Przekręt po śląsku. Gang wystawił tysiące fikcyjnych faktur, Skarb Państwa stracił 25 milionów złotych
Jastrzębscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur VAT i dokonujących oszustw podatkowych.
Grupa przestępcza produkowała tzw. "puste faktury", przy wykorzystaniu kilku podmiotów gospodarczych. Śledczy ustalili, że członkowie „gangu podatkowego” działali na terenie województwa śląskiego w latach 2018-2022. Stworzona została struktura powiązanych spółek wystawiających na zamówienie fałszywe faktury na fikcyjne usługi i pozorny zakup towarów. "Mózgiem" gangu był 40-letni mieszkaniec Piekar Ślaskich. W procederze brało udział także biuro rachunkowe.
"Puste" faktury pozwalały prawdziwym firmom obniżać należności podatkowe
Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 4 tysiące nierzetelnych faktur na kwotę 80 mln zł oraz inne poświadczające nieprawdę dokumenty, mające uwiarygodnić zaistnienie transakcji usługowych, np. informatycznych, transportowych, kolportażu i produkcji materiałów reklamowych, a także sprzedaży części samochodowych. "Puste" faktury pozwalały rzeczywiście istniejącym firmom generować koszty, co następnie umożliwiało obniżanie w nieuprawniony sposób należności podatkowych.
Z nierzetelnych faktur skorzystało około 200 firm. W procederze brały udział zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki prawa handlowego. Używając tych fikcyjnych dokumentów, prawie 200 firm składało poświadczające nieprawdę deklaracje podatkowe, dokonując oszustw podatkowych i pomniejszając w ten sposób faktyczne należności podatków VAT, PIT i CIT. Skarb Państw mógł ponieść z tego tytułu starty w wysokości około 25 milionów złotych.
Czynności były prowadzone na terenie kilku miast województwa śląskiego.
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty między innymi zbrodni fakturowej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT o znacznej wartości lub posługiwania się takimi fakturami w celu dokonywania oszustw podatkowych i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, przestępstw karnoskarbowych oraz prania brudnych pieniędzy.
Areszt dla szefa gangu
Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju, sąd zastosował wobec 40-letniego podejrzanego, odgrywającego kluczową rolę w tym procederze, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach do 50 tysięcy złotych oraz dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz wskazanymi osobami.
Czyny zarzucane wszystkim podejrzanym zagrożone są karą od 3 do nawet 30 lat pozbawienia wolności.
źródło: KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. żet
A kiedy prezesi firm którzy korzystali z nielegalnych faktur będą skazani.
Dobrze wiedzieli co robią.
Super decyzja tak niePOlityczna.
Zapewne nie będą mataczyć
Skarb państwa bynajmniej na tym przekręcie nie stracił, ale nie zarobił.
Mecenas.... z ust mi to wyjąłeś. Nic dodać, nic ująć. Żenada.
Poręczenia wartości 10 letniego wieśwagena :)
4 tysiące nierzetelnych faktur na kwotę 80 mln zł .
I wisienka na torcie ...Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach do 50 tysięcy złotych !!!
Wyłudzenia na 80 milionów , a kaucja 50 tys.
Dobre , naprawdę dobre w tym kraju nic się nie zmieniło od 40 lat , teraz śledztwo potrwa jakieś 5 lat co najmniej , a ewentualny proces rozpocznie sie za 15 lat .