Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zadania domowe do śmietnika?

Ostatnio w całej Polsce dyskutuje się o potrzebie zadawania prac domowych w szkole. Minister edukacji nie widzi potrzeby ich praktykowania w klasach 1-3, natomiast w klasach 4-8 w szkołach podstawowych mają być nieobowiązkowe i nie mogą podlegać ocenie.  W szkołach średnich sytuacja jest bez zmian. Czy miejsce zadań domowych ma być w przysłowiowym śmietniku? 

Zadania domowe do śmietnika?
Spór o zadania domowe to w istocie dyskusja o kształcie edukacji. Fot. pixabay

W kwestii zadań domowych Polska podzieliła się na grupę zwolenników i przeciwników tego rozwiązania. Nikt nie neguje potrzeby utrwalenia umiejętności czy niezbędnych do ich wykonania treści. Wszak powtarzanie i wielokrotne wracanie do tego, czego się raz nauczyło, jest gwarancją sukcesu edukacyjnego i życiowego. Pytaniem jest tylko, czy osiągnie się to przez przymusowe zadania domowe.

Nauczyciele klas 1-3 - z którymi rozmawiałam na ten temat - mówią, że na tym etapie edukacyjnym nikt nie każe dzieciom robić zbyt wielu zadań. Zresztą uczą oni całościowo wszystkich przedmiotów, to mają nad tym kontrolę. Jednak nic się nie stanie, jak uczeń otrzyma krótkie zadanie: napisz 3 linijki, o swoich wymarzonych wakacjach lub jeszcze raz przeczytaj czytankę z podręcznika (to już zadanie, czy jeszcze nie). Można też wykonać jedną pracę plastyczną. Pedagodzy podkreślają tylko, że mają to być zadania krótkie i niepochłaniające całej masy czasu. Gros z nich i tak wykonuje się w szkole, podczas zajęć.

Tak naprawdę przysłowiowe schody zaczynają się w klasach 4-8. Wówczas jest już podział na przedmioty i – jak to się mówi – nauka zaczyna się na poważnie, albo kończy (to wersja pesymistyczna).  Dotychczasowa praktyka z zadaniami w roli głównej już się nie sprawdza. System, w którym do nauki można było zmusić, a opornych wyrzucano ze szkół średnich, dawno się skończył. Można wprawdzie zadać obowiązkowe zadanie domowe, ale od czego jest Chat GPT? Dzięki niemu wygenerowanie pracy nie jest żadnym problemem. Już teraz uczniowie niechętni do sumiennego odrabiania zadanych lekcji, korzystają z tej „pomocy” naukowej. Czasami nawet nie wiedzą, co znajduje się w ich zeszytach, bo przepisują bezmyślnie, to co wytworzył system.  Po co zatem zlecać zadania domowe? Niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie.

Nauka czegokolwiek tylko wtedy ma sens, kiedy wynika z naturalnej potrzeby człowieka. Można wprawdzie zmuszać, straszyć, zadawać, wpisywać jedynki, przeprowadzać masę kartkówek i sprawdzianów, ale będzie to raczej z mizernym skutkiem. Zapyta ktoś, czy da się zainteresować uczniów czymkolwiek, przy tak przeładowanej podstawie programowej i wymaganiach egzaminacyjnych?  I coś w tym jest, bo przyjrzenie się jakiemuś zagadnieniu, problemowi, rozłożeniu go na czynniki pierwsze, aby zbadać, wymaga czasu i nie jest to jedna 45-minutowa lekcja. Wtedy zadaje się owe osławione „zadania”. Czy jednak przepisanie czegoś z podręcznika, internetu jest jakieś nadzwyczaj ciekawe, pożyteczne i rozwijające?

Zadania, czyli problemy do rozwiązania, przygotowanie argumentów do dyskusji czy oceny zjawisk społeczno-politycznych miały i nadal mają sens. Być może wykonanie tego podczas zajęć, przy pomocy nauczyciela przyniesie lepsze efekty. Inną sprawą jest to, czy w klasach o liczebności ok. 30 osób nauczyciel może pozwolić sobie na pracę indywidualną z uczniem i  wyjść z roli wykładowcy, a że wyjść powinien - jest bezdyskusyjne. 

