Ratownik: "Są przypadki podejrzenia koronawirusa w Jastrzębiu" 

Są na pierwszym ogniu walki z koronawirusem, ale też ratują nasze życie i zdrowie, na co dzień. Szczególnie w tej trudnej sytuacji są pierwszymi, mającymi kontakt z osobami zakażonymi. Ratownik medyczny Wojciech Grzesiak, opowiada o pracy ratowników w czasach epidemii.

Mieszkańcy jednoczą się i pomagają. Harcerze ruszają do akcji 

Żyjemy w czasie epidemii. Czy oznacza to, że człowiek, zwłaszcza starszy i chory, pozostaje sam? Nie po raz pierwszy okazuje się, że w jedności siła, że ludzie w obliczu zagrożenia potrafią być wspólnotą. Jastrzębianie sami zaczynają się organizować i przechodzą do działania. Człowiek pomaga człowiekowi.

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii  

Szybszy Internet. Lepszy zasięg w telefonie. Dane przepływające pięćdziesiąt lub sto razy szybciej. Wszystko to zapewni nowa generacja sieci komórkowej 5G. Na jej temat pojawiają się różne, czasami niesprawdzone opinie. Uczniowie ZS NR 2 im. Wojciecha Korfantego wzięli udział konferencji naukowej poświęconej tej tematyce.

Nauka jak gra, która nigdy się nie kończy? 

1 września i znowu szkoła.  Podręczniki, kartkówki, sprawdziany - proza życia. Kiedy to wszystko się skończy? - myśli niejeden uczeń. Pewnie rozczarowałby się tym, że tak naprawdę nauka, czyli poznawanie przez człowieka nigdy się nie kończy. Jeszcze bardziej zdziwiłby się, kiedy padłoby stwierdzenie, że to poznawanie może być...

Ułani, powstańcy i harcerze bronili Jastrzębia w 1939 r. 

1 września to dla Polaków data szczególna - rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie bez przyczyny w naszym mieście od lat to wydarzenia upamiętnione jest na Bożej Górze. Właśnie tam miała miejsce zacięta, choć nierówna, walka wojska polskiego z niemieckim najeźdźcą. Jastrzębia bronili także harcerze i weterani powstań śląskich....

Prezydent bez zmian. Rada przemeblowana  

Wybory samorządowe za nami. Prezydent Anna Hetman została wybrana przez mieszkańców ponad 50-cioma procentami głosów. Skład rady miasta zmieni się w 30 proc. Dziewięciu radnych pożegna się z mandatem.

Nowoczesne miasto: Aquapark, kino, parki, rynek? 

Jak ma wyglądać Jastrzębie? Każdy ma jakiś swój wymarzony obraz miasta. Kandydaci na prezydenta miasta mają różne pomysły: chcą budowy aquaparku, nowoczesnego kina, parków kieszonkowych, modernizacji ul. 1 Maja, czy wreszcie rynku. 

Prawdą po oczach: Blokowanie jedynym sposobem radnych na zaistnienie? 

Okres wyborczy to czas gorących dyskusji, „przepychanek” słownych, ale i naciągania faktów a nawet pomówień. Cykl felietonów „Prawdą po oczach” ma zwrócić uwagę czytelników na ukazujące się w przestrzeni medialnej informacje nieprawdziwe.

W policyjnym mundurze już prawie 30 lat...  

Nie miał w rodzinie krewnych, którzy nosiliby policyjny mundur. Wszystko wskazywało na to, że pójdzie w ślady ojca i zostanie górnikiem na jednej z okolicznych kopalń. Jednak po zdaniu matury zdecydował się wstąpić w szeregi policji. Obecnie mł.insp. Mirosław Jordan jest Komendantem Miejskim Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Jakub Gruszka: Pozyskiwanie inwestorów zamiast chodzenia po festynach 

"Czego by nie powiedzieć o obecnej Pani Prezydent – podczas swojej kadencji zaliczyła chyba wszystkie możliwe imprezy miejskie. Taki typ zarządzania miastem spowodował, że przez 4 lata na jastrzębskich strefach ekonomicznych nie powstała żadna nowa inwestycja (proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę), co za tym idzie nasze strefy ekonomiczne...

Pływać jak delfin... czyli łowcy medali  

Człowiek już od najdawniejszych czasów chciał dorównać zwierzętom w ich ponadludzkich umiejętnościach. Jedni marzyli o lataniu, a drudzy o pływaniu ze zwinnością i szybkością delfina. Dzisiaj niektórych z nich możemy oglądać na basenie „Laguna”, jak pływają i dokazują w wodzie. Chodzi o adeptów Klubu Sportowego „Nautilus”.

Ligas: "Jastrzębie potrzebuje zmiany" 

Jarosław Ligas kandyduje na urząd prezydenta z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przekonuje, że chce zmienić Jastrzębie i jest alternatywą wobec dwóch głównych kandydatów rywalizujących o zwycięstwo.

Wygrać milion, czyli ciekawa szkoła  

Zwycięzca bierze wszystko - cały milion, jeśli przegra, zyskuje jego przeciwnik. Emocje prawie jak w znanym teleturnieju, prawie, bo to… lekcja informatyki.  Mało kto by pomyślał, że nie dość, że to lekcja, to jeszcze powtórka. Uczniowie przygotowują się do niej solidnie, w ten sposób uzyskując oceny i utrwalając wiedzę. Kto...

150 km marszu, aby paść na kolana  

150 kilometrów w pogodzie, słońcu, upale, ale też deszczu i chłodzie. Wyłączenie się od rzeczywistości, Internetu, telefonów - tej codziennej gonitwy. Jedynym środkiem transportu są własne nogi, jak niegdyś przed wiekami. I ta ciągła myśl - „Dam radę”. 

"Nie miałem siły popełnić samobójstwa" 

Życie traci sens i od samobójstwa człowieka dzieli tylko to, że nie ma sił na popełnienie tego czynu. Wydaję się, że to już dno, z którego nie ma wyjścia. A jednak. Można cieszyć się życiem, odnosić sukcesy zawodowe i opowiadać ludziom, że każdy - bez wyjątku -  ma jakieś „jutro”.

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego: wypoczynek i polityka  

Historia Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego sięga lat 70. XX wieku. Niektórzy pewnie nie wiedzą, że powstawał on w ramach tak zwanego czynu partyjnego górników z kopalni „Moszczenica”.  Miejsce to połączyło ze sobą wypoczynek i politykę. Stało się tematem ostrych debat publicznych.

"Ludzie w Polsce są dobrzy" 

Nowożeńcy, chory chłopiec, małżeństwo, które straciło córkę - między innymi tacy, ludzie stanęli na drodze Malwiny Nowak, która przemierzyła w sumie 1400 km swoim skuterem z Jastrzębia do Gdańska i z powrotem.  Każda ze spotkanych osób miała swoje problemy, radości, pomysł na życie.

Zobacz więcej