Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ten człowiek mógł umrzeć. Czy już nic nas nie wzrusza? [FELIETON]

Czy to możliwe, aby w biały dzień w średniej wielkości mieście człowiek leżał w kałuży krwi, a przechodnie tego „nie zauważyli”? Niestety, taka sytuacja wydarzyła się w Jastrzębiu-Zdroju. Mężczyzna mógł się wykrwawić, umrzeć, ponieważ nikt nie zainteresował się jego losem. Czy naprawdę poziom znieczulicy osiągnął takie wartości, że nawet życie ludzkie nie ma dla nas znaczenia?

Ten człowiek mógł umrzeć. Czy już nic nas nie wzrusza? [FELIETON]

Sytuacja opisana na wstępie to nie projekcja mojej wyobraźni, a konkretne zdarzenie, o którym poinformowała jastrzębska policja. Wszystko wydarzyło się pod koniec maja i rozegrało się przy głównej ulicy w mieście - al. Piłsudskiego. Gdyby nie dwie dziewczynki w wieku 11 i 13 lat, które zadzwoniły na numer alarmowy 112, mogło dojść do tragedii. Czy jest coś na usprawiedliwienie dorosłych? Może ich w tym momencie tam nie było i nic nie widzieli? Nic podobnego, jak podała policja, ludzie przechodzili obok potrzebującego pomocy człowieka i nikt nie zainteresował się jego losem. Nastolatki uratowały życie poszkodowanego. Jednak w tym kontekście wypada zapytać, czy osoby dorosłe są już na tyle obojętne, wobec tego, co dzieje się wokół nich, że nie są w stanie nawet zadzwonić do odpowiednich służb i zgłosić potrzebę interwencji?

Pomagając narażamy się na hejt?

Inną nie mniej ciekawą sprawą jest to, jakie opinie pojawiły się w komentarzach pod postem na temat tego zdarzenia. Zamiast wyrazić uznanie i szacunek dla godnej postawy młodych jastrzębianek, odezwały się głosy umniejszające ich rolę, dyskredytujące je, a nawet padło określenie, że są jastrzębskimi „Dyzmami”.  To ewidentny wyraz zazdrości, a nawet zawiści.

Zastanawia mnie, co powoduje, że my – ludzie XXI wieku jesteśmy tak nieczuli na ludzką krzywdę (oczywiście nie wszyscy). Z jednej strony bierzemy udział w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych akcjach, a z drugiej nie zauważamy pojedynczego człowieka, który stracił przytomność na ulicy, zemdlał, uderzył głową o chodnik, a może ma zawał serca?

Nie dość tego, to jeszcze dwie nastolatki zostały przez niektórych internautów okrzyknięte „Dyzmami”, czyli oszustkami, robiącymi coś na pokaz w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Padają epitety o „wątpliwych bohaterkach”. Niech ci wszyscy życzliwi komentatorzy na swojej drodze życiowej spotykają, jak najwięcej takich „karierowiczów”, bo może się okazać, że właśnie im zawdzięczać będą życie.

Telefon na 112 urasta do rangi bohaterstwa

Staram się też zrozumieć tych komentujących, którzy mają wątpliwości czy zadzwonienie na numer 112 powinno być nazwane bohaterstwem. Jednak w obecnej rzeczywistości nie jest to przesadą. Jeśli dorośli, wykształceni ludzie potrafią obrócić głowę i przejść czy pojechać dalej, to o czym my mówimy?

W przypadku, kiedy dojdzie do najgorszego, padają słowa: spieszyłem się, nie widziałem, nie słyszałem, jechałam do pracy, do przedszkola po dziecko i nie miałam czasu. Sposoby uspokajania sumienia są różne. Czy są skuteczne, o to trzeba by zapytać ich autorów.

Na zakończenie przywołam historię 14-letniej Natalii z Andrychowa. W listopadzie ubiegłego roku siedziała skulona pod sklepem i zamarzła na oczach klientów, przechodniów, przejeżdżających obok kierowców. Nikt nic nie widział, nie zauważył, nie zareagował. Nastolatka zmarła.

 

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mysz (79.184. * .48) 04.06.2024 21:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do 121222 co ty za bzdury wypisujesz.-112 to numer alarmowy.Tam zgłasza się wszystkie zdarzenia.Oni przekierowują na odpowiedni numer.

~bobo1 (46.112. * .237) 03.06.2024 13:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz prezydent miasta powinien uhonorowacte dwie dziewczynki jakąś super nagroda

~mysz (79.184. * .48) 03.06.2024 10:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jest obraz naszego społeczeństwa (nie calego).Ktoś leży na ulicy nikt nie podejdzie bo pijany, bo bezdomny itd.bezdomny,pijany, robotnik w ubraniu roboczym to człowiek jak ja i Ty.Pogarda do drugiego człowieka, do życia to wyraz bezduszności .Ludzie stają się cyborgami,bez empatii i rozumu.Widoc to szczególnie w internacie w komentarzach.Nawet śmierci nie uszanują, wszystko jest zohydzane,szkalowane ,opluwane.Dwie mądre dziewczynki uratowały człowieka to zostały za to oplute jadem.WSTYD OGROMNY WSTYD TAK SIE ZACHOWYWAC.BRAWO DZIEWCZYNY JESTESCIE WIELKIE.MIEJCIE ZAWSZE OCZY OTWARTE.POMAGAĆ TO CZYN SZLACHETNY

~121222 (87.239. * .206) 03.06.2024 08:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Na 112 się nie wykonuje połączeń dzwoniąc po pogotowie bo oni zbierają wywiad i przełączają na 999 i drugi raz to samo się.mowo, 112 nie ma kompetencji wysłania karetki pogotowia !

~Ewa1987 (89.72. * .133) 03.06.2024 07:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niestety w naszym mieście znieczuluca sięgnęła zenitu. Mam porównanie do innych miejscowości i to nie tylko moje zdanie. Każdy powinien porozmawiać ze swoim sumieniem i zastanowić się nad sensem życia. Oby więcej takich ludzi jak te dwie dziewczyny , ogromny szacon i wielkie brawa

~Gadzina (94.232. * .135) 03.06.2024 07:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Takie czasy, ze jak sie zainteresujesz to mozesz miec wieksze klopoty niz jak olejesz.