Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Unia w skutecznym pościgu za Ruptawą. Na Srebrnej cenny remis 

Kibice raciborskiej drużyny przeżyli huśtawkę nastrojów. Unia zremisowała z Granicą, ale musiała gonić wynik. Goście objęli prowadzenie, a później prowadzili dwoma bramkami. Ekipa Pniewskiego odrobiła straty w końcówce.

Strażacy z całej Polski zmierzyli się w zawodach w ratownictwie technicznym w Jastrzębiu [ZDJĘCIA, WIDEO] 

20 drużyn z całej Polski wzięło udział w podwójnym wydarzeniu, jakie strażacy zorganizowali w Jastrzębiu-Zdroju. Były to III Ogólnopolskie Zawody Strażaków w Ratownictwie Technicznym oraz VII Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego...

Kto chce zaszkodzić posłowi Gadowskiemu? Anonim i żenujący fotomontaż trafił do naszej redakcji 

W ostatnich dniach na adres pocztowy naszej redakcji przyszedł list bez nadawcy. Wewnątrz znaleźliśmy informacje o rzekomych nieprawidłowościach i czarno-biały wydruk zdjęcia, mającego wskazywać na powiązania biznesowe posła z Jastrzębia-Zdroju. 

Sędzia siatkarski Wojciech Maroszek po powrocie z IO w Paryżu. "Mam tremę przed każdym meczem" 

Wojciech Maroszek jest pewnie doskonale znany tym, którzy interesują się żorskim samorządem - od czterech kadencji zasiada on w składzie tamtejszej Rady Miasta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest on także jednym z czołowych sędziów siatkarskich...

Sąd zdecydował ws. Adama G. i zwolnił go z aresztu. Co na to Prokuratura Krajowa? 

Były poseł Adam G. w piątek (30.08.), niezwłocznie po decyzji Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, został zwolniony z aresztu tymczasowego, w którym przebywał od grudnia 2023 roku.

Przybywa pasażerów w MZK. Mają im pomóc nowoczesne kasowniki 

11 nowych kasowników dostępnych jest już na trasach MZK. Nowe kasowniki są uniwersalne, umożliwiają skasowanie tradycyjnego e-biletu, zakupionego, chociażby w punkcie doładowań.

Sołectwa Borynia i Skrzeczkowice na Dożynkach 2024. Barwny korowód sypał cukierkami [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Mieszkańcy jastrzębskich sołectw Borynia i Skrzeczkowice uczcili Święto Plonów mszą świętą, później barwnym korowodem, a następnie radosną zabawą na festynie. ZOBACZ ZDJĘCIA!

Wypasione fury zjechały do Jastrzębia na Tuning Halls Day [ZDJĘCIA] 

W ostatnią sobotę wakacji pod Halą Widowiskowo-Sportową w Jastrzębiu odbył się Tuning Halls Day, na który zjechały dziesiątki niesamowitych samochodów.

Ludzie Lyski Rock Festivalu. Zobaczcie, kto rządził pod sceną [ZDJĘCIA] 

Lyski Rock Festival ma rzesze oddanych fanów, którzy od wielu lat współtworzą niesamowitą atmosferę tego wydarzenia. Są też tacy, którzy do Lysek przyjeżdżają raz na jakiś czas. Uważamy, że to właśnie publiczność jest równie ważna...

Biskupi zachęcają uczniów do udziału w lekcjach religii w nowym roku szkolnym, sprzeciwiając się zmianom ministerstwa 

- Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Oddajemy ten czas nauki i wychowania w opiekę Pana Boga. Niech Chrystus, Nauczyciel nauczycieli, obdarza wszystkich potrzebnymi łaskami - piszą biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia...

Brunon Kozieł

ur. 30.11.1916, zm. 22.12.2004

Urodził się 30 listopada 1916 r. w Bottrop w Westfalii. Był synem Elżbiety i Teodora Koziełów. Miał dwóch braci oraz siostrę. W 1917 r. rodzina Koziełów wróciła do Turzy Śl., gdzie Brunon od 1923 r. uczęszczał do szkoły podstawowej. Od 1929 r. uczył się w gimnazjum w Rybniku. W tym czasie był harcerzem IV Drużyny Harcerskiej im. Henryka Sienkiewicza oraz skarbnikiem Spółdzielni Szkolnej „Przyszłość". Był też członkiem Sodalicji Mariańskiej. W drodze do szkoły wstępował do kaplicy przy gimnazjum werbistów. Widok modlących się uczniów rozbudził w nim powołanie kapłańskie.

W 1937 r. zdał maturę. Starał się o przyjęcie do jezuitów. Bez skutku, więc zgłosił się do werbistów. 8 września 1937 r. rozpoczął roczny nowicjat w Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie. Po odbyciu nowicjatu kontynuował tam studia filozoficzne, które przerwał wybuch II wojny światowej. 4 września 1939 r. złożył pierwsze śluby zakonne. 25 stycznia 1940 r. został wraz z pozostałymi współbraćmi internowany w Chludowie przez Niemców. 22 maja wraz z innymi został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a 2 sierpnia do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. 4 września na fundamentach budującego się krematorium razem z kolegami odnowił śluby zakonne. 8 grudnia 1940 r. wrócił z Gusen do Dachau, gdzie był więziony aż do 29 kwietnia 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie. Podczas kwarantanny w obozie Freiman k. Monachium z rąk bp Józefa Gawliny 7 lipca 1945 r. otrzymał tonsurę i dwa niższe święcenia.

W październiku 1945 r. rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 18 września 1948 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1949 r. zdał końcowe egzaminy. Został skierowany do pracy w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. 2 sierpnia 1949 r., po kilkunastu latach nieobecności przyjechał do rodzimej Turzy, gdzie odprawił mszę św. prymicyjną.

We wrześniu 1949 r. przybył do Pieniężna. Dał się tam poznać jako znakomity wykładowca i wychowawca. Uczył filozofii i teologii. W latach 1954 – 1957 pełnił urząd rektora seminarium w Pieniężnie. W latach 1957 – 1960 był dyrektorem studiów i radcą prowincjalnym. 10 maja 1960 r. wybrany został na prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Urząd sprawował przez dwie kadencje do roku 1966, kiedy przyjął stanowisko mistrza nowicjatu. 16 grudnia 1967 r. został wybrany na stanowisko radcy generalnego, na którym pracował przez dziesięć lat. W tym okresie wizytował niemal wszystkie prowincje zgromadzenia. W 1972 r. wydał wspólnie z o. Fritzem Bornemannem SVD przyczynki do dziejów Polskiej Prowincji Werbistów pt. „Beiträge zur Geschichte der Provincia Polonica Societatis Verbi Divini”.

W 1978 r. powrócił do Pieniężna. Pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Misyjnym oraz prowadził wykłady z patrologii. Głosił konferencje duchowe dla sióstr katarzynek w Braniewie i Lidzbarku Warmińskim. Zmarł 22 grudnia 2004 r. Spoczął na cmentarzu klasztornym przy Domu Św. Wojciecha w Pieniężnie.

Artur Marcisz


Autor korzystał z artykułu o. Janusza Brzozowskiego SVD z czasopisma Misjonarz, nr 10/2014.