Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Cztery osoby z zarzutami. Zabezpieczono podrobione perfumy warte ok. 5 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy zatrzymane przez policję.

W Jastrzębiu radni przyjęli budżet na 2025 rok większością głosów. "Pół roku po przegranych wyborach też byłbym rozczarowany" 

Głosowanie nad uchwałą budżetową przyniosło ożywioną dyskusję nad realizacją rozpoczętych w poprzedniej kadencji projektów. Prezydent Michał Urgoł podkreślał mnogość zaplanowanych inwestycji, natomiast opozycja pytała m.in. o plan...

Pościg ulicami Jastrzębia. Kierujący miał 1,5 promila alkoholu, 3 zakazy i był poszukiwany 

Policjanci z jastrzębskiej drogówki zatrzymali 38-latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ponadto mężczyzna poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności. Najbliższe miesiące spędzi w więzieniu.

Narzekanie to nasz sport narodowy. Pomagają w nim klapki na oczach [FELIETON] 

Do napisania tego felietonu skłoniła mnie wiadomość, która przyszła niedawno na skrzynkę mailową naszego portalu. Jednak samo opisanie faktu naszego narodowego narzekania to za mało. W tym przypadku dochodzi jeszcze kontekst polityczny, który...

Jarmark Świąteczny, koncerty i Wigilia dla Mieszkańców już w ten weekend w Jastrzębiu-Zdroju [ZAPOWIEDŹ] 

Już w piątek 20 grudnia rozpocznie się Jarmark Świąteczny na Placu Reprezentacyjnym w Zdroju. Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, pokazy oraz oczywiście stoiska wystawców. 

Bezpieczni w święta Bożego Narodzenia. Policja apeluje o czujność 

Policja apeluje aby podczas wzmożonych przygotowań i zakupów świątecznych nie tracić czujności. 

Betlejemskie Światło Pokoju powędrowało do jastrzębian. Podczas gali przekazali je harcerze [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Jastrzębia-Zdroju, przyniesione przez harcerzy. Podczas uroczystej gali w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jastrzębiu-Zdroju przekazano światło prezydentowi, radnym,...

W powiecie wodzisławskim i Jastrzębiu nie spada liczba rolników [WYWIAD] 

Z Wiolettą Bober, kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jastrzębiu-Zdroju, które swoim zasięgiem obejmuje też powiat wodzisławski rozmawiamy o programach dla rolników, przyszłości, rodzajach gospodarstw...

Bp Marek Szkudło administratorem archidiecezji katowickiej. To były proboszcz parafii z Jastrzębia-Zdroju 

W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec...

Franciszek Połomski

ur. 28.12.1938, zm. 16.02.2019

Franciszek Połomski urodził się 28 grudnia 1938 r. w Wodzisławiu Śl. W 1948 r. ukończył szkołę powszechną w Czyżowicach i rozpoczął naukę w nowo utworzonym Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim. W 1952 r. złożył tam egzamin maturalny. Chciał zostać sędzią. Za namową starszego kolegi, późniejszego sędziego Najwyższego Sądu Administracyjnego Rudolfa Klyszcza, na miejsce studiów prawniczych wybrał Wrocław.

Jako student Uniwersytetu Wrocławskiego osiągał tak dobre wyniki, że został wyróżniony stypendium Rady Państwa i stanowiskiem zastępcy asystenta już na czwartym roku studiów w katedrze prof. Seweryna Wysłucha. Propozycja spowodowała zmianę planów życiowych Połomskiego. Jak wspominał później, miał już w ręku nakaz pracy do Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, ale prof. Wysłucha spowodował cofnięcie i zatrudnienie Połomskiego na pełnym etacie asystenckim w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polskiego. Prof. Wysłucha odwodził Połomskiego od powrotu na Śląsk, tłumacząc mu, że we Wrocławiu pod jego kierunkiem będzie mógł dla Śląska więcej zrobić niż w sądzie w Katowicach. „Tu będziesz wydobywał prawdę o Śląsku i Ślązakach, a tam będziesz ich wsadzał do więzienia” – miał powiedzieć prof. Wysłucha.

Pracę magisterską Połomski poświęcił „Ustawie o zagrodzie dziedzicznej na prawodawstwie III Rzeszy (1933 – 1939)”, doktorat zaś ochronie polskiej mniejszości w okresie międzywojennym na Śląsku Opolskim i uwieńczył pracą „Niemiecki Urząd do Spraw Mniejszości 1922 – 1937”.

W 1969 r. otrzymał habilitację. Po śmierci prof. Seweryna Wysłuchy, Połomski otrzymał tytuł docenta i w 1970 r. objął kierownictwo Katedry Historii Państwa i Prawa Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Funkcję jej szefa sprawował aż do przejścia na emeryturę w 2005 r.

W 1973 r. otrzymał prestiżowe stypendium Humboldta, które umożliwiło mu dwuletnie studia za granicą. W latach 1981 – 1982 został pierwszym Prorektorem Uniwersytetu wybranym w wolnych wyborach rektorskich, pełnił tę funkcję również w kadencji 1984 – 1987. Prezydował w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta. W 1990 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Mimo naukowych osiągnięć stało się to późno, na co wpływ miała opozycyjna działalność Połomskiego. W 1980 r. zaangażował się bowiem w dolnośląską Solidarność. Z ramienia Unii Demokratycznej, której był współzałożycielem, został senatorem w latach 1990 – 1993. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej Senatu RP, był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP oraz Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Uczestniczył w organizowaniu się dolnośląskiego samorządu terytorialnego. W latach 1998 – 2002 był radnym do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego I Kadencji oraz przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. Był członkiem towarzystw społecznych i naukowych, m.in. Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, współpracownikiem Komisji Okręgowej Badania Zbrodni Hitlerowskich we Wrocławiu i Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie.

Wielokrotnie uhonorowano go nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego. 29 października 2015 r. Rada Gminy w Gorzycach podjęła uchwałę o przyznaniu Połomskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce.

Franciszek Połomski zmarł 16 lutego 2019 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Artur Marcisz