Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent RP: "Polskie górnictwo trzeba zabezpieczać i rozwijać"

Polskie górnictwo trzeba nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeśli trendy gdzie indziej są inne, bo stan górniczy będzie Polsce potrzebny nie przez dziesięciolecia, ale setki lat – oświadczył podczas czwartkowego spotkania gwarków w kopalni Pniówek w Pawłowicach Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP: "Polskie górnictwo trzeba zabezpieczać i rozwijać"

- Górnicy są bracią wyjątkową, ludźmi, którzy na co dzień zajmują się pracą niezwykle ciężką i trudną, dla wielu niewyobrażalną. Rzeczpospolita musi dbać o górników, dbać o polskie górnictwo, to zadanie rządzących i moje, jako Prezydenta. My nie mamy cenniejszego bogactwa niż węgiel. Musimy prowadzić badania nad węglem, nad nowymi technologiami, aby były czystsze dla środowiska, ale musimy polskie górnictwo nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeżeli trendy gdzie indziej są inne, bo my mamy największe złoża w Europie – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „pokolenia polskich górników walczyły o to, żeby bezpieczeństwo energetyczne Rzeczypospolitej było zachowane”.

- Walczyli o bezpieczeństwo, ale walczyli też i wolność, a niektórzy z nich oddali za tę wolność życie - powiedział Prezydent, przywołując śmierć 9 górników z kopalni Wujek w Katowicach podczas pacyfikacji tego strajkującego zakładu na początku stanu wojennego.

W kontekście jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspomniał rolę Wojciecha Korfantego i innych powstańców śląskich, którzy w trzech powstaniach bili się o to, żeby Górny Śląsk był polski, o czym Andrzej Duda mówił w swoim okolicznościowym orędziu we wtorek w Sejmie.


Na koniec Prezydent zadeklarował, że przyjmie ze strony górników zgromadzonych na biesiadzie „nawet najcięższy dowcip”. Podczas górniczych karczm piwnych, w których zgodnie z tradycją uczestniczą tylko mężczyźni, obowiązuje określony rytuał, króluje rubaszny żart i piosenka. Andrzej Duda podziękował górnikom za zaproszenie i „możliwość takiego prawdziwie męskiego spotkania”. Na zakończenie Prezydent RP otrzymał od KWK „Pniówek” figurkę św. Barbary oraz kilof. 

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do Radio teh... (83.29. * .64) 08.12.2017 21:50

Kiedys się chyba nazywałes seboc, nie ?

~wiluś (84.234. * .82) 08.12.2017 15:51

Radio Teheran...jakie radio taki i ty jesteś!!! zameczek w Wiśle to był dom wczasowy KWK Pniówek !!! więc zanim cos napiszesz to się upewnij nieuku!!!

~Do radyjko (31.179. * .1) 08.12.2017 12:48

Ty to chyba jesteś sobec albo jego bliźniak i siejesz ferment wszędzie. Poczytaj troszkę zanim napiszesz cokolwiek. Cytat z wiki:

"W 1981 obiekt stał się domem wczasowym Kopalni Węgla Kamiennego XXX-lecia PRL (obecnie Pniówek), lecz cały czas pozostawał własnością Skarbu Państwa. W latach 90. XX w. był dzierżawiony przez Jastrzębską Agencję Turystyczną. W 2002 został na powrót przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP. Remontowany w latach 2003-2005 z jednoczesną przebudową obiektów towarzyszących. Oddany do ponownego użytku w 2005 przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako Rezydencja Prezydenta RP Zamek ? Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle."

~Oko proroka (89.64. * .240) 08.12.2017 12:47

Nie oglądajcie "ucha prezesa" bo to ma duży wpływ na niektórych psyche

~Radio Teheran (193.28. * .1) 08.12.2017 12:03

Palacyk w Wisle nalezal kiedys do KWK Borynia. Prezydent Kwasniewski sobie go zawlaszczyl.
Lepiej prezydentow RP nie wpuszczac do domu, bo jak mu sie cos spodoba to sobie wezmie i nie bedzie komu sie poskarzyc.

~Wasabi (46.18. * .1) 08.12.2017 10:48

Dzwoni Adrian do Kaczki.
Adrian: Wielmożny nasz Panie Jarosławie, wszyscy się ze mnie śmieją że o odwołaniu Pani premier i powołaniu Pana Morawieckiego dowiedziałem się z tv, a to ja jako głowa państwa mam konstytucyjne prawo do powoływania i odwoływania premierów.
Kaczka: Adrian....czy ty wiesz gdzie mam ciebie i tą całą konstytucje..??!!. Przestań mi teraz zawracać sobą głowę bo mam ważniejsze sprawy, musze nakarmić kota.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 08.12.2017 09:45

Gadka szmatka. Wegiel czysty nie jest i nie bedzie.

~Barbórkowicz z warszawy (85.202. * .163) 08.12.2017 08:26

W drodze do zameczku w Wiśle na pierwsze próbne ślizgi różne farmazony się gada

~do Wasabi (85.14. * .18) 08.12.2017 08:17

Ty nie masz żadnej opinii i żyjesz

~zapracowany (89.64. * .149) 08.12.2017 08:08

Tak kłamać w oczy, to tylko on Adriu potrafi. Kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa Pisowskich cwaniaczków.

~Wasabi (46.18. * .1) 08.12.2017 08:05

Panie prezydencie, czy w waszej partii funkcjonuje wymiana opinii?
- Oczywiście. Na przykład wczoraj przyszła do mnie pani premier ze swoją opinią, a wyszła z moją.

~Gwarek (85.14. * .18) 08.12.2017 07:10

Ci w garniturtach powinni według tradycji mieć worki na sobie ( o prezydencie nie mówię)