Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Te zabawki lepiej wyrzucić! Przekraczają dopuszczalne stężenia ftalanów [LISTA]

UOKiK wziął pod lupę zabawki dla dzieci. Sprawdzono 220 różnych produktów - lalki, piłki, dmuchane koła do pływania, skakanki i wiele innych. Aż w jednej trzeciej z nich wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości - w tym m.in. przekroczenia dopuszczalnych stężeń ftalanów.

Te zabawki lepiej wyrzucić! Przekraczają dopuszczalne stężenia ftalanów [LISTA]freepik ilustracyjne
UOKiK przypomina, że producenci, importerzy i dystrybutorzy mają określone obowiązki, za niedopełnienie których mogą czekać wysokie kary finansowe.

Kilkadziesiąt nieprawidłowości

Dopuszczalne stężenie ftalanów przekroczone nawet 300-krotnie. Takie wyniki uzyskał UOKiK i Inspekcja Handlowa w badaniach, którym poddano zabawki dla dzieci. Skontrolowano 220 produktów - w jednej trzeciej z nich (72) wykryto nieprawidłowości. Najwięcej, 24%, dotyczyło błędnego oznakowania - braku: ostrzeżeń i instrukcji w języku polskim, danych producenta i importera oraz deklaracji zgodności.

- W 18% modeli znaleźliśmy zbyt duże stężenie ftalanów - podsumowuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Badanie prowadzono od stycznia do października ubiegłego roku na terenie całej Polski, a kontroli poddano producentów, importerów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe.

- Zbadaliśmy: lalki, kucyki, piszczki, zabawki do kąpieli i z przyssawkami, skakanki, wiaderka, łopatki, foremki, zabawki dmuchane w kształcie zwierząt, postaci i łódek, piłki oraz piłki i zwierzątka do skakania. Pochodziły one z Chin - 181, Polski -15, Włoch - 8, Niemiec - 6, Wielkiej Brytanii - 4, Grecji, Czech, Irlandii i Francji - po 1. W przypadku dwóch zabawek nie udało się ustalić kraju pochodzenia - wyliczają urzędnicy.

Ftalany

"Służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczności. Nie mają zapachu ani smaku - ocena ich zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanym laboratorium. W wysokim stężeniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia - mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów" - wyjaśnia urząd w pokontrolnym raporcie.

Produkt nie powinien znajdować się w sprzedaży, jeśli stężenie ftalanów przekracza 0,1% w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów (plastyfikatory zwiększają elastyczność i stabilność substancji).

- W przypadku 33 zabawek z niezgodnościami formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze, z czego jeszcze 2 ich nie zakończyło - dodaje Urząd.

Część produktów wycofano z rynku, w innych przypadkach trwają dalsze analizy i postępowania administracyjne - jeśli chodzi o produkty z przekroczoną zawartością ftalanów, urząd nie wyklucza nałożenia kar.

UOKiK przypomina, że producenci, importerzy i dystrybutorzy mają określone obowiązki, za niedopełnienie których mogą czekać wysokie kary finansowe. W przypadku wprowadzenia do obrotu zabawki niezgodnej z wymaganiami - do 100 tysięcy złotych. Za każdą niezgodność formalną, jak np. brak danych producenta - do 10 tysięcy złotych. Za brak oznakowania CE - do 20 tysięcy złotych.

Poniżej znajduje się lista skontrolowanych zabawek.

fot. UOKiK

fot. UOKiK

Pełna lista skontrolowanych zabawek wraz z wynikami znajduje się tutaj - plik do pobrania:

Pobierz Wykaz-zabawki-ftalany-kontrola-IH-2023.pdf (format pdf, rozmiar ~2.53 M)

źr. UOKiK, oprac. sqx

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ruble (92.223. * .210) 21.02.2024 11:19

Wyrzucić? Ludzie zapłacili za zabawki które ktoś dopuścił do sprzedaży a teraz każą mu to wyrzucić? Może oddać i niech zwrócą pieniądze!
Bo ludzie nie wiedza do którego kontenera wyrzucić, ni to plastik ni to guma.

~To_sem_ja (31.0. * .236) 21.02.2024 10:36

Ojrofaszystowski kraj, ojrofaszystowskie obyczaje...
Poza tym to wszystko to teorie spisku i foliarstwo, w telewizorze o tym nie mówili...

~ZmotoryzowanyPatrol (94.254. * .167) 21.02.2024 10:17

Czemu nie wezmą się za producentów podających bardzo lakoniczną informację "Wyprodukowano w UE" - producent się wstydzi? Lub też "Wyprodukowano z surowców z UE i spoza UE" - teraz to może oznaczać że na 1 tonę produktu 100 gr jest np z Francji a reszta - to "produkt techniczny"...