Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Sławomir Mentzen przyjdzie do Jastrzębia-Zdroju i Żor w przedostatnim dniu kampanii wyborczej 

Polityk Konfederacji, który przyciąga na swoje wiece tłumy wyborców, 15 maja ponownie pojawi się w naszym regionie.

Koszyczki z pysznościami poświęcone w parafii pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA] 

W Wielką Sobotę 19 kwietnia wierni tradycyjnie udali się do swoich parafii, aby poświęcić pokarmy. Tak też było w parafii pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju. 

Premia jednorazowa w JSW zostanie wypłacona jeszcze dziś. Ile pieniędzy wpłynie na konta pracowników? 

Skierowaliśmy do JSW pytania o termin wypłaty premii jednorazowej, wysokość premii, a także łączną kwotę, którą spółka przeznaczy na ten cel. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy z biura prasowego JSW.

JSW kolejny raz sięga po oszczędności. Tym razem mowa o skromnych stu milionach złotych 

Od początku roku władze JSW zdecydowały o wypłacie ponad połowy środków zgromadzonych w tzw. funduszu na czarną godzinę. W samym kwietniu na krok ten zdecydowano się dwa razy.

W Mszanie uczyli się gotować wielkanocny żur i barszcz biały [PRZEPISY] 

Tradycyjny śląski kwaśny na wędzonce i z białą kiełbasą czy nieco bardziej postny, ale również pyszny, orkiszowy, posypany posiekanym czosnkiem niedźwiedzim? O czym mowa? O jednej z potraw, której nie powinno zabraknąć na wielkanocnym...

Poseł Gadowski pyta o dotacje ze spółek JSW dla szachistów. Kwoty mogą zaskakiwać 

Poseł Krzysztof Gadowski złożył interpelację dotyczącą przekazywania w czasach rządów PiS pieniędzy przez spółki grupy kapitałowej JSW dla jastrzebskiego UKS "Pionier" oraz Śląskiego Związku Szachowego. Jak argumentował poseł, pojawiły...

Lekarka uśmierciła chore 9-miesięczne dziecko w łonie matki. Grzegorz Braun i Roman Fritz próbowali dokonać "zatrzymania obywatelskiego" 

Grzegorz Braun i Roman Fritz próbowali zatrzymać lekarkę, która dopuściła się aborcji na chorym, 9-miesięcznym dziecku. Teraz prokuratura sprawdza, czy politycy, przetrzymując lekarkę, nie narazili zdrowia pacjentek szpitala.

Wyborcza karuzela w Jastrzębiu [WEBKRYTYKA] 

Od początku kampanii wyborczej Jastrzębie-Zdrój odwiedziło już kilku kandydatów na prezydenta. Byli to Grzegorz Braun, Szymon Hołownia i Karol Nawrocki. W maju zawitać ma do nas Sławomir Mentzen. Na razie nic nie słychać o odwiedzinach lidera...

Poseł Gadowski: Śląsk potrzebuje dwóch RCKiK, w Katowicach i Raciborzu. Co na to minister zdrowia? 

Centrum krwiodawstwa w Raciborzu ma 5 mln zł długów pilnych do zapłacenia i prawie 2 mln zł straty za 2024 rok. - Możliwość prawidłowej realizacji zadań publicznej służby krwi przez Centrum jest zagrożona - informuje wiceminister...

Rynek pracy potrzebuje specjalistów, dlatego trzeba odczarować szkolnictwo zawodowe [WYWIAD] 

Z dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych Elżbietą Kanak oraz kierownikiem praktycznej nauki zawodu Januszem Toborowiczem rozmawiamy o potrzebach szkolnictwa zawodowego (branżowego), rozwoju szkoły, współpracy z przedsiębiorcami i potrzebach...

Sławomir Mentzen przyjdzie do Jastrzębia-Zdroju i Żor w przedostatnim dniu kampanii wyborczej 

Polityk Konfederacji, który przyciąga na swoje wiece tłumy wyborców, 15 maja ponownie pojawi się w naszym regionie.

