Stymulacja mózgu poprzez układanie puzzli. Co takiego rozwija ta czynność?
Mózg zazwyczaj dzielony jest na dwie części – prawą oraz lewą półkulę. Każda z nich pełni różne funkcje, jednak przy tym wszystkim doskonale się uzupełniają. Prawa półkula jest odpowiedzialna między innymi za sferę emocjonalną człowieka, wykonując zadania całościowo. Lewa natomiast działa w sposób liniowy, zajmując się analizowaniem, pisaniem, mówieniem, a także logicznym myśleniem. Wśród aktywności, które skutecznie aktywizują obie strony mózgu, wymienia się między innymi układanie puzzli. Podczas tej czynności dochodzi do nieustannego aktywizowania obu półkul mózgu; oznacza to, że wszystkie szare komórki poddawane są intensywnej pracy, która zwiększa zarówno ich pojemność, jak i wydajność. Układanie puzzli może więc być nie tylko jedną z fascynujących form rozrywki, lecz również znakomitą terapią dla mózgu. Zajęcie to pozwala na relaks, odprężenie, a przy tym trening zdolności poznawczych, rozwijających mózg.
Niezwykłe układanki, czyli jak puzzle mogą redukować stres
Podczas układania puzzli, obie półkule mózgu są zaangażowane w poszukiwania odpowiedniego miejsca dla każdego z elementów układanki; lewa półkula niesie pomoc w rozpoznawaniu wzorów oraz kształtów, zaś prawa odpowiada za dostrzeganie ogólnego obrazu oraz połączeń pomiędzy poszczególnymi puzzlami. W efekcie sama czynność jest wysoce intuicyjna. Wiele badań naukowych wykazuje, że układanie puzzli zwiększa produkcję dopaminy – neuroprzekaźnika, który jest ściśle związany zarówno z przyjemnością, jak i satysfakcją. Koncentracja na jednym celu, jaki stanowi ułożenie danego wzoru, pozwala na relaks, a efekt końcowy jest w stanie wzbudzić prawdziwą dumę. Stopniowe tworzenie obrazu złożonego z setek, a nawet tysięcy elementów, przyrównywane jest przez wielu do medytacji; pozwala bowiem na oderwanie się od codziennych trosk, a przy tym także odnalezienie wewnętrznego spokoju. W czasie układania puzzli ćwiczy się pamięć wzrokową, postrzeganie przestrzenne, a także cierpliwość oraz kreatywność, jaka stymuluje zdolności umysłowe. Regularna praktyka układania puzzli jest w stanie doprowadzić do poprawy krótkotrwałej pamięci, zdolności do rozwiązywania problemów, a także koordynacji ruchowo-wzrokowej. Układanki stanowią więc znakomity sposób na odpoczynek oraz odprężenie. Ponadto, ich układanie w towarzystwie bliskich to okazja do pogłębienia relacji, a także wspólnego pokonywania wyzwań związanych z coraz bardziej złożonymi kompozycjami.
Układanie puzzli jest dla każdego!
To nie przesada, a fakt. Mnogość zestawów składających się z mniejszych oraz większych elementów sprawia, że każdy może znaleźć zestaw dla siebie. Dowodem na to jest między innymi oferta sklepu Puzzle4u, którą znajdziemy na stronie puzzle4u.pl. To właśnie tam na zainteresowanych czekają liczne układanki, w skład których wchodzi 100, 1000 i więcej elementów! Co więcej, sklep oferuje możliwość stworzenia spersonalizowanych puzzli z własnymi zdjęciami, co czyni je znakomitym pomysłem na prezent! Układanie elementów to świetna i rozwijająca rozrywka, zarówno w kontekście dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Dla każdego niesie bowiem szereg korzyści, które są ściśle związane z rozwojem mózgu. Ułożona przez domowników układanka może jednocześnie stać się doskonałą pamiątką – wystarczy, że puzzle zostaną przyklejone do twardszego podłoża i oprawione w antyramę. Taka dekoracja będzie w stanie zachwycić niejednego gościa, a nawet zachęcić do spędzenia czasu na wspólnym dopasowywaniu do siebie poszczególnych elementów, nierzadko tworząc przy tym prawdziwe, małe dzieła sztuki.
Materiał zewnętrzny