Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent RP zainteresowany jastrzębską inicjatywą

Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy wykazała zainteresowanie inicjatywą utworzenia Centrum Innowacji Nauki i Biznesu w Jastrzębiu. Kancelaria poprosiła magistrat o więcej informacji na ten temat. 

Prezydent RP zainteresowany jastrzębską inicjatywą

Z pomysłem na powołanie w Jastrzębiu Centrum Innowacji, Nauki i Biznesu na ternach postindustrialnych wystąpił w kwietniu tego roku radny Szymon Klimczak (PiS). Argumentował wówczas, że w Jastrzębiu mogłoby powstać takie centrum w oparciu o państwa skupione w Grupie Wyszehradzkiej.

- Jesteśmy miastem przygranicznym i należy to wykorzystać. Posiadamy teren postindustrialny, który mógłby stać się symbolem przemian prowadzących do powstania nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, która może być alternatywą dla górnictwa - uzasadniał radny.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że jastrzębski pomysł został przekazany członkom sekcji „Nauka i Innowacje”, działającej przy Prezydencie RP Narodowej Rady Rozwoju.

- Proponowana przez Państwa inicjatywa jest cenna i jawi się jako ciekawy projekt, w szczególny sposób skierowany na ubogacenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Istotny jest także walor międzynarodowy - napisał Zastępca Dyrektora Biura do spraw Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Przemysław Bryksa.

Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz miasta o przesłanie pogłębionej koncepcji tej inicjatywy.

Także Ministerstwo Rozwoju wykazuje zainteresowanie jastrzębskim pomysłem. W nadesłanym piśmie wskazuje się na Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, jako na partnera mogącego wesprzeć projekt. Również ministerstwo prosi o dalsze informacje związane z koncepcją Centrum Innowacji, Nauki i Biznesu.

 

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~cykk (159.205. * .63) 12.10.2017 17:11

wielki brat - jest żorska podstrefa ekonomiczna przecież dość blisko. Centrum Nauki i Innowacji to świetny pomysł żeby ściągnąć inwestorów, być może w przyszłości uczelnie i młodych ludzi. Mogliby próbować swoich sił z nowatorskimi pomysłami i spróbować współczesnego biznesu. Tam gdzie jest nauka, jest nowa technologia i praca. Ludzie wyjeżdżają z miasta, bo nie chcą całe życie pracować w magazynie, sklepie czy na kopalni. To jest alternatywa żeby rozpocząć wprowadzanie do Jastrzębia czegoś więcej niż małych usług, które nie uciągną całego miasta. Lokalizacyjnie jesteśmy świetnie usytuowani, Katowice, Czechy, Gliwice, Uczelnie, Podstrefa Ekonomiczna, wjazd na autostradę itd. wystarczy zacząć inwestować żeby to wykorzystać. Od czegoś trzeba zacząć! Na całym świecie są budowane parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości i inne tego typu odłamy.

~do seboc (193.46. * .252) 11.10.2017 12:45

Jedni mają uczulenie na jajka, inni na mleko, Ty masz na prawnika Klimczaka. Dla Twojej wiedzy - on nawet ma swoją kancelarię!

~wielki brat (89.77. * .246) 11.10.2017 00:57

Wy sie zajmijcie budową strefy ekonomicznej bo tu ludzie pracy nie mają (a jak mają to za jakies smieszne 1.800) a nie jakimis bzdetami!!!!!

~hejk (84.234. * .81) 10.10.2017 20:05

Jeśli centrum innowacji ma tam być, to moim zdaniem należy zatrudnić prof. mniemanologii stosowanej, pana Stanisławskiego

~popis (89.64. * .92) 10.10.2017 18:56

No to czas na konkrety, a nie ciągłe gadanie. Spisać, przesłać i pokazać mieszkańcom. Konkret! A nie ciągłe focie.

