Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezsenność – sprawdzone metody na spokojny sen

Incydentalnie pojawiające się problemy z zaśnięciem czy przebudzanie się w nocy to jeszcze nie powód do zmartwień. Jeśli jednak problem utrzymuje się długotrwale lub ma tendencję do nawracania, nie lekceważ go. Bezsenność jest poważnym zaburzeniem, które może mieć różne przyczyny.

Bezsenność – sprawdzone metody na spokojny sen

Już krótkotrwały brak snu negatywnie odbija się na koncentracji czy pamięci – długotrwałe zaburzenia snu mogą mieć natomiast poważne konsekwencje ogólnoustrojowe, prowadzące do problemów zdrowotnych i psychicznych. Jak walczyć z bezsennością? Poznaj sprawdzone metody na spokojny sen!

Czym jest bezsenność i skąd się bierze?

Problemy ze snem należą do poważnych dolegliwości, które mogą mieć różnorodne podłoże. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą odbić się bardzo niekorzystnie na organizmie i jego funkcjonowaniu. Człowiekowi potrzebna jest zarówno odpowiednia długość snu, jak i jego właściwa jakość. To właśnie w czasie snu organizm regeneruje się i zbiera siły na cały dzień. Problemy z zasypianiem i bezsenność znacznie to utrudniają, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o samopoczucie psychiczne i fizyczne człowieka.

Bezsenność może mieć różne przyczyny. Bardzo często jest efektem stresu, nieprawidłowej diety, przepracowania, przemęczenia czy niehigienicznego trybu życia. Zdarza się jednak, że bezsenność staje się efektem niektórych chorób bądź jest skutkiem ubocznym przyjmowanych przez pacjenta leków. Objawy bezsenności odbijają się nie tylko na wyglądzie człowieka, przyczyniając się np. do sińców pod oczami, ale też zaburzają koncentrację, przyczyniają się do problemów z pamięcią i wielu innych dolegliwości, takich jak osłabienie odporności oraz podatność na zaburzenia psychiczne, w tym nawet na depresję. Z bezsennością należy walczyć, a można zacząć od drobnych zmian w dotychczasowym trybie życia. 

Skuteczne sposoby na bezsenność

Jeśli zmagasz się z bezsennością, przede wszystkim zwróć uwagę na swoją codzienność. Być może do problemów ze snem przyczynia się niehigieniczny tryb życia. W pierwszej kolejności zadbaj o codzienną rutynę, czyli wstawaj i kładź się codziennie o tych samych porach (również w weekendy). Jednocześnie unikaj jedzenia bezpośrednio przed snem – najlepiej zjadaj ostatni posiłek nie później niż na 3 godziny przed pójściem spać. Przed snem nie zaleca się również aktywności fizycznej – lepiej przełożyć trening na godziny popołudniowe. Ogranicz również lub wyeliminuj całkowicie wieczorne używki, w tym zwłaszcza kawę, czarną herbatę i napoje energetyczne. Nie spędzaj czasu wolnego w łóżku, np. oglądając telewizję, jedząc, rozmawiając przez telefon – sypialnia powinna być miejscem dedykowanym wypoczynkowi, poza tym niebieskie światło emitowane przez ekrany nie ułatwia wieczornego wyciszenia i zaśnięcia. Warto również codziennie wieczorem wietrzyć sypialnię oraz zadbać o optymalną temperaturę i właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Jeśli zmiany w trybie życia na niewiele się zdały, przy bezsenności można także zaufać ziołom. Oczywiście zioła, choć naturalne, mogą mieć przeciwwskazania do stosowania (są to np. niekorzystne interakcje z niektórymi lekami), zatem ich stosowanie skonsultuj wcześniej z lekarzem. Na bezsenność może pomóc korzeń kozłka lekarskiego (waleriana), szyszki chmielu, liść melisy oraz ziele męczennicy cielistej. Na problemy ze snem związane z rozregulowanym zegarem biologicznym polecana jest również melatonina – przyjmowana w odpowiednich dawkach może przyczynić się do skrócenia czasu potrzebnego na zaśnięcie i ograniczenia ilości wybudzeń w nocy.

Jeśli na Twoją bezsenność nie pomagają zmiany trybu życia, zioła czy inne leki/suplementy dostępne bez recepty, a problem wciąż się utrzymuje lub wręcz pogłębia, nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem. Bezsenność – jak podkreślono wcześniej – może mieć wiele przyczyn i nie każdą z nich można wyeliminować samodzielnie. Brak snu w dłuższej perspektywie rzutuje negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego w tej sytuacji konsultacja z lekarzem będzie najlepszą opcją.

Publikacja TenDoktor.pl

Materiał zewnętrzny