Nauczyciele szkół średnich, z którymi rozmawiałam, w zadaniach domowych upatrują konieczność utrwalenia tego, czego podczas lekcji nie można zrobić z powodu… braku czasu. Pedagodzy podkreślają, że tematów do realizacji jest tak wiele, że pędzą z nimi, gdyż z tego są rozliczani.  Jeśli przyjmiemy, że w szkole średniej jest kilkanaście lekcji tygodniowo, to codzienne zadania do odrobienia mogą stać się prawdziwym koszmarem. Zwłaszcza jeśli wychodzi się z domu ok. 7:00, a wraca ok. 16:00, a bywa, że i później.

Z zadaniami (domowymi) wiąże się też dyskusja, czego mają dotyczyć. Jeśli są one powiązane z praktyką, tego, co dzieje się wokół człowieka, a nie polegają wyłącznie na przytaczaniu zazwyczaj nudnej dla młodych ludzi teorii - wówczas mają sens i mogą być ciekawe. Jednak to już debata na temat szerszej zmiany w polskim szkolnictwie, która prędzej czy później nastąpi.   

 

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jarekw (185.220. * .240) 11.04.2024 16:02

BEZ SENSU , zawsze były...

~To_sem_ja (37.248. * .3) 05.03.2024 15:31

obywatelka25 (kolor czerwony i/lub zielony), trzeba się zdecydować, któremu panu służysz?
Kreacjonizm czy darwinizm?
Oz 4 "Lud mój ginie bo brak mu poznania".

~To_sem_ja (37.248. * .12) 05.03.2024 02:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do niżej: brednie piszesz, ale nie mogę Ci odpisać, bo usuwane są moje komentarze...
Co za przypadek...

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 04.03.2024 17:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@ jastrzębianin90
Jak szkoła ma pobudzić zainteresowania skoro kolega za II miejsce w konkursie informatycznym (szkoła średnia) dostał książkę "Podstawy obsługi komputera"... (!) Jak uczeń ma chłonąć wiedzę skoro dostaje sprzeczne informacje - co innego mówi biologia czy historia a co innego dowiaduje się na religii. Nawiasem pisząc - dzieci uczą się żywotów świętych ale POMIJANE są niewygodne fakty dotyczące kościoła - wyprawy krzyżowe, wojny religijne, mordowanie niewiernych i grabieże mienia, antypapieże (usunięci z historii), prześladowania, inkwizycja, popieranie wrogów Polski.

~ZmotoryzowanyPatrol (94.254. * .167) 04.03.2024 10:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoły stawiają na informatyzację, dzieci uczą programowania, kodowania - tymczasem szef Nvidii stwierdził, że kodowanie nia ma przyszłości - bo to bedzie robić sztuczna inteligencja a dzieci trzeba nauczyć prac polowych. Już teraz mamy nadmiar socjologów, humanistów, językoznawców (byle ma dyplom ukończenia studiów) a brakuje: lekarzy, robotników, mechaników. Fakt zarobki są takie jakie są. Ludzie po szkołach nie potrafią nawet trzymać młotka (w mojej firmie pracuje młody inżynier - konstruktor który po 2 latach pracy nadal nie rozróżnia profili ceowych stalowych! (są tylko 2 rodzaje) stary majster po zawodówce musi mu poprawiać wszystkie rysunki).
@ jastrzębianin90
Szkoła tłumi zainteresowania - ty masz się przystosować do systemu, za rozwiązanie zadania 2x3 dostajesz ocenę 5 a za 3x2 pałę (bo tak każe szablon rozwiązań). Kreatywność? dobrze, "ale to nie pasuje do ogółu więc dostaniesz 4". Przyznaj się sam - czy choć raz była ci potrzebna wiedza np o budowie pantofelka i jego rozmnażaniu czy o wewnętrznej budowie liścia? (poza krzyżówkami). Albo historia Grecji - to jesteśmy w Polsce czy Grecji? - nie neguję faktu że to kolebka cywilizacji Europy - ale nie przesadzajmy. Język Polski - ty masz zgadnąć co autor wiersza miał na myśli ale ortografia to niemalże leży. Potem masz takie "kwiatki" - "madka z horom curkom"...

