Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Jan Masny

ur. 24.10.1886, zm. 01.10.1945

Urodził się 24 października 1886 r. w Krzyżanowicach w rodzinie Antoniego i Marianny z domu Hlubek. W Krzyżanowicach skończył szkołę powszechną, a następnie uczył się w prywatnym gimnazjum Wolfa we Wrocławiu oraz w gimnazjum w Meran. W 1906 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców i odbył 2-letni nowicjat w Krakowie. Został wysłany na Uniwersytet Gregoriański do Rzymu, gdzie w latach 1908 – 1914 studiował filozofię, teologię i prawo kanoniczne. Uzyskał doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1914 r. w Rzymie. Po wybuchu I wojny światowej otrzymał od konsula niemieckiego w Rzymie polecenie opuszczenia tego miasta. Powrócił na ziemie polskie i duszpasterzował kolejno w parafiach: św. Anny w rodzinnych Krzyżanowicach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Jerzego w Rydułtowach, św. Marii Magdaleny w Lubomi, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy i Świętej Rodziny w Hoyerswerdzie w Saksonii.

Zaangażował się w działalność plebiscytową, w związku z czym w listopadzie 1921 r. musiał uchodzić przed bojówkami. Wyjechał do Warszawy i pomagał tam w duszpasterstwie przy kościele Zbawiciela. Po przyłączeniu części ziem Górnego Śląska do Polski zwrócił się do delegata książęco-biskupiego ks. Jana Kapicy z prośbą o możliwość podjęcia oficjalnej pracy duszpasterskiej na tych terenach. W marcu 1923 r. ks. August Hlond wydał zgodę i wydał dekret inkardynacyjny, przez co ks. Masny został włączony do grona prezbiterów Administracji Apostolskiej Polskiego Śląska.

W 1923 r. skierowany został jako wikary do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach. Od 1925 r. był także katechetą w Komunalnym Gimnazjum Męskim i Żeńskim w Siemianowicach. W 1924 r. przystąpił do egzaminu proboszczowskiego. W lutym 1927 r. został administratorem, a trzy miesiące później proboszczem w parafii św. Marcina w Rogowie. Ponadto pełnił obowiązki cenzora książek oraz wizytatora dla szkół powszechnych w Syryni, Pszowie i Rogowie.

W 1936 r. został zarządcą dóbr kościelnych w Kokoszycach. W Rogowie opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: III Zakonem św. Franciszka z Asyżu, Bractwem Matek Chrześcijańskich, Kongregacją Mariańską Panien, Katolickim Stowarzyszeniem Mężów, Bractwem Różańcowym, Dziełem Dziecięctwa Jezusowego, Bractwem Serca Jezusowego, Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej. Udzielał się społecznie. Był członkiem Kasy Reiffeisena w Rogowie i spółdzielni masarskiej w Bełsznicy. W banku Reiffeisena w Katowicach został wybrany na przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz członka Komisji Rewizyjnej w Zakładach Mleczarskich w Katowicach. W okresie okupacji hitlerowskiej, w 1943 r., został zmuszony do opuszczenia Rogowa i zamieszkał na terenie parafii św. Józefa w Katowicach – Załężu. Krótko przed śmiercią, w kwietniu 1945 r., został mianowany administratorem w parafii św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach. Zmarł 1 października 1945 r. w Katowicach. Został pochowany w Lubomi.

Artur Marcisz


Autor korzystał z artykułu J. Myszora, zawartego w Słowniku biograficznym katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku pod redakcją M. Pater.