Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Cztery osoby z zarzutami. Zabezpieczono podrobione perfumy warte ok. 5 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy zatrzymane przez policję.

W Jastrzębiu radni przyjęli budżet na 2025 rok większością głosów. "Pół roku po przegranych wyborach też byłbym rozczarowany" 

Głosowanie nad uchwałą budżetową przyniosło ożywioną dyskusję nad realizacją rozpoczętych w poprzedniej kadencji projektów. Prezydent Michał Urgoł podkreślał mnogość zaplanowanych inwestycji, natomiast opozycja pytała m.in. o plan...

Pościg ulicami Jastrzębia. Kierujący miał 1,5 promila alkoholu, 3 zakazy i był poszukiwany 

Policjanci z jastrzębskiej drogówki zatrzymali 38-latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ponadto mężczyzna poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności. Najbliższe miesiące spędzi w więzieniu.

Narzekanie to nasz sport narodowy. Pomagają w nim klapki na oczach [FELIETON] 

Do napisania tego felietonu skłoniła mnie wiadomość, która przyszła niedawno na skrzynkę mailową naszego portalu. Jednak samo opisanie faktu naszego narodowego narzekania to za mało. W tym przypadku dochodzi jeszcze kontekst polityczny, który...

Jarmark Świąteczny, koncerty i Wigilia dla Mieszkańców już w ten weekend w Jastrzębiu-Zdroju [ZAPOWIEDŹ] 

Już w piątek 20 grudnia rozpocznie się Jarmark Świąteczny na Placu Reprezentacyjnym w Zdroju. Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, pokazy oraz oczywiście stoiska wystawców. 

Bezpieczni w święta Bożego Narodzenia. Policja apeluje o czujność 

Policja apeluje aby podczas wzmożonych przygotowań i zakupów świątecznych nie tracić czujności. 

Betlejemskie Światło Pokoju powędrowało do jastrzębian. Podczas gali przekazali je harcerze [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Jastrzębia-Zdroju, przyniesione przez harcerzy. Podczas uroczystej gali w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jastrzębiu-Zdroju przekazano światło prezydentowi, radnym,...

W powiecie wodzisławskim i Jastrzębiu nie spada liczba rolników [WYWIAD] 

Z Wiolettą Bober, kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jastrzębiu-Zdroju, które swoim zasięgiem obejmuje też powiat wodzisławski rozmawiamy o programach dla rolników, przyszłości, rodzajach gospodarstw...

Bp Marek Szkudło administratorem archidiecezji katowickiej. To były proboszcz parafii z Jastrzębia-Zdroju 

W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec...

Tadeusz Kijonka

ur. 10.11.1936, zm. 30.06.2017

Urodził się 10 listopada 1936 r. w Radlinie jako syn Róży i Antoniego. Miał młodszego o kilka lat brata Edwarda. Ojciec uczestniczył w walkach w obronie Śląska Cieszyńskiego w 1919 r. Matka była córką działacza narodowego Józefa Kojzara. W czasie II wojny światowej oboje działali w konspiracji. Jak się później okazało, zadeklarowana polskość rodziców Tadeusza miała istotne znaczenie dla jego późniejszej tożsamości. Dzieciństwo spędził w rodzinnym Radlinie. Uczęszczał do rybnickiego Technikum Budowy Maszyn Górniczych. W 1960 r. ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie podjął pracę zawodową w katowickim Polskim Radiu. Dwa lata później dołączył do redakcji dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Poglądy”. W 1967 r. zaproponowano mu – na trzy miesiące, jak wielokrotnie po latach wspominał z uśmiechem – stanowisko kierownika literackiego Opery Bytomskiej. Funkcję tę pełnił przez niemal pięć dekad, aż do 2013 r. W latach 1985 – 91 był posłem na Sejm. Ważnym polem działalności Tadeusza Kijonki była rozległa działalność społeczna. Był głównym inicjatorem Kongresu Kultury na Górnym Śląsku w 1988 r. Cztery lata później doprowadził do powołania Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, które stało się wydawcą utworzonego w 1995 r. miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”. Rolę redaktora naczelnego czasopisma pełnił do 2012 r.

Już w latach studenckich ujawniły się literackie predyspozycje Tadeusza z Radlina. W 1955 r. na łamach katowickiej „Trybuny Robotniczej” ukazał się jego debiutancki tryptyk pn. „Konstantynopol Mickiewicza”. Następnie w tygodniku „Przemiany” został opublikowany jego obszerny reportaż pt. „Szubienice gotartowickie”. W 1959 r. Tadeusz Kijonka wydał swój pierwszy tom poezji „Witraże”. Ważne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje tomik wierszy „Rzeźba w czarnym drzewie” z 1967 r. Następnie wydał m.in. tom wierszy „Czas zamarły”, zawierający ponad 70 utworów z okresu stanu wojennego. W ostatnich latach jego twórczej działalności ukazały się m.in.: obszerny wybór wierszy „Czas, miejsce i słowa”, „44 Sonety Brynowskie” i tom liryków „Słowo w słowo”. Przez ponad 60 lat Tadeusz Kijonka był czynnym dziennikarzem. Na jego autorski dorobek składają się setki szkiców publicystycznych, esejów, komentarzy, portretów biograficznych, wywiadów, czy felietonów. Tworzył również dzieła muzyczne jak np. libretta operowe i musicale. Był autorem kilku tekstów do oratoriów i kantat.

Za rozległą działalność literacką, kulturalną oraz społeczną Kijona był wielokrotnie odznaczany. Wszystkich wyróżnień jednak nie sposób wymienić, dlatego przypomnimy te najważniejsze. Został uhonorowany nagrodami im. Karola Miarki i Wojciecha Korfantego. Był laureatem prestiżowej Śląskiej Nagrody Kulturalnej Kraju Związkowego Dolnej Saksonii oraz laureatem Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji. Został uhonorowany Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Dyplomem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Polonii Restituta oraz medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 r. otrzymał nagrodę „Śląski Szmaragd”, dwa lata później został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziewictwa Narodowego. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Ślązaka Roku.

Tadeusz Kijonka, jak sam o sobie mówił, był rybniczaninem z Radlina, Ślązakiem z rybnickiego i Polakiem ze Śląska. Jak wspomina w jednym ze swych artykułów Edyta Antoniak-Kiedos, „w domu godoł, na forum wypowiadał się potoczystą, patetyczną frazą. Poetycko romantyk, na co dzień uprawia kult pracy, fedrował dziennikarsko, publicystycznie, politycznie i animując życie kulturalne”. Publicystka wspomina, że Kijonka był przepełniony miłością i wdzięcznością do Śląska. Swoją działalnością polityczną i publicystyczną udowadniał, że jego Mała Ojczyzna jest dla niego najważniejsza. Bronił jej interesów ekonomicznych, kulturowych, historycznych, a nawet ekologicznych. Śląsk był dla niego ziemią obolałą, pełną wewnętrznych napięć i konfliktów. Widział w nim teren eksploatowany, ograbiony, wykorzystany przez wrogie siły. Nie krył rozczarowania polityką wobec Śląska, gromił za upadek górnictwa i tutejszego przemysłu. Tadeusz Kijonka 30 czerwca 2017 r. w wieku prawie 81 lat przegrał walkę z nowotworem. Spoczął na cmentarzu w Katowicach przy ul. Francuskiej.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała z artykułu zamieszczonego w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Śląsk” z lipca 2017 r.