Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Drużyna JKH GKS Jastrzębie rozgromiła Nowy Targ 7:0 [ZDJĘCIA, GALERIA KIBICÓW] 

Hokeiści JKH GKS Jastrzębie zgodnie z naszymi oczekiwaniami dopisali w niedzielny wieczór do swojego konta pewne trzy punkty. Ekipa z Jastora nie dała szans outsiderowi z Nowego Targu, wygrywając 7:0 (1:0, 5:0, 1:0). O dominacji podopiecznych...

Prezydent Michał Urgoł jasno o nowych liniach energetycznych: miasto mówi "nie" inwestycji [WIDEO] 

Prezydent Jastrzębia-Zdroju podziela głos mieszkańców w kwestii przebiegu przez miasto linii energetycznych 2x400KW. Miasto współpracuje w tej sprawie m.in. z Jastrzębską Spółką Węglową. 

Mniej lekcji religii w szkołach - to decyzja MEN. Biskupi: "To bezprawie" [ANKIETA] 

Jedna godzina religii tygodniowo przed lub po obowiązkowych zajęciach szkolnych - to sedno zmian wprowadzonych przez MEN. Biskupi twierdzą, że nowe regulacje są bezprawne, gdyż wprowadzono je bez wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem...

WOŚP 2025. Sprawdź co będzie się działo w naszym regionie [ZAPOWIEDŹ] 

Coraz bliżej do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 24 do 26 stycznia 2025 w wielu miejscowościach naszego regionu odbędą się liczne wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe, które mają na celu wsparcie Fundacji WOŚP....

Elektromonter poparzony łukiem elektrycznym. Do wypadku doszło w KWK Knurów-Szczygłowice 

Ten wypadek nie powinien się zdarzyć - podkreśla Wyższy Urząd Górniczy informując o zdarzeniu, do jakiego doszło w środę (15.01.) w kopalni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zmarł ks. Henryk Kieras. Proboszcz parafii świętego Maksymiliana Kolbego w Szczerbicach 

Katowicka Kuria Metropolitarna przekazała informację o śmierci księdza Henryka Kierasa.

Prezydent Jastrzębia spotkał się z proboszczami i biskupem 

W urzędzie miasta odbyło się spotkanie noworoczne, na które prezydent Michał Urgoł wraz z zastępcami zaprosił przedstawicieli duchowieństwa. Obecny był m.in. administrujący Archidiecezją Katowicką bp Marek Szkudło. 

Ukazało się postanowienie marszałka Sejmu w sprawie wyborów prezydenckich. "Zaczyna się kampania wyborcza" 

Marszałek Szymon Hołownia ogłosił podpisanie kluczowego dokumentu, który ma istotne znaczenie dla tegorocznych wyborów prezydenckich. 

Ogłoszono ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Najwyżej szkoły w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. Jak wypadają inne placówki? 

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku oraz Technikum nr 4 (ZS nr 6) z Jastrzębia-Zdroju to najlepsze szkoły w Subregionie Zachodnim, które znalazły się w krajowym zestawieniu Rankingów Perspektyw 2025. W rankingu...

Damian Gałuszka: Czekają nas wyzwania, ale do rozwoju potrzeba współpracy w radzie [WYWIAD] 

Z przewodniczącym Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Damianem Gałuszką rozmawiamy o ubiegłorocznych roszadach w komisjach, najtrudniejszych tematach przed radą w 2025 roku, klubach radnych i koalicjach.

Henryk Czorny

ur. 22.05.1907, zm. 11.04.1965

Henryk Czorny przyszedł na świat 22 maja 1907 r. w malowniczo położonym nad starym korytem Odry Bukowie. Początkowo uczył się w królewsko-ewangelickim gimnazjum w Raciborzu, a od końca 1921 r. w utworzonym po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, gimnazjum polskim w Rybniku. Następnie studiował na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i 21 czerwca 1931 r. otrzymał w Katowicach święcenia z rąk bp. Stanisława Adamskiego. Pracę kapłańską rozpoczął w gimnazjum w Siemianowicach, gdzie w ciągu ośmioletniej pracy dał się poznać jako uzdolniony katecheta i zamiłowany wychowawca – duszpasterz. Szczególną opieką darzył siemianowickich harcerzy, których kapelanem mianowany został w 1932 r.

Pod koniec sierpnia 1939 r. powołano go do wojska i otrzymał przydział do Wołyńskiej Brygady Kawalerii w charakterze kapelana jej ośrodka zapasowego. Wraz z żołnierzami przebył kampanię wrześniową, uniknąwszy szczęśliwie niewoli. Ukrywając się przed Niemcami, zbiegł w styczniu 1940 r. przez Słowację na Węgry, a stamtąd – po kilkumiesięcznej służbie duszpasterskiej w obozach uchodźców – do Palestyny, gdzie w Haifie 24 września 1940 r. został przyjęty do Brygady Strzelców Karpackich. Początkowo był kapelanem Legii Oficerskiej, potem 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, z którym przeszedł kampanię libijską i uczestniczył w walkach II Korpusu Polskiego o Monte Cassino, Bolonię i Anconę. Za odwagę wykazaną podczas pełnienia na polach bitewnych obowiązków kapłańskich ks. Czorny otrzymał szereg odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych i Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. Na krótko przed końcem wojny został starszym kapelanem 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej i z tą jednostką II Korpusu przybył we wrześniu 1946 r. do Wielkiej Brytanii, gdzie powierzono mu funkcję szefa duszpasterstwa Northern Command w północnej i środkowej Anglii. W 1948 r. otrzymał z centrali duszpasterstwa polonijnego polecenie zorganizowania parafii polskiej w Leeds, której został pierwszym proboszczem. Później przekazano mu w opiekę polski dekanat obejmujący hrabstwo Yorku.

Jako proboszcz i dziekan polskich placówek duszpasterskich na emigracji, organizował tam odrębne życie religijne Polaków, krzewiąc wśród nich polskie tradycje i obyczaje. Znając ich przywiązanie do ruchu pątniczego, co roku urządzał pielgrzymki do Ilkley i Pudding Park, zaś by umożliwić im wspólne skupianie się i stworzyć bazę dla ich różnorakiej działalności narodowej, utworzył w Leeds Polski Dom Parafialny. Największym jednak umiłowaniem w duszpasterstwie darzył zawsze i wszędzie polską młodzież, chroniąc ją przed wynarodowieniem przez tworzenie polskich szkół, a zwłaszcza harcerstwa. Ofiarnie działał w polskich organizacjach społecznych, zwłaszcza kombatanckich, w tym m.in. w Radzie Federacji Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Opiece nad Polskimi Cmentarzami Wojennymi, Związku Inwalidów Wojennych Polskich Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniu Kapłanów Polskich w Wielkiej Brytanii. W sposób szczególny zżył się ze środowiskiem „Dzieci Lwowskich”, które przez 15 lat powierzało mu funkcję prezesa Koła Żołnierzy 6 Pułku Pancernego.

Ksiądz Henryk Czorny zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia 1965 r. Jego pogrzeb odbył się w kościele Holy Rosary w Leeds, a pochowany został na katolickim cmentarzu w Killingbeck. Tuż po pogrzebie Zarząd Koła pułkowego „Dzieci Lwowskich” postanowił utworzyć Fundusz Trwałego Uczczenia Pamięci ks. Czornego (Father Czorny Memorial Fund), wybierając na jego przewodniczącego gen. Zygmunta Bohusza-Szyszkę.

Paweł Porwoł