Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W którym szpitalu w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć?

Przeanalizowaliśmy zakres danych obejmujących lata 2010-2023, aby zobrazować, w którym szpitalu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Sprawdziliśmy także, ile dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie i jaki procent całości one stanowią. Zachęcamy do sprawdzenia danych i komentowania.

W którym szpitalu w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć?ilustracyjne freepik
Który szpital na poród najchętniej wybierają kobiety w regionie? Porównaliśmy dane, również te dotyczące porodów przez cesarskie cięcie.

Liczba porodów na Śląsku

W Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju funkcjonują wojewódzkie szpitale specjalistyczne, w Raciborzu - szpital rejonowy, w Wodzisławiu Śląskim - powiatowy, w Żorach - miejski. Na podstawie danych dostępnych w raporcie NFZ "Porody w Polsce" przygotowaliśmy zestawienia dotyczące liczby porodów w poszczególnych szpitalach. Sprawdziliśmy także, gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć.

W ostatnich latach roczna liczba porodów w Polsce wynosiła od 297 do 366 tys.

Liczba porodów ze znieczuleniem (z wyłączeniem cesarskich cięć) w Polsce:

  • 25 325 w 2019 roku
  • 23 430 w 2020 roku
  • 21 853 w 2021 roku
  • 22 475 w 2022 roku

Liczba porodów na Śląsku w poszczególnych latach:

  • w 2019 roku - 38 064
  • w 2020 roku - 35 532
  • w 2021 roku - 32 291
  • w 2022 roku - 29 414

Na przestrzeni czterech kolejnych lat widać wyraźny spadek porodów.

Liczba porodów Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory 2010-06.2023:

Suma porodów z podziałem na miasta:

Liczba porodów przez cesarskie cięcie:

Suma porodów przez cesarskie cięcie:

Porody przez cesarskie cięcie - podział procentowy:

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 25.01.2024 12:57

Ale wszędzie masz spadki. W Jastrzębiu 2022 - 954 do 377 w 2023! U nas przynajmniej wynika to nie tylko z demografii ale także remontu i zamknięć czasowych. A u was? Władze Rybnika są sprytne i wiedzą co można zrobić aby poprawić wizerunek lecznicy. Dzisiaj w WSS3 otwarto najnowocześniejszą porodówkę w województwie. Silny i bogaty może sobie pozwolić na... wydanie 12 milionów na nie swój szpital aby ściągnąć tu pacjentki z całego regionu. Brawo Kuczera, brawo Rybnik!

~Do_dumnyzmiasta (46.204. * .255) 25.01.2024 10:35

Arteks, ale po co pieprzysz takie kocopoły o remoncie rybnickiej porodówki???
Patrząc na wykresy, to rybnicka porodówka jest słabym wiejskim poziomie od 2016 roku. Czyli remontujecie porodowkę od 8 lat?!?!?!
Ochloń człeniu, bo chyba ci okularki zaparowały z nerwów.
W przeliczeniu na liczbe mieszkańców, Rybnik jest najsłabszą spośród 5 porodówek w regionie.
Nikt nie chce w Rybniku rodzić, mieszkać i przyjeżdżać do niego.
A to tobie musi być bardzo przykro, bo
JESTEŚ TYLKO Z RYBNIKA!!!

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 24.01.2024 22:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@luxverit "potęzny problem Rybnika" leży w tym, że od maja 2023 porodówka przechodzi remont kapitalny, a przez to nie funkcjonuje normalnie. Wiele położnych była odsyłana do innych szpitali. No ale już wkrótce w mediach pewnie będzie głośno o... najnowocześniejszej porodówce na Śląsku. To podobno kwestia tygodni. A wtedy... to on zacznie przyciągać do rodzenia jak wszystko co nowsze, lepsze, bardziej komfortowe. :D

~luxverit (91.224. * .43) 24.01.2024 13:43

Rybnik plus powiat rybnicki SRB (Czerwionka, Świerklany Jejkowice Gaszowice Lyski) to 200 tys mieszkańcow i prawie tyle samo urodzeń co 58 tysieczne Żory!
Gdzie lezy potęzny problem Rybnika, że rybniczanki nie chcą rodzić dzieci?
To jest ewenement na skalę europejską!

~Mandżaro (46.204. * .134) 24.01.2024 10:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czytając tu frazesy Arteksa o tym że Rybnik jest mega miastem, to rybnicka porodówka totalna porażka. Rybnik 120 tys miasto za Wodzisławiem Raciborzem i Jastrzębiem.
Jastrzębie widać od 7 lat na pierwszym miejscu.