Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Colours of Ostrava 2024 – cztery dni z muzyką na najwyższym poziomie 

W minioną środę, o godzinie 17:15, na scenie Česká spořitelna odbyło się oficjalne otwarcie 21. edycji Colours of Ostrava. Muzyczne święto, które potrwa cztery dni oficjalnie otwarła dyrektor artystyczna Zlata Holušová, dramaturg Filip...

Chorągiew Śląska ZHP otrzyma 1,13 mln zł z WFOŚiGW. W wodzisławskiej stanicy w Ustroniu podpisano umowę [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W czwartek 18 lipca w tanicy obozowej „Lipowiec” Hufca Ziemi Wodzisławskiej w Ustroniu odbyło się podpisanie umowy pomiędzy ZHP Chorągiew Śląska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofianansowanie...

Polski Alarm Smogowy obliczył - najtaniej ogrzewać dom pompą ciepla. Najdroższe: olej i gaz 

Polski Alarm Smogowy od lat monitoruje nie tylko jakość powietrza w naszym kraju, ale i konsumencki rynek indywidualnych źródeł ciepła. Po opublikowaniu nowych stawek za energię elektryczną i gazową PAS podliczył, czym obecnie najtaniej ogrzewać...

Strajkował z górnikami, krytykował księży i ratował ludzi  

Żył w burzliwych czasach: I wojny światowej, kryzysu gospodarczego, przewrotu politycznego w Polsce, II wojny światowej. Miał za sobą służbę w mundurze niemieckiego zaborcy, zsyłkę na Syberię, w końcu niemiecki obóz koncentracyjny w Mauthausen,...

26 lipca zaczynają się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Wśród najlepszych zawodników świata są sportowcy z naszego regionu 

Pięciu sportowców z naszego regionu znalazło się w składzie reprezentacji Polski na olimpiadzie w Paryżu.

Nawałnice, gradobicia i powodzie błyskawiczne to dopiero początek. Czy jesteśmy wobec nich bezsilni? 

- 20 sekund i nie ma nic. Dach zerwany. Dwa piętra zalane. Mieliśmy normalny dom, teraz mamy dom w surowym stanie, bez dachu – mówi Piotr Duraj, mieszkaniec Pstrążnej, przez którą w czerwcu przetoczyła się potężna nawałnica.

Mieszkańcy zdecydowali. Co z budżetu obywatelskiego? [WIDEO] 

W 2024 roku mieszkańcy wybrali sześć zadań ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego. W tegorocznej puli było aż 640 000,00 zł do zagospodarowania. Głosowano nad szesnastoma propozycjami.

Prokurator krajowy: poseł Woś miał się stawić do prokuratury 15 lipca. Polityk wyznaczył obrońcę 

W Polsat News Dariusz Korneluk prokurator krajowy podał, że przesłuchanie Michała Wosia było zaplanowane na 15 lipca, ale do niego nie doszło z uwagi na niestawiennictwo wezwanego.

Posłowie z naszego regionu byli na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej 

- To było ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem - mówi o rzezi wołyńskiej poseł Roman Fritz z Konfederacji.

440 tys. zł do podziału na jastrzębskie sołectwa 

Ponad 440 000,00 zł trafi do jastrzębskich sołectw. To kwota, na jaką opiewa Fundusz Sołecki – czyli specjalne środki w budżecie miasta przeznaczone tylko dla sołectw.

Kosmiczna nadbudówka zniknie. Na bloku przy ulicy Północnej ruszyła rozbiórka 

Blok przy ulicy Północnej w Jastrzębiu-Zdroju stał się placem budowy, a przynajmniej jeden z jego segmentów. Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego przystąpiono do usuwania nadbudowy, znajdującej się na nim. Dodajmy, nadbudowy znanej w całej Polsce.

Jastrzębie europejskim fenomenem? 

Czy Jastrzębie jest fenomenalnym miastem pod względem urbanistycznym? Zapewne zdania w tej kwestii są podzielone. Jednak, kiedy sięgniemy do artykułów prasowych sprzed 50 lat, widzimy tam właśnie taki obraz. Podziwiano pagórkowaty teren, pozwalający uniknąć monotonii urbanistycznej.  Warto dodać, że w gronie osób zachwycających się...

Hajer Indoor Triathlon. Kto podejmie wyzwanie? 

Jeśli wśród Czytelników są osoby chcące poczuć smak adrenaliny, gotowi na nową przygodę – to propozycja w sam raz dla nich. We wrześniu odbędzie się druga już edycja imprezy sportowej pod intrygującą nazwą Hajer Indoor Triathlon. Bez obaw, początkujący są również mile widziani.

Czy deptak w Zdroju zostanie zlikwidowany? To marnotrawstwo 

Deptakiem w Zdroju, na ulicy 1 Maja, interesują się mieszkańcy i radni. Pojawiły się nawet zapytania o to, czy zostanie zlikwidowany lub przywrócony tam ruch samochodowy. Do sprawy odniósł się prezydent Michał Urgoł, udzielając odpowiedzi na jedną z interpelacji.

