Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Rufin Halszka

ur. 06.12.1933, zm. 09.02.1999
Nie dowiemy się już, dlaczego rodzice kapłana Rufina Halszki nadali mu imię starożytnego świętego, o którym tak mało wiemy. Gdyby otrzymał imię Mikołaj, po patronie dnia, w którym się urodził, na pewno pasowałoby do niego lepiej. Bo o świętym Mikołaju papież Jan Paweł II powiedział, że jest patronem daru człowieka dla człowieka. A dla ojca Rufina niesienie ludziom w potrzebie darów i wszelkiej pomocy było chlebem powszednim.
Rufin Halszka urodził się 6 grudnia 1933 roku w Syryni, jako trzeci z szóstki potomstwa Anny i Henryka Halszków. Skomplikowana i tragiczna historia śląskiej ziemi objęła także jego rodzinę. Henryk Halszka, wcześniej wyrzucony z kopalni „Anna” za rozdawanie kolegom polskich gazet i ukrywający się przed poborem do niemieckiego wojska, został jako Niemiec aresztowany przez Armię Czerwoną. Trafił do obozu przejściowego w Oświęcimiu, a potem został wywieziony do przymusowej pracy w Rosji Sowieckiej. Do rodziny najpierw dotarła wiadomość, że zmarł już na Uralu, ale potem okazało się, że widziano go na Syberii. Ostatecznie, według relacji świadka z Lubomi, za miejsce jego śmierci uznano Karagandę w dzisiejszym Kazachstanie.
Talent do kazań i budowania
Jak wspomina siostra werbisty, młody Rufin chciał być misjonarzem i krzewić wiarę w dalekich krajach. Niestety, nie pozwoliły mu na to poważne problemy zdrowotne. Po wyświęceniu trafił więc najpierw jako wikariusz do parafii w Nysie i tamtejszego Domu Misyjnego Świętego Krzyża (1967 – 1969), a następnie jako referent misyjny do placówki werbistów w Bytomiu. Tam wszedł do utworzonego przez werbistów zespołu misjonarzy ludowych. W 1975 roku został powołany na rektora Domu Misyjnego Słowa Bożego, a jego głównym zadaniem było przeprowadzenie remontu kapitalnego lubelskiej placówki werbistów. Z zadania tego wywiązał się znakomicie. – Rufin miał talent do kazań i do budowania, więc na pewno jego przełożeni się na tym poznali i takie właśnie zadania mu dawali – mówi jego siostra Adelajda. A że był też bardzo pracowity, pedantyczny, wymagający od siebie i od innych, to i efekty były dobre. W 1980 roku został przeniesiony do Chludowa, do tamtejszego Domu Misyjnego Św. Stanisława Kostki. Stamtąd przez dziesięć lat peregrynował po całej Polsce, prowadząc, jako misjonarz ludowy, rekolekcje i misje parafialne. – Cała nasza rodzina była z niego dumna, ale i baliśmy się o niego, bo nie dość, że miał wszczepiony rozrusznik serca i „nieczynne” jedno płuco, to jeszcze na dodatek on był trochę takim „rewolucjonistą”. Pod wycieraczkami w samochodzie gazetki „Solidarności” woził – wspomina pani Tlałka.