~To_sem_ja (37.248. * .27) 12.02.2024 21:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Masz 100% racji, ale co z tego? Widzisz, kto dorwał się do władzy, i to dzięki komu...?
System potrzebuje głąbów, sterowalnych przez "niezależne" media...

~jastrzębianin90 (79.185. * .70) 12.02.2024 19:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do Zmotoryzowany Patrol i innych fajnopolaków piszących tu komentarze - wyobraźcie sobie, że szkoła jest od przekazywania wiedzy czyli informacji z różnych dziedzin nauki. Szkoła ma dziecku a potem młodemu człowiekowi poprzez pokazywanie różnych dziedzin nauki rozbudzić jego zainteresowania, sprawić aby lepiej rozumiał otaczający go świat a nie ( nowy trend którym nastolatkowie chwalą się na TikToku ) pełzał na czworakach po centrach handlowych. A od nauki podstawowych prac są rodzice - no chyba że jest się fajnorodzicem uważającym, że wszelkie możliwe instytucje odpowiadają za wychowanie jego dziecka, tylko nie oni sami. Wiecie w jakich szkołach uczą dzieci "podstawowych, prostych, pożytecznych" prac? W specjalnych - tylko że tam dzieci faktycznie wymagają specjalnego podejścia bo są niepełnosprawne intelektualnie. A co do nauczycieli - ujmę to najdelikatniej jak potrafię - jest to bardzo specyficzna grupa zawodowa uważająca, że tylko oni skończyli studia. Tylko zauważcie jedno - w większości samorządów w Polsce kto pcha się na stanowiska prezydentów, burmistrzów czy radnych? Właśnie owi "przepracowani" nauczyciele - dziwne, skoro jak twierdzą są tak zapracowani, że na nic nie mają czasu. A same zadania domowe - utrwalają wiedzę i kształtują charakter poprzez wyrobienie sumienności i obowiązkowości - chyba, że ktoś jest zwolennikiem "bezstresowego" wychowania tworzącego nieprzystosowanych do życia i otaczającego świata ludzi.

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .104) 11.02.2024 19:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zadania domowe - to koszmar i niepotrzebny stres dla dziecka (i dla rodziców). Nie może być tak, że dziecko po przyjściu ze szkoły siedzi do późna i odrabia lekcje - gdzie jego czas wolny na odpoczynek i ro zwijanie pasji. Czy jakiś rodzić pracujący np jako spawacz bierze robotę do domu? Szkoła powinna uczyć rzeczy pożytecznych i potrzebnych. Na co dziecku wiedzieć jak rozmnażają się pantofelki, czy historia starożytnej Grecji lub Egiptu - nie mamy swojej historii? (w której mieliśmy swoich Bogów zanim narzucono nam chrześcijaństwo). Oprócz wyprowadzenia religii ze szkół trzeba odreligijnić podręczniki. Dzieci trzeba nauczyc podstawowych prostych pożytecznych prac - jak przyszyć guzik, jak uciąć deskę, jak wyprasować ubranie czy zawiesić firanę. Dla bardziej zaawansowanych - jak coś skleić, naprawić, wymienić uszczelkę, pomalować płot.

~BezwzgledneReformy (87.207. * .231) 11.02.2024 14:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zlikwidować wszystkie szkoły ,wyburzyć te budynki w ich miejsce posadzić drzewa i kwiaty .Po co wydawać tyle pieniędzy na budynki -molochy w których nie ma prawdziwych nauczycieli .Mozna prowadzić naukę wirtualną co jest coraz częstsze na całym świecie dostosowane pod możliwości każdego ucznia .Jeszcze raz powtarzam żadne podwyżki dla nauczycieli nie zmienią kształcenia naszych dzieci możliwości tych NAUCZYCIELI są wyczerpane i niewystarczające choćbyśmy przeznaczyli na to nasze wszystkie pieniądze a nie o to chodzi by płacić a nic nie uzyskać .Mam sąsiadkę za płotem która jest nauczycielką przychodzą do niej też inne nauczycielki oj co tam jest narzekania i polityki a zwolnić to wszystko niech idą do pracy jak inni ulżyć im a nasze pociechy kształcić nowocześnie jak w wielu krajach na wzór Szkoła w Chmurze !

