Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Będzie bezpieczniej. Na os. Staszica zamontują próg zwalniający  

Mimo że tereny osiedli mieszkaniowych nie są miejscem do prowadzenia wyścigów samochodowych, bywa inaczej. Dlatego mieszkańcy domagają się montowania progów zwalniających. Jeden z nich pojawi się na osiedlu Staszica.

Beata Szydło przyjechała do Jastrzębia, aby wesprzeć kandydatów PiS do europarlamentu [WIDEO, ZDJĘCIA] 

Przed Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się konferencja prasowa, podczas której kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego - Grzegorz Matusiak i Izabela Kloc, a także była premier Beata Szydło podkreślali wagę zachowania bezpieczeństwa...

Prognoza pogody na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend? 

Zbliżamy się do przełomu maja i czerwca, który przyniesie długi weekend przypadający w Boże Ciało. Jaka pogoda zapowiada się w tym okresie, czy będzie gorąco i pogodnie, a może chłodno i deszczowo?

X Bieg Kobiet na 5 z plusem - setki pięknych pań pobiegły ulicami Jastrzębia [ZDJĘCIA] 

To jeden z najpiękniejszych biegów w regionie, ale nie tylko dlatego, że biorą w nim udział wyłącznie panie. Bieg Kobiet na 5+ odbywa się cyklicznie w Jastrzębiu-Zdroju i przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestniczek. 

Piknik w Kurorcie 2024 - Jastrzębski Zdrój wrócił do czasów świetności uzdrowiska [ZDJĘCIA] 

Kolejna edycja wydarzenia pod nazwą Piknik w Kurorcie przyniosła sukces frekwencyjny na terenie Parku Zdrojowego i w obiektach byłego uzdrowiska, mimo niepewnej pogody. 

Niesamowite widowiska - tancerze dali popis na Gali Dance Passion 2024 [ZDJĘCIA] 

W sobotę 25 maja rozpoczęła się jubileuszowa, bo już 10. edycjia Ogólnopolskiego Konkursu Tańca DANCE PASSION w Jastrzębiu-Zdroju. Na scenie pierwszego dnia zaprezentowały się dziesiątki zespołów. 

AKTUALIZACJA Wypadek na A1 w rejonie zjazdu na Bełk. Trzy osoby ranne, lądował śmigłowiec LPR 

Do poważnego zdarzenia doszło na 13. km autostradzie A1 w kierunku granicy. Ranne zostały trzy osoby. Trasa jest zablokowana.

Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Józef Tumułka

ur. 11.12.1899, zm. 14.01.1966

Józef Tumułka urodził się 11 grudnia 1899 r. w Ligocie Książęcej, w powiecie raciborskim, w rodzinie chłopskiej. Jego rodzicami byli Józef i Florentyna Tumułkowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej dalszą naukę pobierał w gimnazjum w Paczkowie. Pod koniec 1918 r. wstąpił do kierowanych przez Jana Wyglendę polskich zbrojnych oddziałów walczących na ziemi raciborskiej z Niemcami.

W 1919 r. Józef Tumułka ukończył gimnazjum w Paczkowie i uzyskał świadectwo dojrzałości, kontynuując działalność w ruchu niepodległościowym. Był częstym gościem raciborskiej „Strzechy”, gdzie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Został jednym z dowódców podzielonego okręgu raciborskiego. Zaangażował się w działania zbrojne na ziemi raciborskiej, walcząc w III powstaniu śląskim w szeregach 15 pułku piechoty. Po przyłączeniu ziemi raciborskiej do Niemiec, wznowił przerwane studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1923 r. przeniósł się do Poznania. Tam też 30 stycznia 1926 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk medycznych i jeszcze tego samego roku rozpoczął pracę w Lecznicy Brackiej w Katowicach. Trzy lata później przeniósł się do Rybnika, gdzie pracował jako lekarz.

1 stycznia 1929 r. powierzono mu kierownictwo Szpitala Powiatowego w Wodzisławiu, mieszczącego się przy ulicy Wałowej 30. Był on jego dyrektorem do 1965 r. z wyjątkiem lat okupacji hitlerowskiej. Bardzo szybko zżył się z miastem i tu zasłynął jako świetny chirurg. Niósł pomoc wszystkim mieszkańcom, bez względu na status i zamożność. Jego asystentkami i pielęgniarkami były siostry boromeuszki.

W 1932 r. dr Józef Tumułka poślubił córkę działaczy polskich z Raciborza – Heliodorę Gryglewiczówną. W pobliżu szpitala wzniósł willę. W 1939 r. jego działalność w szpitalu przerwał wybuch II wojny światowej. Doktorowi Tumułce zabrano dom, a rodzinę wysiedlono do Generalnej Guberni. On sam ukrywał się w Żyrzynie, gdzie pomagał miejscowej ludności i partyzantom. W 1944 r. doktor Tumułka zgłosił się do oddziałów Wojska Polskiego, gdzie leczył żołnierzy. W styczniu 1945 r. został mianowany porucznikiem, a później brał udział w ofensywie nad Nysą.

W styczniu 1946 r. powrócił do Wodzisławia w stopniu kapitana. Rozpoczął urządzanie szpitala, który został zdewastowany, a sprzęt medyczny wywieziony. Dzięki jego heroicznej pracy bardzo szybko szpital został przywrócony do życia. Doktor Józef Tumułka był sumiennym, oddanym chorym, medykiem. W czasie 30-letniej pracy na stanowisku dyrektora ani pod adresem jego, ani placówki, którą kierował, nie było skarg. Za swą działalność odznaczony został odznaką Wzorowego Pracownika Służby Zdrowia oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 14 stycznia 1966 r. w Wodzisławiu Śl.

Sławomir Kulpa