Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgłoś komentarz do moderacji

Następujący komentarz zostanie przekazany do moderacji:

Z opracowania naukowego: Przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę ciekawym aspektem jest poczucie przynależności narodowej mieszkańców Górnego Śląska oraz sprawa związana z identyfikacją geopolityczną. Większość osób, dla których język polski był tym pierwszym i nazwijmy to kolokwialnie ?ojczystym?, NIE POSIADAŁA POCZUCIA WIĘZI z nieistniejącym wskutek rozbiorów państwem polskim. Przytłaczająca część robotników (pracujących w kopalniach i hutach) była właśnie polskojęzyczna. Natomiast stojący w tamtejszej hierarchii społecznej przedstawiciele KLAS WYŻSZYCH (pracujący w bankach, urzędach lub będących właścicielami zakładów) posługiwali się językiem niemieckim. Poczucie przynależności narodowej w tym okresie nie miało zasadniczo charakteru politycznego, ale zupełnie inny - SPOŁECZNY I EKONOMICZNY. Spisy ludności dopiero w XX wieku zaczęły podnosić kwestie językowe. Przed wybuchem I wojny światowej np. w powiecie katowickim 140 600 osób deklarowało się jako polskojęzyczne. Natomiast dla 65 700 osób podstawowym językiem był niemiecki. Widać tu przytłaczającą przewagę polskości, która nie budowała aspiracji politycznych (np. walki o niepodległy byt państwowy). Mój wniosek: Jak widać poczucie śląskości było tu od zawsze ważniejsze od polskości. Dopiero przybili tu osadnicy chcieli wszystko zmienić. A przecież tak bardzo gardzicie np. uchodźcami, którzy rzekomo chcą wprowadzać swoje porządki na nieswoim terenie. A robicie to samo!
Napisany przez ~do GKS, 28.08.2018 17:30
W powodzie zgłoszenia wpisz jak najwięcej informacji. Możesz pozostawić do siebie numer kontaktowy.

Wysyłając zgłoszenie, zgadzasz się z postanowieniam regulaminu dotyczącymi zbierania, przechowywania oraz przetwarzania danych.
Twoje zgłoszenie zostaje wysłane z adresu IP: 3.149.254.25 / ec2-3-149-254-25.us-east-2.compute.amazonaws.com
Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)