~gość (79.191. * .243) 10.10.2017 17:39

Niech pani prezydent i pracownicy wezmą się do solidnej roboty, dość rozrywek balang i obiecanek cacanek. Oni się wyżywią bo wypłaty mają wielkie z naszych podatków.

~seboc (193.28. * .1) 10.10.2017 15:32

@znawca

Ten geniusz jest dobrze znany. Mlody czlowiek, ktory w zyciu pracy sie nie imal.
Zaliczyl (chyba) jakies studia prawnicze, ale nie byl na tyle zdolny, by umozliwilo mu to kariere prawnika.

~znawca_tematu (89.64. * .198) 10.10.2017 13:14

Centrum Innowacji Nauki i Biznesu

Chętnie poznam szczegóły tej inicjatywy. Na razie z samej nazwy nic nie wynika oprócz dyletanckiego bełkotu. Jak \"postindustrialność\" ma się przełożyć na możliwość \"powstania nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki\"? Nie wiem co \"geniusz\", to pisał, ale cechy zwykłego kombinatora i cwaniaka ma.

~byłem, słyszałem (89.64. * .76) 10.10.2017 11:24

Byłem w Wodzisławiu i wysłuchałem Andrzeja Dudy. Z tergo co powiedział, wywnioskowałem, że PiS planuje zamach na Śląsk. Mówił takie bzdury, że rozpacz bierze. Nadal nie, jest prezydentem RP, tylko pacynką Kaczyńskiego.

~działacz (84.234. * .81) 10.10.2017 10:43

Dalsze informacje: rondo z dyskoteką tam będzie, targowisko świąteczne, scena disco-polo, grill i budka z hot-dogami. Prosimy o forsę na to!

~Hennn (87.239. * .247) 10.10.2017 10:16

@Gość z 8:41 i @seboc
A spodziewaliście się po piśmie, że będą deklaracje i kasa na koncie? Teraz miasto musi do roboty przystąpić...

~seboc (193.28. * .1) 10.10.2017 08:54

@Gosc

Kancelaria Prezydenta ma gigantyczny budzet. Finansuje budowe i zakup roznych pierdol w Kraju i za granica, ale tez cmentarzy, pomnikow, licznych rent i stypendiow.

~Gość (89.73. * .191) 10.10.2017 08:41

Cóż szkodzi napisać list... Niech się pisowcy pocieszą. W tymliscie nie padły zadne wiążące deklaracje i chyba nie padną....

~seboc (193.28. * .1) 10.10.2017 07:51

@Do Do Obeznany (SM)

\"nie bez przyczyny jednak poparcie obozu rządzącego\"

Nie jaraj sie tak tymi wynikami, bo wciaz w Polsce wiekszosc stanowia osoby, ktore nie glosowaly ani na PO, ani na PiS. Nie chodza na wybory z tego wzgledu, ze politycy nie maja dla nich oferty, skompromitowali sie wielokrotnie a proporcjonalna ordynacja wyborcza to kpiny z demokracji.

~LG (89.72. * .175) 10.10.2017 07:24

Na chwilę obecną nie czuję, żeby żyło mi się lepiej.

~Do Do Obeznany (SM) (89.73. * .63) 09.10.2017 21:32

To co pan napisał troszkę mnie zbulwersowało, aczkolwiek nie będę oceniać światopoglądu, bo każdy ma prawo mieć swój. Ja natomiast przedstawię jak ja widzę sytuację na polskiej scenie politycznej. Otóż za czasów PiS jest o wiele lepiej niż przed nimi, nie bez przyczyny jednak poparcie obozu rządzącego w Polsce waha się pomiędzy 30 a 40 punktami procentowymi (proszę nie pisać, że takie informacje to tylko w TVP, gdyż nie zależnie od stacji poparcie jest większe w sondażach niż 30%). Gdyby rządzący nas niszczyli to takie poparcie nie miałoby miejsca. Nie bez przyczyny w Polsce żyje się o wiele lepiej.
Pozdrawiam.

