Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Już jest lekarstwo na koronawirusa! Stworzyli lek na COVID-19 z osocza naszych górników

Lubelski Biomed rozpoczął produkcję pierwszego polskiego leku przeciw COVID-19. Ze 150 litrów krwi, jakie zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Już jest lekarstwo na koronawirusa! Stworzyli lek na COVID-19 z osocza naszych górników
Górnicy z JSW oddali aż 100 litrów osocza, które posłużyło do produkcji leku. fot. Dawid Lach/JSW

Już jest lekarstwo na koronawirusa! Stworzyli lek na COVID-19 z osocza naszych górników

Pracownicy JSW w dużej mierze przyczynili się do sukcesu lubelskiej firmy biotechnologicznej. To efekt wspólnych akcji organizowanych wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, gdy krew i osocze oddawała rekordowa liczba osób.

- Bez osocza ozdrowieńców lek nie mógłby powstać. Jedynie ofiarność dawców pozwala na jego wytworzenie. Postawa górników jest niezwykle budująca. Oddając osocze nie tylko ratują życie i zdrowie ludzkie, ale przyczyniają się do uniezależnienia się Polski od dostaw leków z zagranicy. Ta patriotyczna postawa zasługuje na wielki szacunek – mówi Piotr Fic, członek zarządu Biomed Lublin SA ds. operacyjnych.

Proces produkcyjny pierwszej serii immunoglobuliny zajmie około półtora miesiąca. Na początku września będzie znana niezbędna liczba przeciwciał w osoczu i liczba ampułek leku, który będzie można z niego wyprodukować. Preparat powinien być gotowy do badań klinicznych pod koniec października. To oznacza, że pierwszy pacjent otrzyma pierwszą dawkę leku za około 8 - 9 tygodni. Po kolejnych 4 miesiącach pojawią się pierwsze wnioski z badań klinicznych. Lek wejdzie do sprzedaży po przejściu procesu rejestracyjnego.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~heh (87.207. * .195) 19.08.2020 22:34
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

~bew ryle to największa grupa zawodowa chorych w Polsce, do tego najczęściej oddają krew/osocze, bo wtedy mają wolne po przechlaniu. Po drugie, z 1600 oddających osocze, 1000 było górników, reszta normalni ludzie. Po trzecie, to nie szczepionka, tylko lek. Po czwarte z tej ilości osocza wyprodukują tylko około 3000 dawek leku. Po piąte, jeszcze sami nie wiedzą jak lek zadziała na układ immunologiczny, więc w zasadzie, to nie wiadomo czy zadziała... itd., itp.I tak, odmówię przyjęcia :)

~do_poniżej (46.134. * .228) 19.08.2020 18:47
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem
To ty fulosz głupoty

~Do_nizej (5.173. * .28) 19.08.2020 12:57
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

A kto inny miał oddać krew jak mogli to tylko zrobić zarażeni a tych było najwiecej na grubie.
Gdyby budowlańcy albo rolnicy byli chorzy też by oddali krew wiec facet nie „fulej głupot”!!!

~bew (5.184. * .162) 19.08.2020 12:36
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

myślę że Ci co "hejtowali" górników i górnictwo
honorowo odmówią przyjęcia tej szczepionki ?