażany przez Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. 

Cmentarz grozy. Grzebano tu zamordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego [ZDJĘCIA]  

W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.

Dzień Wszystkich Świętych. Zbiórki na cmentarzach [ZDJĘCIA]  

W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich oraz miejsca pamięci narodowej.  Wielu z nas zapala symboliczny znicz. Organizowane są także zbiórki na rzecz Hospicjum Domowego im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC przy parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Zmarli, którzy nie mają grobu. Zapal świeczkę  

W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.

Osiedle Staszica żegna panią Cecylię  

Cecylia Śmieja, pracownik Poczty Polskiej, odeszła na zasłużoną emeryturę po prawie 30 latach pracy. Mieszkańcy osiedla Staszica znają ją doskonale, ponieważ pracowała w placówce PP przy ulicy Opolskiej.

Czy mieszkańcy korzystają z pojemnika na elektrośmieci? 

Dużą wagę przywiązuje się w ostatnich latach do segregowania odpadów. Niedawno na ulicach Jastrzębia-Zdroju pojawił się specjalny pojemnik na elektrośmieci. Jednak czy mieszkańcy z niego korzystają.

Rozmawiano o bibliotekach jako miejscu refleksji i spokoju  

Rola biblioteki w środowisku szkolnym, jej pozycja w oczach uczniów i rodziców, a także potencjał w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań dzieci i młodzieży, to tylko niewielki wycinek tematów, o których dyskutowały bibliotekarki szkół jastrzębskich. Okazją do wymiany doświadczeń było spotkanie w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha...

Petycja do władz miasta w sprawie autobusu  

Mieszkańcy osiedla Staszica czekają na uruchomienie linii komunikacji miejskiej, która łączyłaby osiedle z centrum. W tej sprawie do władz miasta złożono petycję.

Mamy (wreszcie) rynek w Jastrzębiu-Zdroju? [FELIETON] 

Czy mamy rynek w Jastrzębiu-Zdroju? To pytanie pobudza do dyskusji. Każdy (prawie każdy) przecież wie, że rynku w naszym mieście nigdy nie było. Jednak ostatnio pojawiła się nowa przestrzeń miejska, która z powodzeniem może pełnić tę rolę.

Uroczyste otwarcie deptaka w Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W piątek uroczyście otwarto deptak w Zdroju. Wieczorem odbył się pokaz multimedialny fontann. Uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców przykuwała ławeczka z doktorem Mikołajem Witczakiem, polskim właścicielem uzdrowiska.

Zobacz więcej