Z pomocą robota za 10,5 mln zł chirurdzy przeprowadzają operacje w jastrzębskim szpitalu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest pierwszym w Polsce ośrodkiem, który zainstalował i wykorzystuje system robotyczny HUGO™ RAS. Pierwsze zabiegi przy wykorzystaniu tego robota odbyły się 9 grudnia 2024 r. „Pierwsze procedury z zakresu urologii i chirurgii kolorektalnej odbyły się przy wsparciu doświadczonych chirurgów robotycznych. Mamy nadzieję, że w tym roku kalendarzowym uda się wykonać łącznie ponad 200 procedur” – mówił podczas konferencji prasowej 9 stycznia 2025 r. Wojciech Kreis, z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa. Podkreślił, że WSS Nr 2 kupił robota z własnych środków, i stara się o zwrot środków z KPO. Dyr. Kreis nie krył dumy, że dzięki HUGO™ RAS taki szpital jak WSS Nr 2 może nowocześnie leczyć pacjentów.
Z pomocą robota za 10 mln zł chirurdzy przeprowadzają operacje w jastrzębskim szpitalu
Pierwsza w Polsce instalacja HUGO™ RAS otwiera nowy rozdział chirurgii robotycznej w Polsce. – Cieszymy się, że to właśnie nasz szpital miał okazję, jako pierwszy w Polsce, sprawdzić możliwości robota HUGO. Jesteśmy dumni, że ta nowoczesna technologia pomoże leczyć naszych pacjentów, i że nasza placówka w Jastrzębiu-Zdroju dołącza do grona tych, które otworzyły się na najnowocześniejsze rozwiązania, oferowane przez współczesną medycynę. Zamierzamy wykorzystywać HUGO intensywnie, mając w centrum uwagi dobro pacjentów – podkreśla Robert Ostrowski, p.o. Dyrektora WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
Dr Agata Witosińska-Walica, jedna z nielicznych w Polsce kobiet-urologów, zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej dodała, że robot HUGO to również szansa rozwoju dla młodych ambitnych lekarzy.
- Operacje robotyczne w raku prostaty to złoty starndard. System HUGO RAS ma doskonałej jakości obraz, bardzo precyzyjne ruchy narzędzi. W porównaniu z laparoskopią jest dużo miejsze ryzyko nietrzymania moczu. HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty, no i zdecydowanie przyspiesza rekonwalscencję. Poza tym cieszę się, że mając robota HUGO, otworzyła się nowa szansa na rozwój naszego zespołu – podkreślała dr Witosińska-Walica. Pierwszy w Polsce zabieg prostatektomii przy użyciu HUGO powierzono dr Norbertowi Foltyńskiemu, specjaliście w zakresie urologii. - To nie robot operuje, to operuje chirurg, który za pomocą manetek kieruje działaniami robota – mówił dr Foltyński.
Największy wzrost liczby zabiegów przy wykorzystaniu robota notuje się w chirurgii ogólnej. W ciągu pierwszego tygodnia działania HUGO™ RAS wykonano 5 procedur (3 prawe hemikolektomie i 2 sigmoidektomie). Dr Artur Ploch, zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej podkreślił, że HUGO jest bardzo pomocny w pracy chirurga, zwłaszcza w kwestii precyzji i ergonomii pracy.
- Asysta robota daje minimalny uraz tkanek, pacjenci są wolni od powikłań, szybciej są pionizowani i szybciej wracają do normalnego funkcjnowania. Ale też szybciej mogą podjąć dalsze leczenie onkologiczne – chemio- lub radioterapią. Otwarta konsola HUGO ułatwia komunikację i poprawia współpracę zespołu operacyjnego. Powoduje, że młodzi chirurdzy mogą stać za operatorem i uczyć się. Poza tym HUGO jest tak skonstruowany, że operator nie męczy się nawet podczas wielogodzinnego zabiegu – zapewniał dr Ploch. Zgodził się z tym dr Adam Kapias, specjalista w dziedzinie chirurgii, który jako pierwszy wykonał zabieg prawej hemikolektomii (polegający na usunięciu prawej części okrężnicy) przy użyciu HUGO™ RAS.
- HUGO to system modułowy i przenośny, co ułatwia wykorzystanie robota przez chirurgów różnych specjalizacji i umożliwia sprawne przeniesienie systemu z jednej sali operacyjnej do drugiej. Dzięki temu nasi lekarze będą mogli pomóc pacjentom z różnymi schorzeniami – podkreślił dr Kapias.
Zabiegi przy użyciu robota przynoszą pacjentowi szereg korzyści; przede wszystkim gwarantują ogromną precyzję, wiążą się z mniejszą utratą krwi, mniejszą liczbą powikłań i szybszym powrotem do sprawności. - Jak się obudziłam po zabiegu i zobaczyłam, że nie mam rurek ani ran, popłakałam się ze szczęścia. Już wieczorem, tego samego dnia chciałam chodzić. Pielęgniarki wręcz powstrzymywały mnie przed aktywnością. Nic mnie nie bolało. Jestem bardzo zadowolona i chwalę się znajomym, że operował mnie lekarz w asyście robota – cieszyła się Jadwiga Dzierżęga (l. 76), która z powodu raka kątnicy w WSS Nr 2 przeszła zabieg hemikolektomii prawostronnej z zespoleniem staplerowym wewnątrzbrzusznym, w asyście HUGO™ RAS. Wtóruje jej Ewa Faroń (l. 59) z rakiem jelita grubego, która - przy użyciu HUGO – przeszła zabieg resekcji zgięcia esiczo-odbytniczego z zespoleniem staplerowym. - Nie mam żadnych większych blizn. Ot, ślady po małych nacięciach. To niesamowite – mówiła.
Na te deklaracje zareagował Oskar Drabik kierownik Działu Robotyki Medtronic Poland. - Zgodnie z Misją Medtronic Pacjent jest w centrum naszej uwagi. Nieustannie rozwijamy nasze innowacyjne technologie właśnie z myślą o nim. Ale myślimy też o chirurgach i systemie opieki zdrowotnej. Medtronic przykłada bardzo dużą wagę do systemu szkoleń i wspierania chirurgów w podnoszeniu ich kwalifikacji w obszarze chirurgii robotycznej. Jesteśmy przekonani, że HUGO będzie tu w Jastrzębiu-Zdroju dobrze służył pacjentom – podkreślił Drabik.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wyróżnia się najwyższą jakością świadczonych usług, potwierdzoną certyfikatem ISO, oraz wielospecjalistycznym podejściem, zapewniającym pacjentom kompleksową opiekę medyczną. To również miejsce, w którym młodzi lekarze i personel medyczny mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności, czerpiąc wiedzę z bogatego doświadczenia specjalistów. Tylko w 2024 r. w WSS Nr 2 wykonano ponad 8000 procedur na bloku operacyjnym.
To dlaczego jest na samym końcu szpitalów specjalistycznych skoro tak pieknie w nim wirtualnie wyglada ?
Brawo.