Coraz chętniej emeryci i renciści sięgają po mLegitymację, ale co w przypadku jeśli senior chce korzystać z plastikowej karty? 

Ponad 413,5 tys. emerytów i rencistów pobrało mLegitymację ZUS w bezpłatnej aplikacji mObywatel. - Dzięki elektronicznej legitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących ulg seniorom, np. ze zniżek na bilety - przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Mija termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 

Do 5 czerwca prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Termin został więc wydłużony, bo początkowo mówiło się o 1 dniu miesiąca.

Przez takie błędy we wniosku później otrzymasz 500 plus 

ZUS od czerwca rozpoczyna wypłatę 500 plus na nowy okres świadczeniowy. W tym miesiącu przelewy na konta otrzymają te osoby, które złożyły prawidłowy wniosek do końca kwietnia. - Niestety, wciąż zdarzają się błędy w składanych formularzach, dlatego przed ich wysłaniem warto sprawdzić, czy wszystkie dane zostały poprawnie podane....

Do 1 czerwca można składać wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 

Przedsiębiorcy, którym po rozliczeniu rocznej składki zdrowotnej wyszła nadpłata, na ich profilu PUE został utworzony wniosek o zwrot tych pieniędzy. Do 1 czerwca płatnicy mają czas na złożenie takiego dokumentu. Do tej pory przekazano 659 tys. wniosków o zwrot nadpłaconej składki na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł.

Są nowe limity dorabiania. Lepiej ich pilnować 

W czerwcu niektórzy pracujący renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. Od 1 czerwca bezpieczny próg przychodów zwiększy się o 273 zł i wyniesie 4987 zł.

Pracowici Ślązacy. Województwo z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju 

Mieszkańcy Śląska nie próżnują, pod koniec kwietnia w województwie odnotowano jeden z najniższych wskaźników bezrobocia. Na nieco ponad 4,5 miliona mieszkańców, zarejestrowanych bezrobotnych jest 66 600. Lepszy wynik uzyskało jedynie województwo wielkopolskie.

ZUS apeluje o ostrożność. Jak rozpoznać oszustwo i chronić się przed nim? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Wielomilionowe oszustwo. Praca, remonty i imprezy na zwolnieniu lekarskim 

Jak pokazują dane z pierwszego kwartału tego roku, w niektórych oddziałach w województwie śląskim niemal co druga skontrolowana osoba na chorobowym wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. W Śląskim w wyniku przeprowadzonych kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich kwota cofniętych i...

ZUS w Rybniku otwarty w sobotę dla przedsiębiorców. Urzędnicy pomogą w rozliczeniu składki zdrowotnej 

Do 22 maja płatnicy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Czasu zostało niewiele, dlatego ZUS w Rybniku organizuje dla przedsiębiorców dzień otwarty w sobotę, 20 maja. Tego dnia, w godz. od 9.00 do 14.00 na klientów czekać będą doradcy ZUS, którzy wyjaśnią, pomogą i podpowiedzą w zakresie...

Jak rozliczyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Skorzystaj z wiedzy ekspertów 

ZUS organizuje kolejne, bezpłatne webinarium na temat rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja. Wystarczy kliknąć w link do szkolenia, który znajduje się na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce Aktualności.

62 lata bez zwolnień lekarskich. Rekordzista ze Śląska otrzymuje 43 tys. zł emerytury 

Przeciętna emerytura w kraju to obecnie około 3 tys. zł brutto. Najwyższa emerytura jest kilkanaście razy większa, bo wynosi ponad 43 tys. zł. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa śląskiego, a wypłaca ją Oddział ZUS w Zabrzu. Szczęśliwy emeryt na swoje świadczenie pracował blisko 63 lata, a karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat.

Rodzicu, nie przegap terminu na złożenie wniosku. Możesz zyskać dodatkowe pieniądze 

Ważna data dla rodziców. Tylko do 17 maja rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej, wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Kto musi pamiętać o rozliczeniu składki zdrowotnej? 

Do 22 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

Płaca minimalna w 2024 roku ma wzrosnąć o 20%, zapowiada Federacja Przedsiębiorców Polskich  

Zapowiadana podwyżka ma wynieść ponad 700 zł brutto miesięcznie. Obliczeń dokonano w oparciu o prognozy kluczowych wskaźników makroekonomicznych zawarte w przyjętym ostatnio przez Radę Ministrów Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026.

Jakość benzyny się poprawiła, gorzej jest z LPG. Nieprawidłowości w próbkach pobranych na Śląsku  

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 1,34 proc. skontrolowanych próbek paliw ciekłych – nieco mniej niż w 2021 r. (1,72 proc.). Wyniki kontroli w 2022 r. wskazują na poprawę jakości benzyny i pogorszenie jakości LPG w porównaniu do ubiegłego roku. Podobnie jak w latach poprzednich wśród kwestionowanych próbek dominuje olej napędowy.

Kiedy w 2023 roku przypada ostateczny termin rozliczeń podatkowych za 2022 rok? 

108 lat ma najstarszy podatnik, który rozlicza się przez internet. Z kolei najszybciej złożone zeznanie w usłudze Twój e-PIT zajęło podatnikowi zaledwie 3 sekundy. Z tego sposobu z roku na rok korzysta coraz więcej osób.

380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji 

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać dodając ją w aplikacji mObywatel. W ZUS podkreślają, że to bardzo wygodny sposób by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym np. telefonie. Z tej możliwości...

Zobacz więcej