Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

NOP-y po szczepieniu na Covid-19. Ile odszkodowań wypłacono, za co i po jakich szczepionkach? [ANKIETA]

Po pół roku od utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, Rzecznik Praw Pacjenta podsumowuje zgłoszone dotychczas przypadki i wydane w tym czasie decyzje. Przyznano łącznie ponad 2,2 mln złotych odszkodowań z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko COVID-19. "Fundusz Kompensacyjny zdaje egzamin i sprawnie realizuje założone cele. Jego działalność owocuje konkretną i szybką pomocą dla osób, które doznały ciężkiego odczynu poszczepiennego i zasługują na rekompensatę w tym zakresie" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

NOP-y po szczepieniu na Covid-19. Ile odszkodowań wypłacono, za co i po jakich szczepionkach? [ANKIETA]
Na zdjęciu Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. / fot. gov.pl

Ankieta

Czy zaszczepiłaś/eś się przeciwko Covid-19?
Zobacz więcej

"Zainteresowanie Funduszem przerosło pierwotne oczekiwania" - czytamy w podsumowaniu Rzecznika Praw Pacjenta. Od 12 lutego wpłynęło 1165 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Najwięcej złożyły osoby w przedziale wiekowym 61-70 lat (26,6%), najmniej dotyczyło dzieci do 11 roku życia (0,4%).

Każdy taki wniosek jest poddawany wstępnej analizie, po której może zostać odrzucony bądź przyjęty do dalszego postępowania. Wszczęto je w 699 sprawach. Pracownicy Biura Rzecznika gromadzą niezbędną dokumentację, a następnie każdy przypadek jest opiniowany przez działający przy Rzeczniku Zespół ds. Świadczeń, składający się z lekarzy specjalistów.

Uznano, że okoliczności 418 spraw były niewystarczające, by wszcząć postępowanie. Najczęstszym powodem odmowy rozpatrywania wniosków było niespełnienie podstawowego wymogu wskazanego w ustawie, czyli co najmniej 14-dniowego pobytu w szpitalu. 9 spraw pozostawiono bez rozpoznania, w kolejnych 39 przypadkach trwa badanie spełnienia wymogów formalnych lub uzupełnianie złożonych wniosków.

Rzecznik wydał dotąd 370 decyzji, w tym 108 pozytywnych. Średnia przyznana kwota to blisko 20,5 tys. zł. Czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej możliwej kwocie, czyli 100 tys. zł. Łączna suma przyznanych świadczeń opiewa na ponad 2 mln 210 tys. zł.

Decyzje pozytywne dotyczą szczepionek: Comirnaty (Pfizer i BioNTech) - 52,8 proc., Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) - 28,7 proc., Jcovden (dawniej Janssen) - 12 proc. i Spikevax (dawniej Moderna) - 6,5 proc. Porównując to do udziału poszczególnych szczepionek w ogólnej liczbie wykonanych w Polsce szczepień są to odsetki istotnie niższe w przypadku Comirnaty, a zdecydowanie wyższe - w odniesieniu do szczepionek Vaxzevria i Jcovden.

Aż 55,6 proc. przyznanych świadczeń (60 decyzji) dotyczy przypadków wstrząsu anafilaktycznego, który spowodował konieczność obserwacji pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub krótkiej hospitalizacji. Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia (łącznie 48), dotyczyły najczęściej takich działań niepożądanych, jak Zespół Guillain-Barré (14), odczyny poszczepienne związane z zakrzepicą (10), zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia (8) oraz małopłytkowość immunologiczna (5). W tych przypadkach pobyt w szpitalu trwał co najmniej 14 dni.

- Statystyki, zarówno jeśli chodzi o liczbę decyzji przyznających świadczenie kompensacyjne, jak i zgłoszonych NOP-ów, jednoznacznie potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa szczepionek. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wykonana została dotąd ogromna liczba blisko 55,5 mln szczepień. Do poważnych działań niepożądanych dochodzi zaś bardzo rzadko. Utworzenie Funduszu jest wyrazem odpowiedzialności Państwa, które zachęca obywateli do szczepień - w interesie indywidualnym, ale też zbiorowym - komentuje Bartłomiej Chmielowiec.

Biuro Rzecznika kontynuuje rozpatrywanie wniosków. Obecnie prowadzonych jest 329 postępowań. Wnioski dotyczące działań niepożądanych, które wystąpiły przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 27 stycznia 2022 roku, będzie można jeszcze składać do końca grudnia. Od przyszłego roku działalność Funduszu zostanie zaś rozszerzona o wszystkie wykonywane w Polsce szczepienia obowiązkowe.

Szczegółowe informacje o Funduszu Kompensacyjnym można znaleźć TUTAJ.

Dodajmy, że do końca lipca zarejestrowano 18 703 Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) i Niepożądanych Zdarzeń Medycznych (NZM), wykonano łącznie 54 980 799 szczepień. Szczegółowe dane na temat NOP-ów znajdziesz tutaj-link.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].