Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Franciszek Hübner

ur. 02.08.2023, zm. 02.08.2023

Urodził się w Krzyżkowicach koło Pszowa w 1900 r. Był synem drobnego rolnika. Inocenty Libura w gawędzie o ziemi rybnickiej pisze: „Jego niemieckie nazwisko pochodziło stąd – jak to później wyszperał – że pewien żołnierz cesarskiego regimentu, w XVIII jeszcze wieku służąc na Śląsku Opawskim poślubił miejscową pannę, a potem jako leśniczy przeniósł się na Śląsk pruski i tu już potomkowie jego zostali… ”. Był Franciszek niezwykle zdolnym i wielkim patriotą polskim. W czasach swojej młodości prawdopodobnie znał się z innym pszowskim działaczem polskim, wielkim miłośnikiem polskiej pieśni – Franciszkiem Jaźwcem. Prawdopodobnie to Franciszek Hübner ocalił pamiętniki tego wybitnego pszowika zawierające pieśni i poezję. Brał udział w powstaniach śląskich. Po przyłączeniu Pszowa do Polski kontynuował naukę już w polskiej szkole średniej w Rybniku, gdzie zamieszkał.

W Rybniku zetknął się ze znanym historykiem regionu ks. Emilem Drobnym. W latach trzydziestych ks. Drobny założył Towarzystwo Miłośników Ziemi Rybnickiej. Celem Towarzystwa jak oficjalnie pisano: „jest badanie, na podstawie naukowej, przeszłości piastowskiego księstwa raciborsko – rybnickiego, na którego terenie powstał w 1818 roku powiat rybnicki, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska. Pragniemy wzbudzić w naszym społeczeństwie zrozumienie i miłość dla tych czcigodnych zabytków, które nam w spuściźnie przekazali nasi ojcowie”. Do tego celu służyło czasopismo periodyczne „Ziemia Rybnicka”. Pismo w 1934 roku oficjalnie wydawał Związek Przyjaciół Przeszłości Rybnika i Okolicy. W pierwszym i drugim numerze „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o ruchu narodowym w swoich rodzinnych Krzyżkowicach, podkreślając, że ludność w tej miejscowości była i jest polska. Sporo miejsca poświęcał walce powstańczej. On sam był jednym z miejscowych działaczy komitetu plebiscytowego. W nr 3 „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o pierwszej karczmie w Pszowie z XVII wieku i jej właścicielu. Gromadził wycinki z prasy dotyczące Pszowa, przeprowadzał wywiady, robił zdjęcia, gromadził inne materiały historyczne. Jest autorem „Monografii gminy Pszów” z 1937 r. Swą mozolną pracą badawczą wniósł ogromny wkład w poznanie dziejów naszego regionu, zwłaszcza dziejów Pszowa i Krzyżkowic.

Lata okupacji hitlerowskiej spędził w trudnych warunkach. Po II wojnie w czasach komunistycznych był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Związku Zachodniego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Działał w towarzystwach śpiewaczych „Dzwon” i „Seraf”. Zmarł w roku 1954. W Muzeum w Rybniku znajduje się ponad pięćdziesiąt jego prac. Wiele jest także w zbiorach prywatnych.

Kazimierz Mroczek


Autor korzystał z publikacji „Z dziejów domowych powiatu. Gawęda o ziemi rybnickiej” Inocentego Libury