~Do Obeznany (89.64. * .76) 09.10.2017 19:50

Ma pan całkowitą rację. To co nas niszczy nazywa się PiS. Mam nadzieję, a chciałbym mieć pewność, że ta grupa ludzi zostanie ukarana za to co robi teraz. Niszczy wszystko jeśli to nie pochodzi z PiS. Według tej klaki, najgłupszy, i najmniej realny pomysł PiS jest zawsze lepszy od pomysłu, który ma szanse powodzenia. Umysły klakierów są skażone szaleństwem i brakiem umiejętności rozumowania. Albo są to ludzie wyzuci z wszystkiego co dobre. Mimo, że zdają sobie sprawę, że to co mają zganić jest dobre, a to co mają pochwalić jest złe, postępują zgodnie z nakazami wierchuszki PiS. A to będzie można udowodnić i ukarać.
Pozdrawiam SM

~Obeznany (89.64. * .21) 09.10.2017 18:13

Zacznijmy od tego \"gościu\" że to wszystko i miałoby być finansowane ze środków państwowych a nie miasta. Więc nie pisz bzdur że \"nie ma kasy bo ważniejsze pikniki\". Dwa. Od pomysłu minęło bardzo mało czasu więc daj sobie na wstrzymanie. A PiS jak zwykle zobowiąże prezydenta do czegoś, a potem będzie komentował że coś jest nie tak. Taka taktyka. Wymyślić i czekać aż ktoś zrobi, a jak nie zrobi to zarzucić że nic nie robi. Nie wiem czemu piszecie że prezydent torpeduje pomysł. Przecież sama pismo pisała do prezydenta o wsparcie w tej sprawie... Nagonka pisowskich klakierów się tu zebrała i sieje ferment. Dajcie sobie ludzie spokój. Tyle jadu wszędzie a wy zamiast zająć się czymś pożytecznym to ten jad publicznie wylewacie..

~gość (83.29. * .181) 09.10.2017 17:31

Pani prezydent jak zwykle torpeduje pomysły PiS. Dlatego nie opracowano koncepcji, Radni PiS mówili o tym dawno,ale to nie nie na rączkę Pani prezydent, bo to pomysł PiS i na ten cel nie ma kasy. Ważniejsze są pikniki, kiermasze, 44 rowerki za 200 tysięcy zł na 4.miesiące i światełka błyskotki przy jednej ulicy za 300 tysięcy zł. W mieście pomimo biedy ma być wesoło.

~wyziew trolla (85.14. * .18) 09.10.2017 16:50

To miasto niedługo będzie jednym wielkim skansenem postindustrialnym.

~Deuter (83.4. * .108) 09.10.2017 16:08

Prezydent to niech się weżmie za sądy a nie za pierdoły

~Gość (83.29. * .181) 09.10.2017 14:49

\"Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz miasta o przesłanie pogłębionej koncepcji tej inicjatywy.\"

jakiej koncepcji? Nie ma żadnej koncepcji, bo prezydent Hetman nie jest zainteresowana tematem, bo to pomysł PIS. Dlatego go bojkotuje i magistrat nie przygotował żadnej koncepcji.

~null (85.202. * .150) 09.10.2017 14:39

Bo on jest jak koń,myśli tylko o swojej popularności.

~Racja (46.148. * .170) 09.10.2017 14:38

Miasto się rozwija ! Brawo radny Klimczak

~Gość (195.34. * .240) 09.10.2017 13:45

Emerytowani górnicy będą stanowili kadrę tego Centrum?

~seboc (193.28. * .1) 09.10.2017 13:32

\"innowacyjnej gospodarki, która może być alternatywą dla górnictwa - uzasadniał radny\"

Ten radny z koniem sie na glowe zamienil.
Z Jastrzebia wyniosly sie wyzsze uczelnie, kilka dni temu informacja o wygaszaniu szkoly zawodowej.
Skad niby mialaby sie wziac w tym miescie kultura techniczna dla innowacji?