Koszyczki z pysznościami poświęcone w parafii pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA] 

W Wielką Sobotę 19 kwietnia wierni tradycyjnie udali się do swoich parafii, aby poświęcić pokarmy. Tak też było w parafii pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju. 

Premia jednorazowa w JSW zostanie wypłacona jeszcze dziś. Ile pieniędzy wpłynie na konta pracowników? 

Skierowaliśmy do JSW pytania o termin wypłaty premii jednorazowej, wysokość premii, a także łączną kwotę, którą spółka przeznaczy na ten cel. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy z biura prasowego JSW.

Jan Masny

ur. 24.10.1886, zm. 01.10.1945

Urodził się 24 października 1886 r. w Krzyżanowicach w rodzinie Antoniego i Marianny z domu Hlubek. W Krzyżanowicach skończył szkołę powszechną, a następnie uczył się w prywatnym gimnazjum Wolfa we Wrocławiu oraz w gimnazjum w Meran. W 1906 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców i odbył 2-letni nowicjat w Krakowie. Został wysłany na Uniwersytet Gregoriański do Rzymu, gdzie w latach 1908 – 1914 studiował filozofię, teologię i prawo kanoniczne. Uzyskał doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1914 r. w Rzymie. Po wybuchu I wojny światowej otrzymał od konsula niemieckiego w Rzymie polecenie opuszczenia tego miasta. Powrócił na ziemie polskie i duszpasterzował kolejno w parafiach: św. Anny w rodzinnych Krzyżanowicach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Jerzego w Rydułtowach, św. Marii Magdaleny w Lubomi, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy i Świętej Rodziny w Hoyerswerdzie w Saksonii.

Zaangażował się w działalność plebiscytową, w związku z czym w listopadzie 1921 r. musiał uchodzić przed bojówkami. Wyjechał do Warszawy i pomagał tam w duszpasterstwie przy kościele Zbawiciela. Po przyłączeniu części ziem Górnego Śląska do Polski zwrócił się do delegata książęco-biskupiego ks. Jana Kapicy z prośbą o możliwość podjęcia oficjalnej pracy duszpasterskiej na tych terenach. W marcu 1923 r. ks. August Hlond wydał zgodę i wydał dekret inkardynacyjny, przez co ks. Masny został włączony do grona prezbiterów Administracji Apostolskiej Polskiego Śląska.

W 1923 r. skierowany został jako wikary do parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach. Od 1925 r. był także katechetą w Komunalnym Gimnazjum Męskim i Żeńskim w Siemianowicach. W 1924 r. przystąpił do egzaminu proboszczowskiego. W lutym 1927 r. został administratorem, a trzy miesiące później proboszczem w parafii św. Marcina w Rogowie. Ponadto pełnił obowiązki cenzora książek oraz wizytatora dla szkół powszechnych w Syryni, Pszowie i Rogowie.

W 1936 r. został zarządcą dóbr kościelnych w Kokoszycach. W Rogowie opiekował się różnymi organizacjami katolickimi: III Zakonem św. Franciszka z Asyżu, Bractwem Matek Chrześcijańskich, Kongregacją Mariańską Panien, Katolickim Stowarzyszeniem Mężów, Bractwem Różańcowym, Dziełem Dziecięctwa Jezusowego, Bractwem Serca Jezusowego, Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej. Udzielał się społecznie. Był członkiem Kasy Reiffeisena w Rogowie i spółdzielni masarskiej w Bełsznicy. W banku Reiffeisena w Katowicach został wybrany na przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz członka Komisji Rewizyjnej w Zakładach Mleczarskich w Katowicach. W okresie okupacji hitlerowskiej, w 1943 r., został zmuszony do opuszczenia Rogowa i zamieszkał na terenie parafii św. Józefa w Katowicach – Załężu. Krótko przed śmiercią, w kwietniu 1945 r., został mianowany administratorem w parafii św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach. Zmarł 1 października 1945 r. w Katowicach. Został pochowany w Lubomi.

Artur Marcisz


Autor korzystał z artykułu J. Myszora, zawartego w Słowniku biograficznym katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku pod redakcją M. Pater.