Trudne tematy w Rybniku
W 1989 roku ojciec Rufin Halszka objął probostwo werbistowskiej parafii Królowej Apostołów w Rybniku. To była najstarsza parafia w mieście i jednocześnie najmniejsza, bo zamieszkała wtedy tylko przez 4 tysiące mieszkańców. Ale wyzwań na nowego gospodarza czekało niemało, bo na terenie parafii znajdowało się aż 6 szkół średnich, poświęcony w 1982 roku nowy kościół wymagał wykończenia wnętrza, do tego trzeba się było pochylić nad różnymi „trudnymi tematami”, jak np. działające przy parafii grupy AA (tzw. anonimowych alkoholików). Tym ostatnim, także bezpośrednio jako opiekun, proboszcz Halszka poświęcał sporo czasu i z bardzo dobrymi efektami, o czym można było przeczytać w ówczesnych mediach. Słynne na cały region stały się np. całonocne mityngi – spotkania osób, których dotknął problem alkoholowy. „Te spotkania to wyrywanie ludzi z samotności. To jedyna terapia. Tu żadna farmakologia nie pomoże – mówił w 1997 roku na łamach „Gościa Niedzielnego”. Jeszcze więcej uwagi poświęcał ludziom ubogim, a zwłaszcza dzieciom, w tym niepełnosprawnym. Przy parafii działał „Bank serca”, w którym zbierano dary dla potrzebujących. Dzieciom proboszcz organizował koncerty i imprezy (podczas których był uwielbianym wodzirejem), spotkania wigilijne, pobyty wakacyjne m.in. w Kamieniu i Busku-Zdroju, rozdawał jako św. Mikołaj prezenty na rybnickim rynku. Woził także paczki do naszych rodaków ze Stanisławowa na Ukrainie – miasta partnerskiego Rybnika (obecnie Iwano-Frankiwsk). Wspierał tam budowę Domu Polskiego dla wciąż licznej Polonii.
W rybnickim kościele w czasie jego probostwa pojawiły się m.in. nowy główny ołtarz (w formie rzeźby), dwa nowe ołtarze boczne, konfesjonały, chrzcielnica, ambona i wiele innego wyposażenia, które służy wiernym do dziś. Ale najbardziej cenna jest pamięć parafian, którzy cenili swojego proboszcza głównie za to, że był blisko ludzkich problemów i potrzeb. Choć byli i tacy, którzy przychodzili na prowadzone przez niego nabożeństwa z innych parafii z powodu… pięknego śpiewu kapłana. Bo trzeba wspomnieć, że cała szóstka rodzeństwa Halszków potrafiła pięknie śpiewać, zwłaszcza Longin, o którego niewykorzystanym talencie muzycznym wspominał słynny tenor i profesor sztuk muzycznych Jan Ballarin – także pochodzący z Syryni. Proboszcz Halszka publicznie podkreślał (np. w publikacji na łamach „Gościa Niedzielnego”), że jego kościół ma najlepszą akustykę ze wszystkich budowli sakralnych w Rybniku. Stąd często organizował koncerty kolędowe, wielkopostne i występy chóralne, które przyciągały liczne grono słuchaczy. Z kolei władze Rybnika doceniały nie tylko zaangażowanie charytatywne kapłana, ale także dbałość o otoczenie kościoła. Jednym z tego dowodów może być przyznanie parafii w 1998 roku pierwszego miejsca w konkursie „O ładniejszy Rybnik” w kategorii najładniej urządzonego otoczenia obiektów użyteczności publicznej.
Ostatni powrót do Nysy
Ojciec Rufin Halszka zakończył swą posługę w Rybniku uroczystym nabożeństwem 10 sierpnia 1998 roku. W 66. roku życia i 33. roku kapłaństwa został przeniesiony do Domu Misyjnego w Nysie do Centrum Duchowości. Tam zmarł kilka miesięcy później – 9 lutego 1999 r. i został pochowany na klasztornym cmentarzu. 29 października 1999 roku na cmentarzu komunalnym w Rybniku ks. prałat Franciszek Skórkiewicz poświęcił, a prezydent Rybnika śp. Adam Fudali odsłonił tablicę pamiątkową ku czci o. Rufina Halszki.
Arkadiusz Gruchot
*Misjonarze werbiści – pełna nazwa: Zgromadzenie Słowa Bożego (łac.: Societas Verbi Divini) to zgromadzenie zakonne w Kościele katolickim.
**Werbistą był także starszy brat Alojzego – Józef, który m.in. w latach 1978 – 1986 był proboszczem parafii Królowej Apostołów w Rybniku.
Autor korzystał w tekście m.in. z informacji dostępnych na stronach internetowych zakonu werbistów oraz ze zbioru zdjęć i informacji nt. o. Rufina Halszki zebranych przez Barbarę Kowol, która prowadziła księgi parafialne parafii Królowej Apostołów w Rybniku.