Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Niemczech burzą bloki. Czy u nas też jest to możliwe?

Kolejne spotkanie w Galerii Historii Miasta poświęcono dawnym dziejom, ale też przyszłości Jastrzębia-Zdroju. Prelekcja, jaką wygłosił Marcin Boratyn, nawiązywała do tradycji uzdrowiskowej oraz z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy miasto stało się silnym ośrodkiem wydobycia węgla.

W Niemczech burzą bloki. Czy u nas też jest to możliwe?
O tym, jaka będzie przyszłość Jastrzębia zastanawiano się w Galerii Historii Miasta. Fot. KaBa

O uzdrowiskowej, ale i kopalnianej przeszłości miasta mówił Marcin Boratyn, znawca lokalnej historii. Jednak podczas spotkania postawiono pytania dotyczące przyszłości Jastrzębia-Zdroju.

- Solanka i górnictwo odcisnęły piętno na tych terenach. Trzeba jednak zastanowić się, co będzie po górnictwie, bo obserwujemy schyłek tej gałęzi przemysłu. Warto już teraz postawić sobie pytania: Jak długo będą funkcjonować kopalnie? Jaka jest alternatywa dla kończącego się górnictwa? Jaka jest żywotność bloków z wielkiej płyty? Jak zatrzymać starzenie się i wyludnianie miasta? Można podsumować to jednym stwierdzeniem – nowy pomysł na Jastrzębie-Zdrój - mówił m.in. podczas prelekcji Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Zainteresowani, którzy wzięli udział w spotkaniu, dyskutowali też o odtworzeniu linii kolejowej, która mogłaby umożliwić dojazd do dużych ośrodków miejskich bez konieczności wyprowadzenia się z Jastrzębia.

Ciekawostką, na którą zwrócił uwagę Marcin Boratyn, jest to, że zabudowa Jastrzębia-Zdroju jest podobna do miasta, które znajdowało się w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) – Hoyerswerda. Po zjednoczeniu Niemiec zostało ono opustoszałe. Władze podjęły decyzję o wyburzeniu bloków 10-piętrowych. Ich dalsze utrzymanie było nieopłacalne, gdyż zamieszkiwały je pojedyncze osoby czy rodziny.

Czy taki los spotka również jastrzębskie bloki z wielkiej płyty? Czy nadejdzie czas, kiedy utrzymanie tych wielkich budynków będzie nieopłacalne? A może będzie tak, że liczba ludności osiągnie w przyszłości 20-30 tys. i zostaną tylko dawne wspomnienia o jego wielkości? Może też pojawić się jakiś nowy pomysł na miasto. Paradoksalnie będzie ono atrakcyjnym miejscem do życia niż duże aglomeracje ze wszystkimi swoimi wadami.

Prelekcja odbyła się w ramach projektu "Pod skrzydłami Jastrzębia".

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ruptawa (46.134. * .140) 2 godziny temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niestety, ale na tą chwilę, to włodarze miasta nie mają pomysłu na to miasto i młodzi muszą stąd uciekać jak najszybciej!!!