Mydło, ręcznik, papier toaletowy w szkolnej toalecie  

Ostatnio Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie o nowych podstawach programowych, ale nie tylko. Drugim rozporządzeniem jest to, dotyczące szkolnego BHP. W szkolnej toalecie mają obowiązkowo znajdować się: mydło, papier toaletowy, ręcznik lub suszarka do rąk. 

Arkadiusz Panfil przewodniczącym Zarządu Osiedla Arki Bożka  

Osiedle Arki Bożka ma nowego przewodniczącego zarządu, został nim Arkadiusz Panfil, który od 22 lat mieszka na ulicy Zielonej. Dawid Kalicki, który dotychczas pełnił tę funkcję, wyjechał z Jastrzębia. 

Gorąca kultura w Parku Zdrojowym [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]  

W niezwykle gorący weekend w Parku Zdrojowym aż kipiało od propozycji kulturalnych z książką w tle. Nie zabrakło spotkań z autorami, warsztatów dla najmłodszych, dobrej muzyki i dyskusji na różnorodne tematy. Wszystko dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, organizatorowi imprezy, pod intrygującą nazwą Kulturalny Open Space.

Jastrzębski Challenge: Przepłynąć Wartę  

Dwóch jastrzębian Grzegorz „Syki” Sypniewski i Piotr Ufnal podjęło wyzwanie. Ich celem jest przepłynięcie trzeciej co do wielkości rzeki Polski – Warty. W niedzielę wyruszyli na jezioro Poraj, skąd zaczęli swoją przygodę.

Wyrzucą religię ze szkół? [FELIETON] 

Przyznam, że to dość mocno postawione pytanie, jednak debata wokół tego problemu toczy się od lat. Nie mnie przesądzać, kto ma rację. Natomiast warto zastanowić się nad tym, kto i dlaczego ma, coś komuś narzucać, kazać, egzekwować, oceniać, bo przecież kwestia wiary jest jedną z najbardziej osobistych spraw człowieka.

Nudne, a może ciekawe wakacje w mieście? 

I nadeszły wakacje. Jak co roku tu i ówdzie można usłyszeć, że wieje nudą. Czy na pewno? Jeśli wycieczkę do nowo otwartego Orientarium w Łodzi albo do Bachledowej Doliny na Słowacji można nazwać nudą, to tak. Jeszcze dorzućmy warsztaty kosmiczne albo poszukiwaczy skarbów - to dopiero jest nuda! Dla tych, którzy jednak chcą, coś...

Przystanek Muzeum. Trudna historia polsko-ukraińska  

Czerwcowe spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum, które odbyło się w Galerii Historii Miasta, poświęcone było niełatwym relacjom polsko-ukraińskim. Zaproszenie do Jastrzębia przyjął autor książki pt. „Cena wyboru. Blizny Wołynia” - Piotr Lasota Powieść osadzona jest w kontekście dramatycznych wydarzeń na Wołyniu  (1943) i ich...

Jastrzębianie na XXV Pływadłach [ZDJĘCIA, ROZMOWA]  

Jastrzębianie liczną grupą wzięli udział w jubileuszowych XXV Pływadłach w ramach Festiwalu Górnej Odry. 40-kilometrowy odcinek Odry pokonali kajakami. Do domu wrócili pełni wrażeń i ze wspomnieniami dobrej zabawy.

„Czerwony” pasek – czy to jeszcze ma sens? [FELIETON] 

Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie, pamięciowe opanowanie treści z kilkunastu przedmiotów. A więc zlikwidować „paski”, czy jednak...

Festiwal Górnej Odry – Przystań Szymańcówka [ZDJĘCIA, WIDEO]   

Piękna słoneczna pogoda, rozlewiska rzeczki Szotkówki, kajaki, a dla pragnących błogiego spokoju leżaczki – to sceneria kolejnego dnia Festiwalu Górnej Odry w Jastrzębiu-Zdroju. Tym razem miejscem wydarzeń była Przystań Szymańcówka.

Festiwal Górnej Odry. Tłumy ludzi na OWN [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Jedną ze scen Festiwalu Górnej Odry jest jastrzębski Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego – miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji.

Rzeźby pełne emocji w Jastrzębiu [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W piątek w Galerii Sztuki Współczesnej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż prac Zygmunta Brachmańskiego. To znany śląski artysta, który wykonuje zarówno prace monumentalne, jak i statuetki czy rzeźby okolicznościowe.

Zakończenie roku szkolnego w „Korfantym” [ZDJĘCIA]  

Na tę chwilę czekało tysiące uczennic i uczniów w całej Polsce. W piątek rozdano świadectwa szkolne i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ostatnim akcentem kończącego się roku szkolnego były uroczyste akademie szkolne, po nich kwiaty, podziękowania, dyplomy i ponad dwa miesiące laby.

Zobacz więcej