Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
"Wygraliśmy z brudną kampanią" vs. "Anna Hetman w 10 lat zrobiła więcej niż jej poprzednicy przez 20 lat" 

Posłowie Grzegorz Matusiak (PiS) i Krzysztof Gadowski (KO) komentują wyniki wyborów w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębie: Radość w sztabie wyborczym PiS. Michał Urgoł zbiera gratulacje [ZDJĘCIA] 

Michał Urgoł zbiera gratulacje od działaczy, wolontariuszy i samorządowców. To on będzie nowym prezydentem Jastrzębia-Zdroju. 

Będzie nowy prezydent Jastrzębia-Zdroju. Michał Urgoł i Anna Hetman komentują wyniki [AKTUALIZACJA] 

Według wstępnych wyników II tury wyborów prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój Michał Urgoł uzyskał przewagę nad Anną Hetman. 

W Jastrzębiu-Zdroju frekwencja na godz. 17.00 podobnie jak w pierwszej turze 

Frekwencja wyborcza w Jastrzębiu-Zdroju na godz. 17.00 kształtowała się na poziomie 32,33 proc. 

Jastrzębski Węgiel awansował do finału Plusligi [ZDJĘCIA] 

Sobotnia wygrana Jastrzębskiego Węgla z Asseco Resovią 3:2 utorowała drogę do finału Plusligi jastrzębianom po raz czwarty z rzędu!

Frekwencja wyborcza nie powala. W Jastrzębiu 12,86 proc. Był też incydent w ciszy wyborczej 

Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyborów prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój na godzinę 12.00 wyniosła 12,86 proc. 

Prędzej czy później każdy ksiądz czy kleryk zmierzy się z własnym „Już nie chcę” 

Ze Stefanem, byłym księdzem, mejluje Łukasz Libowski, jeszcze ksiądz [odc. 1].

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami 

Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest...

Trucie pszczół rozpoczęte. Opryski zabijają owady. Czy apele pszczelarzy przyniosą skutek? 

Kilkaset martwych pszczół znalazł kilka dni temu w swojej pasiecie Marek Szebesta z powiatu wodzisławskiego. Pszczelarz przypuszcza, że owady padły na skutek nieprawidłowo wykonanych oprysków drzew owocowych, które ktoś zrobił w porze dziennej.

Cisza wyborcza od północy – wyłączamy komentarze 

Ze względu na ciszę wyborczą, która rozpoczyna się w sobotę i trwa do końca głosowania w niedzielę wieczorem, ograniczamy możliwość komentowania informacji zamieszczonych w portalach: agronowiny.pl, ezory.pl, jastrzębieonline.pl oraz nowiny.pl.

Jan Affa

ur. 24.05.1880, zm. 12.12.1964

Ur. 24 V 1880 r. w Gamowie. Ojciec Szczepan, matka Zofia zd. Wilczek. W 1904 r. założył w Raciborzu przedsiębiorstwo budowlane. Był znanym budowniczym, szczególnie w zakresie architektury kościelnej. Brał udział w polskim życiu społecznym i narodowościowym. Od 1927 r. wchodził w skład rady nadzorczej Banku Ludowego w Raciborzu. Działał także w Towarzystwie Polsko-Górnośląskim, spółce budowlanej Strzecha, „Rolniku”, „Sokole” itp. W okresie plebiscytu był polskim przedstawicielem w polsko-niemieckiej komisji parytetowej a także współorganizatorem Związku Polaków w Niemczech. W latach 1922-1932 był jedynym deputowanym do rady miasta Raciborza z listy polskiej. Nie mogąc po plebiscycie rozwijać w Raciborzu swojej działalności, przede wszystkim gospodarczej, zwrócił się do władz polskich o zezwolenie na osiedlenie się w Polsce. Zgodę taką, wraz z polskim obywatelstwem, uzyskał bardzo szybko i w 1932 r. zamieszkał w Katowicach. Ściśle wiążąc się z Kurią Biskupią był do 1939 r. jednym z kierowników budowy katedry katowickiej. Jego podstawowa sfera zainteresowań zawodowych to projektowanie i wykonywanie obiektów sakralnych. Wybudował na Śląsku kilkanaście kościołów. Ponadto realizował: dom misyjny z kaplicą oo. Werbistów w Rybniku (1931-1932), klasztor z kaplicą ss. Boromeuszek w Rybniku (1936-1937), klasztor z kaplicą ss. Elżbietanek w Katowicach (1937-1938), dom misyjny oo. Werbistów w Górnej Grupie koło Świecia w Bydgoskiem (1938-1939) oraz klasztor z kaplicą ss. Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (1951-1952). Po zakończeniu działań wojennych wszedł w skład Komitetu Opolskiego, mającego za zadanie organizowanie władz polskich w nowo powołanym województwie. W czerwcu 1945 r. znalazł się w Raciborzu. Został członkiem komisji weryfikacyjnej dla miejscowej ludności. Podjął pracę jako kierownik Wydziału Wojskowego i Obywatelstwa Urzędu Miejskiego. Nie mogło go zabraknąć przy założeniu w 1945 r. Spółdzielni Spożywców „Społem”. W 1947 r. - w wieku 67 lat - przeszedł w stan spoczynku. Był odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Za zasługi w zakresie budownictwa sakralnego Stolica Apostolska odznaczyła go medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, który wręczył mu 9 XII 1964 r. administrator apostolski w Opolu, ks. bp. Franciszek Jop w asyście ks. bp. Wacława Wyciska. Zmarł 12 XII 1964 r. w Raciborzu.

Benedykt Motyka