~Brajan23 (46.204. * .62) 11.02.2024 14:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zlikwidować wszystkie szkoły ,zwolnić 95% „nauczycieli " a edukację poprowadzić jako szkoła w chmurze co już działa i to bardzo dobrze większość z zatrudnionych nauczycieli nigdy nie powinna nimi zostać i tutaj nie będę pisał więcej bo jestem wyjątkowo tolerancyjnym człowiekiem i nie lubię pisać o kimś bardzo źle a musiałbym …

~Majkelbrajan (94.254. * .91) 11.02.2024 13:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Człowieku od młodzieży się nic nie wymafa w tych czasach. Później zdarzenie z rzeczywistością. Największe lesery w pracy komórka w ręce. Tacy wyborcy są lewakom potrzebni. Śmialiśmy się że zidiocialego zachodu mamy to samo

~bonprix (193.169. * .48) 11.02.2024 13:35
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I bardzo dobrze trzeba zmienić styl nauczania w polskich szkołach.
Tak było za komuny i pislamistów.
Lekcja 45 minut potem zadanie dzwonek lekcja 45 minut zadanie .......
I kogo komuna wykształcała ludzi niezdolnych do samodzielnego myślenia.
Ludzi którymi sterował rząd i (pislamiści)
Macie 500+ i żyjcie tylko nie wychylajcie głowy wyżej niż my rząd wam pozwolimy !
Wytłumaczcie mi kto korzysta w życiu z całek ?????????????
A mnie tego uczyli

~Mironc (89.77. * .147) 11.02.2024 13:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czasy się zmieniają czy tego chcemy, czy nie. To, co kiedyś w szkole się sprawdzało, dzisiaj nie zdaje egzaminu. Trzeba poszukać innych, a co najważniejsze skutecznych metod, aby młodzież się czegokolwiek nauczyła. Obrzucanie jej inwektywami na niewiele się zda

~1135 (188.137. * .213) 11.02.2024 11:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Taaaaak. Niewykształconym narodem można łatwo sterować. Po co nam myślący ludzie jak i tak będą parobkami u zagranicznych panów. Taką wizję na upadek polskości i wszelkich morali ma Polski nie...rząd. Dotarliśmy do rządowego dna i wygląda na to że będzie jeszcze gorzej. Jedyna nadzieją w opamiętaniu ludzi.

~majkelbrian (94.254. * .91) 11.02.2024 10:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Autor artykulu wspiera po, więc będzie popierać każdy ich pomysł. W sumie głosowaliście na po i ich przybudówki to macie. Dobrze będziecie robić na niemców.

~To_sem_ja (37.248. * .22) 11.02.2024 09:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"przeładowany materiał"? Poważnie? Poziom nauczanie i wychowania leci na łeb na szyję (amerykanizacja - głupkiem łatwiej się steruje). Więc pytanie, czy zadania są potrzebne jest bez sensu. Oczywiście, że tak. Kropka.
Ale uwzględniając to dziadostwo (sztuczną inteligencję, która "zaprasza" do oszustwa), powinny być zadawane tak, aby pracując z np. podręcznikiem, przygotowywali się na następną lekcję z np. trzech krótkich zagadnień, o których dopiero będą zajęcia.
Za jakąkolwiek pomoc elektroniczną na kekcji, pała. I niech sobie korzystają, z czego chcą.
Jakoś na oglądanie glupot, z nosami w telefonach, to mają zawsze dużo czasu... I poziom chamstwa też wzrasta...

~Ryl (46.134. * .169) 11.02.2024 09:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No pewnie , 4-5 klas wystarczy. Potem głąb dostanie dowód i może jechać do Helmuta na szparagi. Ludzie obudźcie się !!!
Jeszcze chyba nigdy nie było tak niekompetentnych ludzi w rządzie.